"Jedyne, co wiem, to ten komentarz pana ministra z Facebooka". Minister klimatu o odwołaniu Naimskiego

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Naimski zdymisjonowany ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej
Piotr Naimski zdymisjonowany ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej TVN24
wideo 2/7
TVN24Piotr Naimski zdymisjonowany ze stanowiska Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej

Piotr Naimski został odwołany ze stanowiska pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. - Nie potrafię skomentować tej decyzji. Takie decyzje podejmuje pan premier Mateusz Morawiecki - powiedziała w radiowej Jedynce minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Jak dodała, jedyne, co wie, to komentarz Piotra Naimskiego z Facebooka.

Piotr Naimski od listopada 2015 roku był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnikiem rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. Był zwolennikiem energetyki jądrowej. Naimski w środę wieczorem we wpisie na Facebooku poinformował o odwołaniu go ze stanowiska.

Anna Moskwa była pytana w radiowej Jedynce, dlaczego Piotr Naimski "od lat jest jednym z najlepszych w Polsce specjalistów od energetyki" - jak napisał po odwołaniu pełnomocnika rządu premier Mateusz Morawiecki - został zdymisjonowany.

- Jedyne, co wiem, to ten komentarz pana ministra z Facebooka. Z panem ministrem pracowaliśmy w zespole do spraw bezpieczeństwa, był dla mnie dużym wsparciem, wspólnie realizowaliśmy wiele dobrych projektów i na pewno zapisał się jako jeden z architektów polskiej energetyki i suwerenności energetycznej. On konsekwentnie przez lata realizował te kluczowe dla nas projekty, takie jak Baltic Pipe, i przez lata też ostrzegał przed Gazpromem i dążył konsekwentnie do odejścia - mówiła minister klimatu. Jak dodała, Naimski zrealizował "masę projektów, dużo dobrych rzeczy dla energetyki".

Minister klimatu o dymisji Piotra Naimskiego

Moskwa była dopytywana, dlaczego zatem, mimo iż zarówno premier Morawiecki, jak i minister klimatu wypowiadają się w samych superlatywach o Piotrze Naimskim, tak świetny fachowiec musi odejść z rządu. - Nie potrafię skomentować tej decyzji. Takie decyzje podejmuje pan premier (Mateusz Morawiecki - red.), każdorazowo uzasadnienie tej decyzji na pewno jest, nie potrafię się do tego odnieść - odpowiedziała szefowa MKiŚ.

Naimski przekazał we wpisie na Facebooku, że jako ustne uzasadnienie odwołania powiedziano mu, "że nie nadaję się do współpracy i 'wszystko blokuję'". Anna Moskwa została zatem zapytana w radiowej Jedynce, co blokował były już pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej. - Pewnie by trzeba było zaprosić pana ministra, na pewno skomentuje, nie unika odpowiedzi, myślę też, że ten komentarz na Facebooku, długi, otwarty, pozwala sądzić, że nie będzie też unikał spotkań i rozmów - stwierdziła minister klimatu.

Kim jest Piotr Naimski?

Jak czytamy na rządowych stronach, Piotr Naimski to absolwent Wydziału Chemii UW. Doktorat z nauk przyrodniczych obronił w Instytucie Biochemii i Biofizyki PAN, gdzie od połowy lat 70. do 1981 r. pracował naukowo.

"Działacz Komitetu Obrony Robotników i NSZZ 'Solidarność', a następnie ZChN, Ruchu Odbudowy Polski i Ruchu Katolicko-Narodowego. W l. 1981-1984 zatrudniony w New York University Medical School. Adiunkt, prodziekan a następnie dziekan Wydziału Studiów Politycznych (2003-2009) Wyższej Szkoły Biznesu – National-Louis University w Nowym Sączu" - czytamy.

Naimski był szefem Urzędu Ochrony Państwa (1992) i doradcą ds. bezpieczeństwa w kancelarii premiera Jerzego Buzka w latach 1999-2001. "Sekretarz stanu odpowiedzialny za bezpieczeństwo energetyczne w Ministerstwie Gospodarki (2005-2007), doradca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego i członek zespołu ds. bezpieczeństwa energetycznego w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego (2008-2010)" - podano.

Posłem był od 2011 r. podczas VII i VIII kadencji. Pracował w komisjach: gospodarki i ds. Unii Europejskiej.

Zaślepka materiału TVN24GO
(Nie)bezpieczna fuzja
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości