Przepadek pojazdu lub jego równowartości będzie groził nie tylko kierowcy - pisze "Rzeczpospolita". Gazeta wskazuje, że według projektu, który trafił do resortu sprawiedliwości, przepadkiem mienia będą zagrożeni również nietrzeźwy sternik jachtu, motorówki czy skutera, a nawet pilot awionetki.
Takie zmiany w przepisach o przepadku pojazdu zaproponowała Komisja Kodyfikacyjna Prawa Karnego. Projekt trafił już do Ministerstwa Sprawiedliwości.
Gazeta przypomina, że obecnie "można orzec przepadek pojazdu mechanicznego (lub kwoty stanowiącej jego równowartość) prowadzonego przez sprawcę w ruchu lądowym, a "to oznacza, że pijany sternik czy pilot powinien liczyć się z normalnymi konsekwencjami wynikającymi z kodeksu karnego, ale nie musi się obawiać, że zarekwirowany zostanie jacht lub awionetka".
"Wkrótce może się to jednak zmienić" - zaznacza dziennik.
Pijany sternik straci jacht?
Dodaje, że eksperci oceniają taką zmianę pozytywnie. Podkreślają, że odmienne traktowanie np. nietrzeźwego kierowcy i pijanego sternika motorówki czy skutera wodnego jest nieuzasadnione.
- Ten ruch projektodawcy oceniam jako naprawienie rozwiązania, które od początku było postawione na głowie. Można je było albo w ogóle usunąć z kodeksu, albo pozostawić w zaproponowanej formie, czyli jako fakultatywnego środka karnego, który będzie stosowany z zachowaniem równości wobec prawa - uważa cytowany przez "Rz" prof. Mikołaj Małecki.
W odróżnieniu od obecnych przepisów konfiskata pojazdów w ruchu lądowym, wodnym i powietrznym nie będzie obowiązkowa. Oznacza to, że sąd będzie mógł, ale nie będzie musiał, decydować o przepadku - pisze "Rzeczpospolita".
Dodaje, że właśnie z tego powodu zrezygnowano też z określania granic stanu nietrzeźwości, po przekroczeniu których konfiskata wchodziłaby w grę.
Propozycja zmiany w sprawie konfiskaty auta
W połowie kwietnia do Rządowego Centrum Legislacji trafił projekt nowelizacji Kodeksu karnego i innych ustaw, mający wprowadzić modyfikację przepisów nakazujących przepadek pojazdu mechanicznego prowadzonego przez sprawcę pod wpływem alkoholu. Regulacja została uchwalona 7 lipca 2022 r., a w życie weszła 14 marca 2024 r.
Ministerstwo Sprawiedliwości chce rezygnacji z obligatoryjności orzekania konfiskaty auta prowadzonego przez osobę pod wpływem alkoholu na rzecz jej fakultatywności. Sądy w drodze postępowania będą oceniały zasadność takiej kary, a nie miały ustawowy "nakaz z góry" w tej sprawie.
Czytaj także: Zmiany w sprawie konfiskaty auta. Jest projekt
Źródło: PAP, "Rzeczpospolita"
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock