Zmiany dla kupujących mieszkania. "Będziemy chcieli, by ta ustawa została przyjęta na kolejnym posiedzeniu Sejmu"

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik rządu o Kredycie 2 procent
Rzecznik rządu o Kredycie 2 procentTVN24
wideo 2/8
TVN24Rzecznik rządu o kredycie 2 proc.

Będziemy chcieli, by ustawa wprowadzająca Kredyt 2 procent została przyjęta na kolejnym posiedzeniu Sejmu - poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Mueller. Jak dodał, dzięki temu przepisy mogłyby wejść w życie 1 lipca tego roku.

Jak przypomniał rzecznik rządu, przyjęty w ubiegłym tygodniu przez rząd program Pierwsze Mieszkanie składa się z dwóch elementów. - Z jednej strony z kwestii związanej z niższym, bezpiecznym kredytem, jeżeli chodzi o jego oprocentowanie, a z drugiej strony, jeżeli chodzi o mechanizm oszczędzania - powiedział Piotr Mueller, wskazując, że państwo będzie mogło dopłacać do oszczędności, które są przeznaczone na zakup pierwszego mieszkania w przyszłości.

- Będziemy chcieli, by ta ustawa została przyjęta na kolejnym posiedzeniu Sejmu - wyjaśnił rzecznik. Jak poinformował, dzięki temu przepisy miałyby wejść w życie 1 lipca tego roku.

CZYTAJ TAKŻE Jest reakcja na rządowe zapowiedzi. "Duże zainteresowanie"

Bezpieczny Kredyt 2 proc.

Jak podaje Ministerstwo Rozwoju i Technologii, odpowiedzialne za projekt, kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić będzie musiało przynajmniej jedno z nich.

Budżet państwa przez 10 lat będzie dopłacał różnicę między stałą stopą a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2 proc.. Stała stopa będzie ustalona w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących (aktualne w dniu udzielenia kredytu i po 5 latach).

Maksymalna wysokość kredytu to 500 tys. zł, a w przypadku małżeństw lub rodziców z co najmniej jednym dzieckiem – 600 tys. zł. Kredyt można otrzymać na lokale zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Nabywca pierwszego mieszkania będzie miał przy tym dowolność, jeśli chodzi o jego standard i położenie, bo przy kupnie nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m2.

Konto Mieszkaniowe

Drugie rozwiązanie to specjalne konto oszczędnościowe, prowadzone przez banki komercyjne. Będzie je mogła otworzyć osoba, która nie ma i nie miała mieszkania (w tym domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego). Z programu może skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym niewielkim lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci (lokalu o pow. do 50 m2 przy dwójce dzieci, 75 m2 przy 3 dzieci i 90 m2 przy 4, bez limitu m2 przy 5 i większej liczbie dzieci).

Z programu może skorzystać także osoba posiadająca prawo do mieszkania, które:

- nabyła w drodze dziedziczenia w okresie po rozpoczęciu oszczędzania, - odnosi się albo odnosiło do współwłasności nie więcej niż jednego mieszkania albo domu jednorodzinnego w udziale nie wyższym niż 50 proc., nabytego w drodze dziedziczenia przed rozpoczęciem oszczędzania, - dotyczy albo dotyczyło mieszkania lub domu jednorodzinnego wyłączonego z użytkowania w związku z katastrofą budowlaną lub wskutek działania żywiołu, - zostało ustanowione w wyniku roszczenia, o którym mowa w art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (dotyczy spółdzielczego prawa do lokalu).

Okres oszczędzania na koncie wynosi od 3 do 10 lat. Systematyczne wpłaty (co najmniej 11 wpłat rocznie o określonej wysokości) to gwarancja dodatkowej Premii Mieszkaniowej z budżetu państwa. Zgromadzone środki wraz z premią można będzie wydać na zakup pierwszego mieszkania, domu lub wkład finansowy w inwestycję, np. w ramach spółdzielni mieszkaniowej. W przypadku zakończenia oszczędzania, na wydanie środków będzie 5 lat.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:JW/dap

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości