Z kraju

Wszystko o ulgach na dzieci. Jak rozliczyć się z fiskusem, podpowiada Paweł Blajer

Z kraju

"Biznes dla Ludzi" cz.1
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi" cz.1

Zbliża się termin złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Warto zatem wiedzieć, ile pieniędzy można od fiskusa odzyskać z tytułu wychowywania dzieci. Jak wygląda rozliczenie ulgi podatkowej na dzieci i jakie warunki trzeba spełnić, aby było to możliwe? W programie “Biznes dla ludzi” wyjaśnił Paweł Blajer.

Pierwszy podstawowym warunkiem skorzystania z ulgi na dziecko jest "wykonywanie władzy rodzicielskiej". - Prawo do odliczenia ulgi oprócz rodziców mają też opiekunowie prawni, jeśli dziecko z nimi mieszka, jak też rodziny zastępcze. W przypadku, gdy mówimy o dzieciach uczących się, to rodzicom przysługuje prawo do skorzystania z ulgi na dzieci małoletnie oraz pełnoletnie do 25. roku życia - podkreśliła Anna Misiak, doradczyni podatkowa z kancelarii MDDP. - W przypadku dzieci pełnoletnich pojawia się też dodatkowy warunek - dziecko, które pracuje nie może zarobić więcej niż 3089 zł w danym roku podatkowym - dodała.

Ulga na jedno dziecko

- W przypadku jedynaków trzeba wziąć pod uwagę poziom zarobków, jaki rodzice uzyskują. W przypadku małżeństw i osób samotnie wychowujących dzieci, mają one prawo do skorzystania z ulgi na jedynaka jeżeli roczny limit ich dochodów nie przekracza kwoty 112 tys zł - podkreślił Misiak. Jeśli te warunki zostały spełnione, to odliczyć można 1112 zł rocznie.

Większa liczba dzieci

Im więcej mamy dzieci, tym przysługuje nam wyższa ulga. - Na czwarte i piąte dziecko mamy najwyższą ulgę. Na 2014 roku ta kwota wynosi 2,7 tys. zł na czwarte i piąte dziecko. Jeśli chodzi o dwójkę dzieci to poziom ulgi się nie zmienia - na każde dziecko po 1112 zł. Nieco wyższa kwota jest w przypadku trzeciego dziecka - można odliczyć 2 tys. zł.

Co zrobić, by skorzystać z ulgi?

- Trzeba przede wszystkim złożyć zeznanie podatkowe i mieć do zapłaty jakiś podatek, żeby można było z ulgi na dziecko skorzystać. W tym roku pojawia się też dodatkowa możliwość dla rodziców, którzy z racji małego podatku nie mieli możliwości w pełni skorzystać z ulgi na dziecko. Mogą oni w tym roku skorzystać z kwot, które odprowadzali na składki do ZUS - podkreśliła Misiak.

"Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku o 18.15 na antenie TVN24 Biznes i Świat

Autor: mn / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: shuttertock

Pozostałe wiadomości