Parki rozrywki znów otwarte. "To wielki dzień"

Źródło:
PAP
Energylandia znów otwarta
Energylandia znów otwartaTVN24
wideo 2/4
Energylandia znów otwartaTVN24

Dziękujemy przedsiębiorcom za wspólną pracę i jasne sprecyzowanie oczekiwań, jakie przepisy należy wdrożyć, aby umożliwić ponowne otwarcie miejsc rozrywki - powiedział w sobotę w Zatorze Andrzej Gut-Mostowy. Wiceminister rozwoju wziął udział w otwarciu sezonu Parku Rozrywki Energylandia.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Park Rozrywki Energylandia w Zatorze to największy tego typu kompleks w Polsce. Jego właściciel Marek Goczał dziękował stronie rządowej za pracę włożoną w umożliwienie ponownego otwarcia takich miejsc. - To dla nas wszystkich jakiś cień nadziei, że szybko wrócimy do normalnej rzeczywistości - ocenił.

"To wielki dzień"

- To wielki dzień, że możemy po tylu tygodniach, miesiącach przerwy znowu wrócić do normalności - ocenił wiceminister rozwoju. - Włożyliśmy dużo pracy, ale wspólnie włożyliśmy - zaakcentował.

- Gdyby nie było z waszej strony bardzo jasnego sprecyzowania oczekiwań, co trzeba zrobić, jak trzeba zmienić przepisy, aby można było otworzyć Energylandię, oczywiście z przestrzeganiem wszystkich zasad bezpieczeństwa, nie byłoby dzisiaj tego dnia dla waszego parku, ale i wszystkich parków rozrywki w Polsce - dodał.

Gut-Mostowy jednocześnie pogratulował inwestycji, jako budującej dobry wizerunek nie tylko w Polsce, ale i w Europie. - To przykład wielkiej inwestycji, która potrafi zbudować renomę, być dużą atrakcją turystyczną, ale też budować nasze poczucie wartości, że jednak Polacy mogą i potrafią - uznał.

Jak ocenił, to "inwestycja pożytku publicznego w skali lokalnej".

- Tego typu inwestycje, także stacje narciarskie czy aquaparki, nie tylko zarabiają dla właścicieli, udziałowców, ale budują też to, że w promieniu kilku, kilkunastu kilometrów buduje się atrakcyjność turystyczną: zapełniają się hotele, restauracje. One wspomagają atrakcyjność regionu- podkreślił wiceminister rozwoju.

Nowe zasady w Energylandii

Jak zapewniają przedstawiciele Energylandii, w związku z epidemią COVID-19 wprowadzono tam specjalne zasady i środki sanitarne.

Krystian Kojder, rzecznik obiektu, przekazał, że park od długiego czasu przygotowywał się do ponownego uruchomienia w nowym reżimie sanitarnym. Otwarty został w sobotę, w pierwszym dniu znoszenia obostrzeń dotyczących m.in. parków rozrywki.

- Właściciele obiektu ustanowili 15 nowych zasad, które odtąd będą nadawały rytm pracy, by goście byli bezpieczni, a ich pobyt w parku był komfortowy - zaznaczył rzecznik.

Wśród wprowadzonych rozwiązań są m.in. drony, które po zamknięciu każdego dnia będą oczyszczały park. Powołano również specjalną grupę dezynfekującą, której zadaniem jest ciągła dezynfekcja najczęściej dotykanych powierzchni, w szczególności uchwytów, poręczy, klamek, czy siedzeń. Potrawy w obiektach gastronomicznych zamawiane są za pomocą aplikacji na smartfona i odbierane w specjalnym opakowaniu w określonym punkcie.

Wejścia do Energylandii są limitowane, dlatego bilety objęto rezerwacjami na wybraną datę. Każdy gość przed wejściem jest monitorowany pod kątem temperatury ciała.

Pracownicy parku zostali poddani procedurom bezpieczeństwa, które obejmują m.in. badanie temperatury przed rozpoczęciem pracy i podział na specjalne zespoły, co ma na celu zminimalizowanie migracji między pracownikami podczas pracy, jak i w drodze do i z niej.

Park Rozrywki Energylandia to największy tego typu obiekt w Polsce, który mieści się na przestrzeni 35 hektarów. Oferuje kilkadziesiąt rodzaju atrakcji i urządzeń w pięciu strefach tematycznych, w tym 15 rollercoasterów o różnym stopniu trudności. W zeszłym roku Energylandię odwiedziło 1,6 mln osób.

Inne branże

W ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki, oprócz parków rozrywki, działalność od 6 czerwca mogą wznowić między innymi kluby fitness, baseny, sale zabaw, siłownie, kina, teatry i opery. Złagodzone zostały także restrykcje dotyczące organizacji wesel i uroczystości rodzinnych.

Autorka/Autor:mp

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Mieszkanie i każde pomieszczenie między innymi z piecem na węgiel lub piecykiem gazowym od 1 stycznia 2030 roku obowiązkowo będzie musiało mieć czujkę dymu i czadu - zakłada rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, które weszło w życie w poniedziałek.

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Nowy obowiązek dla właścicieli mieszkań

Źródło:
PAP

Premier Albanii Edi Rama zapowiedział wprowadzenie blokady na popularną aplikację TikTok - poinformował Reuters. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od stycznia 2025 roku. TikTok domaga się wyjaśnień od albańskich władz.

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Zapowiedź zakazu popularnej aplikacji. "Zablokujemy dla wszystkich"

Źródło:
Reuters

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Sztuka ręcznej produkcji oraz zdobienia bombek powoli zanika - stwierdził Zbigniew Bartuzi, szef firmy produkującej bombki choinkowe Szkła-Dekor. Dodał, że "rynek i sieci handlowe zostały zdominowane przez ozdoby z Chin".

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Branża zanika. "To wszystko jest już chińskie"

Źródło:
PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP

Średnie wydatki na święta Bożego Narodzenia w 2024 roku wyniosą 1460 złotych - wynika z badania BIG InfoMonitor. Dodano, że mimo inflacji i tak 47 procent badanych nie zamierza rezygnować z żadnych wydatków świątecznych.

Tyle wydamy na święta

Tyle wydamy na święta

Źródło:
PAP

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Ekonomia jest bolesnym nauczycielem i to widać w różnych naszych badaniach, w których Polacy deklarują kupowanie mniejszej ilości żywności - stwierdził na antenie TVN24 dyrektor biura Federacji Polskich Banków Żywności Norbert Konarzewski. Dodał, że wśród społeczeństwa rośnie świadomość w kwestii marnowania żywności.

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

"W koszu na śmieci ląduje około 4-5 tysięcy złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Kapusta kwaszona jest równie dobra co kiszona, a owoce na susz mogą zawierać konserwanty - ostrzegają eksperci. Radzą też klientom, by nie kupowali produktów na Wigilię w pośpiechu i starannie czytali etykiety na opakowaniach.

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Jak kupić dobre produkty na Wigilię? "Dwutlenek siarki jest stosowany w celu zachowania jasnej barwy"

Źródło:
PAP

- Przyszłoroczny deficyt wynika chociażby z tego, że na obronę wydamy w przyszłym roku 4,7 procent PKB. Wiemy, że jesteśmy w takim miejscu w historii i w takim miejscu na mapie, że te wydatki na obronę muszą być wysokie albo nawet bardzo wysokie - powiedział w czwartek w "Faktach po Faktach" minister finansów Andrzej Domański.

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Gigantyczna dziura w budżecie. Minister tłumaczy

Źródło:
tvn24.pl

W weekend ruszają na terenie całego kraju wzmożone kontrole policji - przekazał komisarz Antoni Rzeczkowski z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Policjanci będą sprawdzać między innymi trzeźwość, prędkość, a także sposób przewożenia dzieci i stan techniczny pojazdów.

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Wzmożone kontrole na drogach. Apel policji

Źródło:
PAP

Od 1 stycznia 2025 roku wzrośnie płaca minimalna. Ostateczna stawka najniższej krajowej ustalona przez rząd jest wyższa niż wynagrodzenie zaproponowane pierwotnie na Radzie Dialogu Społecznego.

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Tysiące Polaków z podwyżką od stycznia

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację likwidującą obowiązek naliczania składki zdrowotnej od zbycia środków trwałych. Nowela obniża też minimalną podstawę wymiaru składki płaconej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają obowiązywać od 2025 roku.

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Zmiany w składce zdrowotnej. Jest decyzja prezydenta

Źródło:
PAP
Jak zapłacić niższy podatek

Jak zapłacić niższy podatek

Źródło:
tvn24.pl

System rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych przez kilka najbliższych dni będzie miał przerwę w standardowym funkcjonowaniu - poinformowała Krajowa Izba Rozliczeniowa. Chodzi o dni ustawowo wolne od pracy - 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia. Realizacja przelewów będzie działać także nieco inaczej 24 i 31 grudnia.

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Na przelew trzeba będzie poczekać. Ważny komunikat

Źródło:
tvn24.pl