Oszuści podszywają się pod znany portal. "Przejmują środki finansowe"

Autor:
kris/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Analityczka o oszustwach internetowych i działaniach hakerów
Analityczka o oszustwach internetowych i działaniach hakerówTVN24
wideo 2/5
TVN24Analityczka o oszustwach internetowych i działaniach hakerów

Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) podała, że odnotowuje dużą liczbę zgłoszeń o próbach podszywania się pod portal OLX. Chodzi między innymi o próby wyłudzenia danych karty płatniczej, dzięki czemu oszuści mają dostęp do konta bankowego ofiary.

Zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) poinformował we wtorek, że nadal odnotowuje dużą liczbę zgłoszeń o próbach podszywania się pod portal OLX.

Próby wyłudzenia danych

"Często są to próby wyłudzenia danych karty płatniczej, dzięki którym oszuści otrzymują dostęp do konta bankowego ofiary i przejmują środki finansowe. Oszuści zwykle komunikują się z ofiarami za pośrednictwem komunikatora WhatsApp. Informują potencjalne ofiary, że zapłacili za wystawiony w ofercie towar, zaś osoba sprzedająca, aby otrzymać zapłatę, musi jedynie ostatecznie potwierdzić odbiór pieniędzy, podając dane swojej karty płatniczej" - przekazano.

Dodano, że w rzeczywistości dane wpisywane są przez ofiarę na fałszywej stronie internetowej i mogą zostać wykorzystane przez przestępców do przelania pieniędzy z konta oszukanej osoby. "Podobne schematy ataku wykorzystują też wizerunek Allegro, Vinted, InPost, DPD" - ostrzegła NASK.

Ofensywa oszustów

Ostatnio zespół cyberbezpieczeństwa w Komisji Nadzoru Finansowego (CSIRT KNF) ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod firmę InPost. Poczta Polska również ostrzegała przed nową kampanią phishingową, w której wykorzystywana jest marka narodowego operatora.

Cyberprzestępcy podszywają się też pod banki. PKO BP w ostatnich dniach ostrzegał klientów przed fałszywymi SMS-ami z informacją o niedopłacie do paczki. Na celowniku oszustów znaleźli się też klienci Credit Agricole.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości