Uważaj na takie telefony. Oszuści podszywają się pod numer z kancelarii premiera

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa w KPRM ostrzega przed telefonami od oszustów. Podszywają się oni pod numer należący do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Próbują wyłudzić dane.

Wiadomość w tej sprawie otrzymaliśmy na Kontakt 24. "W dniu dzisiejszym żona odebrała telefon z numeru 22 245 59 22, w którym męski głos (forma automatu/bota) powiedział, że ktoś z Sopotu próbował się zalogować do bankowości elektronicznej, po czym ze strachu rozłączyła się" - poinformował nas Wojciech.

Jak dodał, "nie dziwi próba wyłudzenia danych czy też przejęcia konta bankowego, lecz telefon, z którego dzwoniono". Jak czytamy bowiem na rządowych stronach, numer należy do Departamentu Cyberbezpieczeństwa w Ministerstwie Cyfryzacji, które jest częścią Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ostrzeżenie przed telefonami zamieścił na Twitterze Robert Kośla, dyrektor tego departamentu. "Uwaga na połączenia z 'wirtualnego asystenta' podszywające się pod numer 22 245 59 22. Automat sugeruje, że nastąpiło nieautoryzowane logowanie do konta bankowego i prosi o potwierdzenie/podanie danych" - czytamy we wpisie.

Jak podkreślił, "KPRM nie realizuje takich połączeń, a tym bardziej nie prosi o podanie danych".

Ostrzeżenia przed oszustami

W połowie czerwca Ministerstwo Finansów informowało, że do resortu trafiają zgłoszenia o połączeniach telefonicznych, w których osoba dzwoniąca lub automat informuje odbiorców o przeprowadzeniu "nieautoryzowanej transakcji bankowej".

W ostatnich dniach przed oszustami ostrzegał Bank Millennium i PKO Bank Polski. Wcześniej przed osobami podającymi się za pracowników instytucji finansowych ostrzegał mBank.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości