TVN24 Biznes | Pieniądze

Oszuści mogą przejąć kontrolę nad urządzeniem. Duży bank ostrzega

TVN24 Biznes | Pieniądze

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

Bank Millennium ostrzega przed oszustami podszywającymi się pod bank. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości e-mail z potwierdzeniem rzekomego przelewu.

Przedstawiciele Banku Millennium poinformowali, że otrzymali sygnały o e-mailach, w których oszuści podszywają się pod bank. "Przesłany e-mail jest potwierdzeniem rzekomego przelewu. W wiadomości jest link w formie obrazka, który ma kierować do faktury i szczegółów płatności" - czytamy.

W rzeczywistości - jak dodano - "link prowadzi do strony ze złośliwym oprogramowaniem, które umożliwia kradzież danych i przejęcie kontroli nad urządzeniem".

Bank Millennium

Przedstawiciele Banku Millennium przypomnieli, że nie wysyłają żadnych linków za pośrednictwem wiadomości e-mail czy SMS. "Wiadomości z potwierdzeniem transakcji wysyłamy tylko po Twojej dyspozycji z adresu: powiadomienie@bankmillennium.pl" - wyjaśnili.

W komunikacie poinformowano, by zwrócić uwagę na nadawcę. Wiadomość nie została wysłana z adresu bankowego, tylko z zagranicznej domeny. W e-mailach od banku z potwierdzeniem przelewu nie ma linków do szczegółów.

Ostrzeżenia przed oszustami

W ostatnich dniach przed oszustami ostrzegał PKO Bank Polski. Bank wyjaśniał, że oszuści podczas rozmowy telefonicznej "powołują się na względy bezpieczeństwa i nakłaniają do podania poufnych danych do bankowości oraz zainstalowania na urządzeniu aplikacji do zdalnej weryfikacji". Wcześniej przed osobami podającymi się za pracowników instytucji finansowych ostrzegał mBank.

W połowie czerwca Ministerstwo Finansów informowało, że do resortu trafiają zgłoszenia o połączeniach telefonicznych, w których osoba dzwoniąca lub automat informuje odbiorców o przeprowadzeniu "nieautoryzowanej transakcji bankowej".

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości