We wtorek ma dojść do zmian w radzie nadzorczej Orlenu. Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny oraz Skarb Państwa zgłosili kandydatury do rady nadzorczej płockiego koncernu. O szczegółach poinformowano w piątek wieczorem.
W najbliższy wtorek, 6 lutego, odbędzie się nadzwyczajne walne zgromadzenie Orlenu, w którego porządku obrad przewidziano m.in. powzięcie uchwał w sprawie zmian w składzie rady nadzorczej spółki. Orlen przekazał w raporcie giełdowym, że akcjonariusze płockiego koncernu, Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny oraz Skarb Państwa, zgłosili łącznie dziewięcioro kandydatów na członków rady nadzorczej.
Akcjonariusz Nationale-Nederlanden Otwarty Fundusz Emerytalny zgłosił kandydaturę Jana Woźniaka na niezależnego członka rady. Z kolei Skarb Państwa zgłosił następujące osoby: Michał Gajdus, Ewa Gąsiorek, Katarzyna Łobos, Kazimierz Mordaszewski, Mikołaj Pietrzak, Ireneusz Sitarski, Tomasz Sójka, Tomasz Zieliński.
Skarb Państwa jest uprawniony do powoływania i odwoływania jednego członka rady nadzorczej Orlenu, pozostałych członków rady nadzorczej powołuje i odwołuje walne zgromadzenie spółki. Minister aktywów państwowych Borys Budka skorzystał z tego prawa i w ubiegłym tygodniu powołał do składu rady nadzorczej Wojciecha Popiołka.
Obecnie rada nadzorcza Orlenu liczy dziewięć osób. Zgodnie ze statutem spółki "w skład rady nadzorczej wchodzi od sześciu do piętnastu członków, w tym przewodniczący".
Efektem zmian w radzie nadzorczej będą zmiany w zarządzie Orlenu. Według statutu Orlenu, do uprawnień rady nadzorczej należy m.in. powoływanie i odwoływanie prezesa, wiceprezesów i pozostałych członków zarządu.
Przypomnijmy, że w czwartek rada nadzorcza odwołała z zarządu Daniela Obajtka. Stało się to po tym, jak prezes Orlenu oddał się do dyspozycji rady nadzorczej. Obajtek pożegna się ze stanowiskiem w najbliższy poniedziałek. Z zarządu odchodzi również Michał Róg, który w piątek złożył rezygnację z upływem dnia 5 lutego 2024 roku.
Kandydaci do rady nadzorczej Orlenu
Jan Woźniak
Z informacji przekazanych przez Orlen wynika, że Jan Woźniak ma "15 lat doświadczenia jako niezależny członek rad nadzorczych spółek notowanych na GPW oraz 30 lat doświadczenia w pracy w sektorze finansowym". Od 2015 roku jest przewodniczącym Komitetu Audytu w Sanok Rubber Company S.A. W przeszłości był m.in. dyrektorem ds. sprzedaży global markets w Citibanku (Poland) oraz w Banku Handlowym. Ponadto zasiadał w zarządzie HSBC Bank (Polska).
Michał Gajdus
Michał Gajdus jest adwokatem w Izbie Adwokackiej w Warszawie. "Specjalizuje się w prowadzeniu skomplikowanych sporów sądowych zarówno przed sądami polskimi, w tym Sądem Najwyższym i Naczelnym Sądem Administracyjnym, jak również przed sądami międzynarodowymi, tj. Trybunałem Sprawiedliwości UE, Sądem UE i Europejskim Trybunałem Praw Człowieka, a także przed krajowymi i międzynarodowymi trybunałami arbitrażowymi" - czytamy w życiorysie dołączonym do raportu giełdowego.
Ewa Gąsiorek
Ewa Gąsiorek w 2014 roku uzyskała tytuł doktora nauk ekonomicznych w dziedzinie naukowej finanse na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Od 2011 roku pełni funkcję zastępcy dyrektora ds. Realizacji Budżetu Województwa w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego w Warszawie w Departamencie Budżetu i Finansów. W latach 2015-2020 pełniła funkcję członka rady nadzorczej Miejskiego Przedsiębiorstwa Taksówkowego Sp. z o.o. w Warszawie, a w okresie od 2014-2015 - członka rady nadzorczej Szpitala Kolejowego im. dr Roeflera Sp. z o.o. w Pruszkowie. W 2020 roku Ewa Gąsiorek została powołana na członka Komitetu Audytu m. st. Warszawy.
Katarzyna Łobos
Katarzyna Łobos posiada stopień naukowy doktora nauk prawnych oraz uprawnienia zawodowe radcy prawnego. Jak czytamy, "posiada doświadczenie z zakresu doradztwa prawnego i bieżącej obsługi prawnej podmiotów gospodarczych, zdobyte w renomowanej kancelarii prawnej, gdzie kierowała Departamentem Prawa Gospodarczego".
Kazimierz Mordaszewski
Kazimierz Mordaszewski jest absolwentem prawa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Pełni funkcję dyrektora departamentu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. W latach 1997-2001 pełnił funkcję charge d'affaires w Ambasadzie RP w ZEA, będąc także akredytowanym w Państwie Katar. W 2006 roku dołączył do służby w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, gdzie do 2012 roku był dyrektorem Biura Prawnego, a od 2012 do 2015 roku Zastępcą Szefa Agencji. Mordaszewski w latach 2010-2014 był członkiem rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Mikołaj Pietrzak
Mikołaj Pietrzak jest członkiem Warszawskiej Izby Adwokackiej, a od listopada 2016 roku dziekanem Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie. "Od 2010 do 2016 r. był przewodniczącym Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. W 2016 r. został powołany przez Sekretarza Generalnego ONZ w skład pięcioosobowej Rady dyrektorów Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz pomocy ofiarom tortur a w 2018 r. i 2019 r. był przewodniczącym tej Rady" - czytamy. Pietrzak był członkiem Rady Społecznej Rzecznika Praw Człowieka oraz członkiem Rady Programowej Amnesty International Polska.
Ireneusz Sitarski
Ireneusz Sitarski jest doradcą gospodarczym, specjalizującym się w doradztwie finansowym, restrukturyzacji, fuzjach i przejęciach firm. Jak wskazano w życiorysie dołączonym do raportu, Sitarski w trzydziestoletniej praktyce pełnił funkcje zarządzające w spółkach prawa handlowego, dwukrotnie na stanowisku podsekretarza stanu w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych i Ministerstwie Skarbu Państwa. Posiada też doświadczenie jako członek i przewodniczący rad nadzorczych spółek prawa handlowego, m.in. w takich spółkach jak Telekomunikacja Polska, Giełda Papierów Wartościowych, Polskie Towarzystwo Ubezpieczeń oraz PESA Bydgoszcz.
Tomasz Sójka
Tomasz Sójka jest profesorem nauk prawnych, pracuje na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jest adwokatem, który - jak czytamy - "specjalizuje się w prawie spółek, rynku kapitałowego i nowych technologii". Był członkiem Rady Giełdy Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie.
Tomasz Zieliński
Tomasz Zieliński jest "ekspertem sektora chemicznego z ponad 20-letnim stażem pracy na najwyższych stanowiskach menadżerskich, zarządczych oraz w obszarze naukowo-akademickim". W 2003 roku uzyskał stopień doktora nauk technicznych z zakresu technologii chemicznej w Instytucie Chemii Przemysłowej im. Prof. I. Mościckiego w Warszawie. Zieliński od czerwca 2013 jest prezesem zarządu Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego. Od 2016 roku jest członkiem National Association Board (NAB) w Europejskiej Radzie Przemysłu Chemicznego w Brukseli (CEFIC). Tomasz Zieliński od prawie 10 lat zasiada również w zarządzie i komitecie sterującym Europejskiej Grupy Pracodawców Przemysłu Chemicznego w Brukseli (ECEG). Ponadto jest członkiem Prezydium Komitetu ds. Chemii w Polskiej Akademii Nauk, a także Prezydium Rady i Komitetu ds. Polityki Klimatyczno-Energetycznej w Krajowej Izbie Gospodarczej.
Orlen jest spółką kontrolowaną przez Skarb Państwa, który ma 49,9 proc. udziałów w koncernie.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: orlen.pl