Podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy PKO Banku Polskiego wprowadzono zmiany w radzie nadzorczej spółki. Odwołano 8 członków i powołano 8 nowych. W składzie Rady Nadzorczej PKO BP zasiadało i wciąż zasiada 10 osób.
Odwołano przewodniczącego rady nadzorczej Roberta Pietryszyna, wiceprzewodniczącego Wojciecha Jasińskiego, sekretarza Dominika Kaczmarskiego oraz członków: Macieja Łopińskiego, Mariusza Andrzejewskiego, Rafała Kosa, Tomasza Kuczura, Bogdana Szafrańskiego.
Wojciech Jasiński jest b. ministrem Skarbu Państwa w latach 2006-2007 i b. prezes Orlenu w latach 2015-2018, wciąż zasiada w fotelu przewodniczącego Rady Nadzorczej koncernu Orlen. Podczas czwartkowego walnego zgromadzenia w tracie, którego odwołano Daniela Obajtka nie potrafił od razu odpowiedzieć na to, jakie były powody tej decyzji.
Po wystąpieniu Obajtka dziennikarz TVN24 Artur Molęda zapytał przewodniczącego rady nadzorczej Orlenu Wojciecha Jasińskiego o przyczyny jego odwołania. - Bo taka była potrzeba - odpowiedział po dłuższej chwili milczenia.
Reporter zauważył, że "państwo tutaj klaskali prezesowi Obajtkowi". Dopytywał, czy Wojciech Jański zgadzał się ze wszystkim, co mówi prezes Orlenu. - Dziękuję bardzo - odparł Jasiński i odszedł.
Drugą związaną z PiS osobą jest Maciej Łopiński. W latach 2005-2010 był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, w latach 2011-2015 posłem, w latach 2015-2016 pracował w Kancelarii Prezydenta Andrzeja Dudy. W 2020 r. pełnił obowiązki prezesa TVP, zasiadał w organach nadzoru spółek prawa handlowego, m.in. PZU, KGHM, PZU Asset Management. Był też przewodniczącym Rady Nadzorczej PKO BP. Dziś przestał być członkiem Rady największego polskiego banku.
Przewodniczący RN PKO BP Robert Pietryszyn od wielu lat jest związany ze spółkami z udziałem Skarbu Państwa. W latach 2006-2008 związany z Grupą KGHM, następnie do 2011 roku prowadził działalność consultingową. Od 2011 roku odpowiedzialny za największą inwestycję w powojennej historii Wrocławia" - tak przedstawiano Pietryszyna na stronie banku. Chodzi o budowę stadionu w stolicy Dolnego Śląska. Pietryszyn w swojej karierze zawodowej pełnił też funkcję m.in. członka zarządu PZU S.A. oraz PZU Życie S.A.
Ponadto Pietryszyn był w latach 2015-2016 najpierw członkiem Rady Nadzorczej Lotosu, a później nawet prezesem całej Grupy Lotos. Po odejściu z państwowej spółki trafił w styczniu 2017 roku do R4S i brał udział w rozmowach z węgierskim koncernem MOL, który finalnie, w wyniku fuzji Orlenu z Lotosem, kupił 417 stacji należących do Lotosu.
Nowa Rada Nadzorcza PKO BP
Oznacza to, że ze starego składu rady pozostali Andrzej Kisielewicz oraz Agnieszka Winnik-Kalemba.
W skład Rady Nadzorczej PKO BP powołano wskazane przez Skarb Państwa osoby: Macieja Cieślukowskiego, Hannę Kuzińską, Szymona Miderę, Andrzeja Oślizło, Marka Panfila, Marka Radzikowskiego, Pawła Waniowskiego, Katarzynę Zimnicką-Jankowską.
Skarb Państwa, jako największy akcjonariusz, wyznaczył także na przewodniczącą rady Zimnicką-Jankowską, a na wiceprzewodniczącego Waniowskiego.
Co z zarządem PKO BP?
Zmiany w radzie nadzorczej mogą oznaczać, że w przyszłości nastąpią zmiany na szczycie banku, w tym odwołanie obecnego prezesa Dariusza Szweda. Zgodnie ze statutem, PKO BP do kompetencji rady nadzorczej należy m.in. powoływanie i odwoływanie, w głosowaniu tajnym, prezesa zarządu, wiceprezesów oraz członków zarządu.
W czerwcu 2021 r. ze stanowiska prezesa PKO BP zrezygnował Zbigniew Jagiełło, który pełnił tę funkcję przez 12 lat.
Od tego czasu na czele tej instytucji zdążyli już stanąć Jan Emeryk Rościszewski, Iwona Duda, od sierpnia 2022 roku był to Paweł Gruza, a w kwietniu 2023 roku rada nadzorcza PKO BP powołała na stanowisko prezesa Dariusz Szweda. W sierpniu 2023 roku wybór ten zatwierdziła Komisja Nadzoru Finansowego.
PKO BP to największy bank w Polsce, który jest kontrolowany przez Skarb Państwa, który ma 29,43 proc. udziałów.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: media.pkobp.pl