TVN24 Biznes | Z kraju

"Działania PKN Orlen są sprzeczne z konstytucyjną zasadą wolności mediów"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
"To jest ewidentny atak na wolne media"
"To jest ewidentny atak na wolne media"TVN24
wideo 2/5
TVN24"To jest ewidentny atak na wolne media"

Helsińska Fundacja Praw Człowieka sprzeciwia się przejęciu wydawnictwa Polska Press przez Orlen. Dlatego złożyła opinię w tej sprawie do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który zdecyduje o transakcji. "Naszym zdaniem działania PKN Orlen są sprzeczna z konstytucyjną zasadą wolności mediów" – czytamy.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

PKN Orlen na początku grudnia ubiegłego roku ogłosił zakup od Verlagsgruppe Passau wydawnictwa Polska Press, do którego należy między innymi 20 z 24 wydawanych w Polsce dzienników regionalnych oraz blisko 120 tygodników lokalnych. Orlen argumentuje, że zdobędzie dzięki temu dostęp do 17,4 miliona użytkowników portali wydawnictwa.

"Działania sprzeczne z konstytucyjną zasadą wolności mediów"

W ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka "prasa wydawana przez spółkę, w której faktyczny nadzór sprawują politycy, z założenia nie jest w stanie wypełniać przypisanych jej zadań, w szczególności realizować funkcji kontroli i krytyki społecznej".

Na transakcję zgodę musi jeszcze wydać Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Wniosek w tej sprawie wpłynął do urzędu 10 grudnia. Przedstawiciele Fundacji postanowili skierować swoją opinię do prezesa UOKiK-u Tomasza Chróstnego.

"Koncentracja w rękach jednego podmiotu gospodarczego druku prasy, jej wydawania i kolportażu bezsprzecznie wpływa nie tylko na zakres informacji dostarczanych odbiorcom, ale również prowadzi do zaburzenia konkurencji na regionalnym rynku medialnym" – wskazali.

OPINIA

Fundacja Helsińska podkreśliła, że kwestia relacji pomiędzy własnością mediów a pluralizmem informacyjnym i wolnością słowa jest obecnie szczególnie widoczna na szczeblu lokalnym, gdzie - jak dodano - "tytuły wydawane przez samorządy są wykorzystywane jako instrument perswazji, a nawet walki politycznej".

Według HFPC, przejęcie Polska Press przez PKN Orlen "może przyczynić się do destabilizacji rynku dystrybucji prasy i przynieść szkodę konsumentom, pozbawiając ich rzetelnej, niezależnej informacji". Zdaniem przedstawicieli HFPC, "działania PKN Orlen są sprzeczne z konstytucyjną zasadą wolności mediów, która wyklucza prawne podporządkowanie władzom politycznym".

Przedstawiciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wyrazili nadzieję, że Prezes UOKiK "zechce wziąć pod rozwagę przedstawione stanowisko, dzięki czemu przyczyni się ono szerszemu interesowi publicznemu i tym samym będzie sprzyjało urzeczywistnieniu standardów ochrony praw człowieka w Polsce".

W ocenie Fundacji pozytywna decyzja co do zakupu Polska Press przez spółkę Skarbu Państwa spowoduje, że media nadzorowane przez państwo nie będą wypełniać przypisanych im zadań, w szczególności realizować funkcji społecznej kontroli władzy.

Wcześniej pismo do Tomasza Chróstnego skierował także rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Przejęcie Polska Press przez Orlen było tematem piątkowego posiedzenia sejmowych komisji do spraw energii, klimatu i aktywów państwowych oraz komisji kultury i środków przekazu.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości