Ceny paliw na Orlenie pod lupą urzędników

[object Object]
Ekspert o wpływie wyborów na ceny paliwTVN24 BiS
wideo 2/5

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów analizuje ceny detaliczne i hurtowe oferowane przez PKN Orlen w październiku, chcąc sprawdzić, czy stosowana była praktyka zaniżania marż. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Energii na interpelację poselską.

O sytuację na rynku paliw w Polsce zapytały w interpelacji posłanki Platformy Obywatelskiej Zofia Czernow i Aldona Młyńczak. Jak wskazywały, powołując się na opinie ekspertów, na początku października (przed wyborami samorządowymi - red.) ceny oleju napędowego na stacjach były niższe od cen hurtowych.

"Jako jedną z potencjalnych przyczyn tego zjawiska wskazuje się ewentualne narzucenie pułapu cenowego przez koncerny paliwowe należące do Skarbu Państwa: Grupę Lotos i PKN Orlen" - wyjaśniały parlamentarzystki.

Ich zdaniem koncerny "zdecydowały się dopłacać do każdego sprzedanego litra oleju napędowego. Tak, aby utrzymać założony poziom cenowy, uniknąć podwyżek cen i jednocześnie - jako dominujące podmioty rynkowe - wpłynąć na to, że inne podmioty rynkowe z sektora paliwowego przyjmą podobne ceny".

Tymczasem - jak zwracały uwagę - sytuacja na globalnym rynku paliw nie tworzyła warunków do ewentualnej obniżki cen zarówno oleju napędowego, jak też benzyny. We wrześniu i październiku baryłka ropy naftowej Brent była bowiem wyceniana najwyższej od czterech lat. Na wysokich poziomach w tym czasie utrzymywała się również baryłka ropy West Texas Intermediate.

"Czy Ministerstwo Energii przeprowadziło lub zamierza przeprowadzić analizy, które wskażą przyczyny zjawiska opisanego w niniejszej interpelacji? Czy Ministerstwo Energii przeprowadziło lub zamierza przeprowadzić działania w zakresie kontroli polityki cenowej przyjętej przez Grupę Lotos oraz PKN Orlen, aby przeanalizować, czy nie doszło do zjawiska celowego obniżania ceny detalicznej oleju napędowego, aby uniknąć podwyżek?" - zapytały posłanki PO.

Orlen pod lupą UOKiK-u

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii Tomasz Dąbrowski w odpowiedzi na interpelację przyznał, że w październiku odnotowano znaczny wzrost cen hurtowych oleju napędowego, zarówno na rynku polskim, jak i europejskim. Wśród przyczyn wskazał między innymi rosnące ceny ropy naftowej oraz zaburzenia na rynku oleju napędowego w Europie.

"Polskie ceny detaliczne oleju napędowego również rosły w październiku br., jednakże wolniej, w porównaniu do cen hurtowych. Analizując na bieżąco ceny hurtowe i detaliczne, można zauważyć, że ceny hurtowe oleju napędowego były wyższe, co przekładało się na ujemne marże sprzedawców detalicznych. Niemniej jednak należy pamiętać, że z reguły detaliczny rynek paliw z opóźnieniem reaguje na zmiany w cenach hurtowych" - wyjaśniał Dąbrowski.

Marża detaliczna wchodzi w skład ceny litra paliwa i stanowi nie tylko zysk właściciela stacji, ale także kwotę, która pozwala na pokrycie kosztów prowadzenia stacji.

Dąbrowski dodał, że "z analizy dostępnych danych wynika, że nagły wzrost cen hurtowych oleju napędowego na początku października przełożył się na znacznie wyższe ceny detaliczne w drugiej połowie miesiąca". Jednocześnie stwierdził, że "w listopadzie br. cena hurtowa oleju napędowego systematycznie spada, co jednocześnie nie przekłada się na spadki cen detalicznych tego paliwa".

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Energii poinformował, że UOKiK analizuje ceny detaliczne i hurtowe oferowane przez PKN Orlen, chcąc sprawdzić czy stosowana jest praktyka zaniżania marż.

"W odniesieniu do podejrzeń o wystąpieniu nieprawidłowości na rynku paliw w październiku br., UOKiK poinformował, że obecnie prowadzona jest wstępna analiza cen hurtowych i detalicznych oferowanych przez PKN Orlen SA, mająca na celu stwierdzenie czy stosowana jest praktyka zaniżania marży" - napisał przedstawiciel resortu.

Zobacz odpowiedź Ministerstwa Energii na interpelację poselską

Do momentu publikacji materiału nie udało nam się uzyskać komentarza PKN Orlen.

Na początku listopada prezes PKN Orlen Daniel Obajtek zapewniał jednak, że spółka "poprzez wzrost wolumenu stara się utrzymywać cenę paliw", choć nie ma wpływu na cenę baryłki ropy.

- Robimy wszystko jako Polski Koncert Naftowy, by te ceny były ustabilizowane, bo to ma bardzo duży wpływ na gospodarkę - podkreślał Obajtek.

"Cuda" na stacjach"

Na kwestię marż stosowanych przez koncerny paliwowe zwracali już wcześniej uwagę eksperci. - To jest moment, kiedy właściciele stacji odrabiają utraconą marżę, której nie było na stacjach w październiku, zwłaszcza na oleju napędowym - mówiła w połowie listopada w TVN24 BiS Urszula Cieślak z BM Reflex, komentując brak reakcji na spadające ceny ropy.

Zdaniem Dawida Czopka z Funduszu Inwestycyjnego Polaris wpływ na zachowanie cen mogły mieć wybory samorządowe. - Na stacjach paliw dzieją się cuda - stwierdził.

Koncerny w Polsce

Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika, że na koniec września najwięcej stacji miał PKN Orlen - 1774, w tym 57 pod logo Bliska. To o dwie stacje mniej niż na koniec 2017 roku, ale jednocześnie o 16 więcej niż na koniec września ubiegłego roku.

Na drugim miejscu znalazło się BP. Do sieci należały 542 obiekty, w porównaniu do 537 na koniec ubiegłego roku. Trzecie miejsce zajęła Grupa Lotos. Koncern miał w swoim portfelu 488 stacji, w tym 198 pod logo Optima.

Tuż za podium znalazł się Shell z 420 obiektami. Pierwszą piątkę uzupełniło zaś CircleK, do sieci należało 348 stacji.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent Andrzej Duda ocenił, że bez budowy elektrowni atomowych Polska nie będzie w stanie spełnić unijnych wymogów klimatycznych. - Nie możemy dalej być białą plamą na europejskiej mapie cywilnej atomistyki; elektrownie atomowe mają dla nas absolutnie fundamentalne znaczenie - podkreślił.

"Polska nie może być białą plamą na europejskiej mapie"

"Polska nie może być białą plamą na europejskiej mapie"

Źródło:
PAP

Z powodu uszkodzeń wywołanych powodzią w czwartek nieprzejezdne pozostają dwa odcinki linii kolejowych. Zamknięte są także trzy przejścia graniczne z Czechami - przekazało w czwartek po południu PKP PLK SA na portalu X. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała, że zablokowane są cztery drogi krajowe, a na trzech odcinkach wprowadzono ruch wahadłowy.

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Zablokowane drogi, utrudnienia na kolei

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Sto sklepów sieci Rabat Detal zostało zniszczonych w wyniku powodzi - przekazała spółka we wpisie w mediach społecznościowych. Jedna z placówek, znajdująca się w Głuchołazach (województwo opolskie), została zalana zaledwie trzy dni po otwarciu.

Sklep zalany trzy dni po otwarciu. Sieć pokazała zdjęcia

Sklep zalany trzy dni po otwarciu. Sieć pokazała zdjęcia

Źródło:
tvn24.pl

Średnia kwota udzielonego kredytu mieszkaniowego w sierpniu wyniosła niemal 422 tysiące złotych - wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Kredytowej. To najwięcej w historii. Wartość średniego kredytu była o 9,8 procent wyższa niż przed rokiem.

Kwoty "coraz wyższe". Padł rekord

Kwoty "coraz wyższe". Padł rekord

Źródło:
tvn24.pl

Przeciętne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw w sierpniu 2024 roku wyniosło 8189,74 złotego, co oznacza wzrost o 11,1 procent rocznie - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy spodziewali się wzrostu o 10,8 procent.

Pensje mocno w górę. Najnowsze dane

Pensje mocno w górę. Najnowsze dane

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Unijny sektory turystyczny odrobił straty po pandemii z nawiązką - wynika z danych Eurostatu. Jak podał unijny urząd statystyczny, w 2023 roku wynajęto o 2,3 procent noclegów więcej niż w przedpandemicznym 2019 roku. Platformy świadczące usługi najmu krótkoterminowego odnotowały najbardziej wyraźny wzrost, bo o prawie 30 procent.

Straty z pandemii odrobione

Straty z pandemii odrobione

Źródło:
PAP

Prawie milion euro kary nałożono na biznesmena, który prowadził krótkoterminowy wynajem niemal 200 willi na greckiej wyspie Mykonos bez odpowiedniej rejestracji.

Na czarno wynajmował wille. Olbrzymia kara

Na czarno wynajmował wille. Olbrzymia kara

Źródło:
PAP

- Dochodzą do mnie sygnały, że w niektórych urzędach te procedury znowu stają się barierą dla ludzi. Niektórzy urzędnicy wymagają danych, które nie są potrzebne - powiedział Donald Tusk na zakończenie posiedzenia sztabu kryzysowego. Premier zwrócił się do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor". Podkreślił, że na szczegółową weryfikację przyjdzie jeszcze czas.

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Tusk do urzędników z "uwagą, która może niektórym zepsuć humor"

Źródło:
tvn24.pl

Rezerwa Federalna USA zdecydowała w środę o obniżeniu stóp procentowych o 50 punktów bazowych (0,5 p.p.). Była to pierwsza obniżka od lutego 2022 r., kiedy zaczęła się seria podwyżek związana z walką z inflacją. Ostatnie cięcie stóp miało miejsce w 2020 r. Ten odważny, ale nieoczekiwany ruch o pół punktu procentowego otwiera drogę do niższych kosztów pożyczek na wszystkie rodzaje kredytów, od kredytów hipotecznych po karty kredytowe.

Amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano

Amerykański bank centralny obniżył stopy procentowe bardziej, niż oczekiwano

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Salon sukien ślubnych z Kłodzka został kompletnie zniszczony. Anna Gdowik prowadziła go w tym miejscu od ośmiu lat. Udało się uratować tylko kilka sukien i maszyny do szycia. - Nie mogę patrzeć na to, co tam się stało - mówi właścicielka. Ale nie przestaje pracować.

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

"Była kryzysowa narzeczona, są powodziowe panny młode"

Źródło:
tvn24.pl

Naczelna Rada Adwokacka (NRA) zaapelowała do ministra sprawiedliwości, by chronić powodzian przed działalnością firm odszkodowawczych i windykacyjnych żerujących na tragedii. Rada chce, by upowszechniać informacje o pomocy prawnej, zwłaszcza tej świadczonej pro bono.

Pomoc prawna dla powodzian i apel do ministra sprawiedliwości

Pomoc prawna dla powodzian i apel do ministra sprawiedliwości

Źródło:
pap, tvn24.pl

Hubert Różyk złożył w środę rano rezygnację z funkcji rzecznika prasowego Ministerstwa Klimatu i Środowiska. W ostatnim czasie pojawiły się kontrowersje związane z zapowiedziami programów pomocowych resortu klimatu, w którym zatrudniony był Różyk.

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Dymisja w ministerstwie po kontrowersyjnej wypowiedzi

Źródło:
tvn24.pl

Kiedyś dała tysiącom kobiet szanse na usamodzielnienie się, teraz składa wniosek o bankructwo. Tupperware, działająca od 78 lat amerykańska marka plastikowych pojemników na żywność, która przynosi straty, złożyła wniosek o upadłość i poszukuje nowych właścicieli, próbując przyciągnąć młodszych klientów.

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Legendarna marka w tarapatach. Kiedyś pomogła usamodzielnić się kobietom, teraz bankrutuje

Źródło:
BBC

Trybunał Konstytucyjny orzekł w środę, że przepisy nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach eksportowych z lipca 2023 r. są niezgodne z konstytucją. Decyzja TK ma związek z pracami legislacyjnymi nad zawartymi w noweli przepisami Prawa farmaceutycznego, tzw. Apteki dla aptekarza 2.0. - Czeka nas agresywne przejmowanie rynku aptecznego przez sieci - powiedział w środę prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, odnosząc się do orzeczenia TK.

TK zadecydował w sprawie aptek. "Czeka nas agresywne przejmowanie rynku"

TK zadecydował w sprawie aptek. "Czeka nas agresywne przejmowanie rynku"

Źródło:
PAP

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma sprawdzić, czy w miejscach objętych powodzią dochodzi do zmów cenowych lub nadużywania pozycji dominującej - poinformował w środę Urząd. Efektem nielegalnych działań może być między innymi wzrost cen produktów pierwszej potrzeby. Za nieuczciwe praktyki przedsiębiorcom mogą grozić potężne kary finansowe.

"Chęć wzbogacenia się na tragedii". Będą kontrole, możliwe potężne kary

"Chęć wzbogacenia się na tragedii". Będą kontrole, możliwe potężne kary

Źródło:
PAP

Wzrost cen konsumpcyjnych w Polsce w sierpniu 2024 roku wyniósł 4 procent rok do roku - podał unijny urząd statystyczny Eurostat. Oznacza to, że inflacja pozostała na tym samym poziomie co miesiąc wcześniej. Jednocześnie wciąż plasujemy się mocno powyżej średniej dla wszystkich państw Wspólnoty. Wyprzedają nas jedynie Rumunia i Belgia.

Inflacja w Europie. Polska jednym z niechlubnych liderów

Inflacja w Europie. Polska jednym z niechlubnych liderów

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska poinformowała w środę, że potrąci 200 milionów euro Węgrom z przynależnych im funduszy unijnych, ponieważ Budapeszt nie zapłacił na czas grzywny za łamanie unijnego prawa, między innymi poprzez przetrzymywanie osób ubiegających się o ochronę w strefach tranzytowych i wydalanie z kraju tych, które czekały na rozpatrzenie odwołań.

Milion euro dziennie kary. Węgrzy ukarani za łamanie prawa

Milion euro dziennie kary. Węgrzy ukarani za łamanie prawa

Źródło:
PAP

Ubezpieczenie AC chroni przed rozmaitymi rodzajami szkód, najczęściej również tych będących wynikiem zalania. Warto jednak pamiętać, że na to, czy dostaniemy odszkodowanie i w jakiej kwocie, wpływ będzie miało kilka ważnych czynników. Co zrobić, by dostać odszkodowanie po powodzi?

Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco. Co trzeba wiedzieć?

Zalany samochód a odszkodowanie z autocasco. Co trzeba wiedzieć?

Źródło:
tvn24.pl

Klienci z terenów objętych stanem klęski żywiołowej będą mogli skorzystać z zawieszenia rat kredytów w niektórych bankach. O takim rozwiązaniu informują kolejne banki. To niejedyne formy pomocy dla powodzian.

Zawieszenie rat dla powodzian. Kolejne banki przygotowują oferty

Zawieszenie rat dla powodzian. Kolejne banki przygotowują oferty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Philip Morris International, właściciel takich marek papierosów jak Marlboro i L&M, ogłosił sprzedaż należącej do niego brytyjskiej firmy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że sprzedawany biznes zajmuje się produkcją inhalatorów stosowanych do leczenia chorób płuc. Tytoniowy gigant sprzedał brytyjską firmę za zaniżoną cenę z powodu "nieuzasadnionej" krytyki, która towarzyszyła tej transakcji.

Po fali krytyki tytoniowy gigant sprzedaje biznes ze stratą

Po fali krytyki tytoniowy gigant sprzedaje biznes ze stratą

Źródło:
BBC

Firma Google wygrała w środę przed Trybunałem Sprawiedliwości UE proces z Komisją Europejską w sprawie anulowania 1,49 miliarda euro kary nałożonej na amerykańskie przedsiębiorstwo przed pięcioma laty.

TSUE zniósł ogromną karę nałożoną na Google

TSUE zniósł ogromną karę nałożoną na Google

Źródło:
PAP