Pieniądze z rządu dla akademii i fundacji ojca Rydzyka. Ministerstwa ujawniają, ile wydały

Autor:
mb/ams
Źródło:
TVN24 Biznes
Tadeusz Rydzyk od wielu lat jest dyrektorem Radia Maryja (materiał archiwalny)
Tadeusz Rydzyk od wielu lat jest dyrektorem Radia Maryja (materiał archiwalny)TVN24
wideo 2/6
TVN24Tadeusz Rydzyk od wielu lat jest dyrektorem Radia Maryja (materiał archiwalny)

Blisko 2,2 miliona złotych - tyle pieniędzy trafiło z sześciu ministerstw na konta Fundacji Lux Veritatis i należącej do niej Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Prezesem fundacji jest ojciec Tadeusz Rydzyk. Umowy dotyczyły między innymi promowania wstąpienia do Wojska Polskiego, kampanii informacyjnych dotyczących czternastej emerytury oraz zmian podatkowych z Polskiego Ładu - wynika z odpowiedzi na interpelacje.

Interpelacje do poszczególnych ministerstw skierowała Hanna Gill-Piątek z Polski 2050. "Wątpliwości przy szeregu wydatków budzi realizacja naczelnych zasad finansów publicznych - celowości i oszczędności oraz zasady autonomii państwa i Kościoła w świetle Konkordatu zawartego pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską w dniu 28.07.1993 r." - napisała posłanka.

W związku z tym, zapytała, czy ministerstwa zawarły w 2021 i 2022 roku umowy cywilnoprawne m.in. z Fundacją Lux Veritatis, której prezesem jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Debaty za pieniądze Ministerstwa Spraw Zagranicznych

Odpowiedzi udzielił wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. Jak poinformował, Ministerstwo Spraw Zagranicznych w kwietniu 2021 roku zawarło umowę dotacji dla Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu, obecnie Akademii Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu - Akademii Nauk Stosowanych, która należy do Fundacji Lux Veritatis. Przedmiotem umowy była realizacja projektu pod nazwą "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019 - 2021 w Toruniu".

Kwota dotacji wyniosła 217 600,00 zł. "Projekt zrealizowano w ramach dotacji otrzymanej w konkursie Ministra Spraw Zagranicznych pn. 'Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2019–2021'" - przekazał Wawrzyk.

To niejedyne pieniądze, które popłynęły z MSZ do akademii należącej do fundacji, na której czele stoi ojciec Tadeusz Rydzyk. Rok później, bo w kwietniu 2022 roku zawarto umowę dotacji, na mocy, której miał zostać zrealizowany projekt pod nazwą "Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej 2022–2024 w Toruniu". Jak wyjaśnił wiceminister spraw zagranicznych, inicjatywy informacyjne i edukacyjne miały doprowadzić m.in. do wzmocnienia "kanałów współpracy pomiędzy MSZ, wyższymi uczelniami, samorządem i organizacjami pozarządowymi w regionie", czy "poszerzenia dyskusji i wiedzy w środowiskach lokalnych o procesach i wydarzeniach międzynarodowych istotnych z punktu widzenia polskiej racji stanu".

Kwota dotacji była zbliżona do poprzedniej, wyniosła 212 560,00 zł. Termin realizacji projektu zakończył się wraz z końcem ubiegłego roku.

Ponadto pod koniec maja ubiegłego roku MSZ zawarło umowę z Fundacją Lux Veritatis, na kwotę 95 250,00 zł. Z informacji przekazanych przez Piotra Wawrzyka wynika, że przedmiotem umowy była realizacja zadania publicznego pod nazwą "Trzej Generałowie", polegająca na produkcji trzech filmów dokumentalnych średniometrażowych pod wspólnym tytułem "Trzej generałowie".

Jak poinformował, projekt zrealizowano w ramach dotacji otrzymanej w konkursie Ministra Spraw Zagranicznych pod nazwą "Dyplomacja publiczna 2022".

"Celem produkcji filmów było ukazanie bohaterskich postaw polskich generałów, przywrócenie ich pamięci i uczczenie 130 urodzin. Historia działalności wojskowej generałów Stanisława Maczka, Stanisława Sosabowskiego i Władysława Andersa to prawdziwa służba niesienia wolności. Podczas II wojny światowej występując przeciwko wspólnemu wrogowi i działając dla europejskiej sprawy, zmieniali losy wojny i pomagali wyzwolić Europę od niemieckiego ucisku" - wskazał wiceszef MSZ.

Spoty telewizyjne na zamówienie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej w 2021 roku zawarło z Fundacją Lux Veritatis dwie umowy na zakup czasu antenowego w TV Trwam na realizację kampanii informacyjno-edukacyjnych: czternastej emerytury, emerytury bez podatku oraz Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. "Z tytułu realizacji powyższych umów zrealizowano płatności w kwocie 299.412,75 zł" - poinformował w odpowiedzi na interpelację Stanisław Szwed, wiceszef MRiPS.

Jak dodał, w roku 2022 roku została podpisana jedna umowa z Fundacją Lux Veritatis na zakup czasu antenowego w TV Trwam na realizację kampanii informacyjno-edukacyjnej dotyczącej czternastej emerytury. Umowa została zawarta na kwotę 79 950,00 zł, z terminem realizacji 1-12 września 2022 roku.

Telewizja Trwam promuje zmiany podatkowe

Umowę z Fundacją Lux Veritatis zawarło też Ministerstwo Finansów. Wiceszef tego resortu Piotr Patkowski poinformował w odpowiedzi na interpelację, że "w ramach części 19 – Budżet, finanse publiczne i instytucje finansowe w okresie od 1 stycznia 2021 r. do 31 grudnia 2022 r. spośród Instytucji wskazanych w treści interpelacji, Ministerstwo Finansów zawarło w dniu 4 listopada 2021 r. umowę cywilnoprawną z Fundacją Lux Veritatis".

"Przedmiotem umowy było przeprowadzenie przez Telewizję Trwam na rzecz Ministerstwa Finansów kampanii polegającej na emisji spotów informacyjnych kampanii dotyczącej zmian w prawie podatkowym adresowanej do szeroko pojętej opinii publicznej, w okresie od 4 listopada 2021 r. do 12 grudnia 2021 r." - czytamy.

Patkowski przekazał, że umowa miała charakter odpłatny i została zawarta na łączną kwotę 299 000,70 zł. "Umowa została zawarta poza ustawą Prawo zamówień publicznych" - dodał wiceminister finansów.

Promocja służby wojskowej w TV Trwam

Ministerstwo Obrony Narodowej do tej pory nie odpowiedziało wprawdzie na interpelację Gill-Piątek, ale przekazało szczegóły w odpowiedzi na interwencję senatorską skierowaną przez Krzysztofa Brejzę z Koalicji Obywatelskiej. Przedstawiciel resortu poinformował, że "w 2022 roku urząd MON zawarł umowę z Fundacją Lux Veritatis na emisję na antenie TV 40 odcinków programu 'Zostań żołnierzem RP', promującego służbę w Wojsku Polskim".

"Celem programu było zachęcenie kandydatów do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Koszt jednego odcinka wyniósł 18.000 zł, co w telewizyjnych realiach nie jest wygórowaną kwotą" - czytamy w odpowiedzi udzielonej Brejzie, którą senator KO udostępnił na Twitterze. Łącznie chodzi zatem o kwotę 720 tysięcy złotych. Jako pierwszy o umowie MON z Fundacją Lux Veritatis napisał Onet.

Fundusze z Brukseli na antenie toruńskiej telewizji

Z kolei dwie umowy cywilnoprawne z Fundacją Lux Veritatis w 2021 i 2022 roku zawarło Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

"Przedmiotem umów była emisja spotu dla kampanii informującej o zakończeniu negocjacji unijnego budżetu na lata 2021-2027, realizowana w okresie od 26 stycznia do 10 lutego 2021 r. o wartości 29 643,00 zł oraz zakup czasu antenowego poświęcony tematyce Funduszy Europejskich na antenie Telewizji Trwam realizowana w okresie od 23 listopada 2021 r. do 15 marca 2022 r. o wartości 249 990,00 zł (wartość dokonanej płatności 79 950,00 zł)" - poinformowała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Ministerstwo Klimatu kupuje czas antenowy

Dwie umowy z Fundacją Lux Veritatis zawarło też Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Przedmiotem umowy z września 2022 roku był zakup czasu antenowego na potrzeby emisji jednego spotu telewizyjnego o długości 30 sekund, w terminie od 16 września do 30 września 2022 roku. Wartość umowy wyniosła 47 109,00 zł brutto.

Druga umowa została zawarta w listopadzie ubiegłego roku. Minister klimatu Anna Moskwa poinformowała, że jej przedmiotem był "zakup czasu antenowego na potrzeby emisji 2 spotów telewizyjnych o długości 30 sekund oraz o długości 15 sekund, zgodnie z planem mediowym w liczbie 54 emisji". Wartość drugiej umowy była ponad dwukrotnie większa niż pierwszej - 104 171,78 zł brutto.

Nie wszystkie ministerstwa

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że MAP "w 2021 i 2022 roku nie zawierało umów cywilnoprawnych oraz nie przekazywało żadnych środków finansowych w ramach dotacji, subwencji oraz innych pieniężnych i niepieniężnych przysporzeń majątkowych" z podmiotami wymienionymi w interpelacji.

Podobnie było w przypadku Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Infrastruktury, a także Ministerstwa Sportu i Turystyki. Szef MSiT Kamil Bortniczuk poinformował, że "w bazie kontrahentów MSiT nie figurują podmioty wskazane w interpelacji".

Umowy nie były też zawierane z departamentem cyfryzacji, który jest częścią Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Odpowiedzi na interpelacje do tej pory nie udzieliły KPRM, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Sprawiedliwości. Z kolei Ministerstwo Zdrowia przedłużyło termin odpowiedzi.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ams

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości