Wkrótce w Polsce pojawi się pięć nowych miast. Jest rządowy projekt

Z kraju

Morawiecki: w małych miastach są utalentowani ludzie, nie chcemy żeby wyjeżdżali do LondynuTVN24 BiS
wideo 2/4

Już w przyszłym roku w Polsce może pojawić się pięć nowych miast. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

Projekt nowych przepisów, które opublikowano w czwartek, właśnie trafił do uzgodnień.

"Potrzeba wydania rozporządzenia wynika ze złożenia wniosków przez zainteresowane rady gmin" - czytamy w uzasadnieniu.

Jak podano, do ministra spraw wewnętrznych w tym roku wpłynęło 29 wniosków organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego stopnia gminnego (rad gmin) dotyczących połączenia gmin, ustalenia granic niektórych gmin i miast, a także nadania niektórym miejscowościom statusu miasta.

Pięć nowych miast

W rozporządzeniu wskazano pięć propozycji nadania statusu miasta.

Pierwszą z miejscowości są Koszyce położone w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim. W uzasadnieniu do tej decyzji zwrócono uwagę, że między innymi "cechy funkcjonalno-przestrzenne projektowanego miasta wykazują jego miejski charakter". Ponadto głównym źródłem utrzymania mieszkańców miejscowości jest działalność pozarolnicza. Ponadto Koszyce posiadały już prawa miejsce w latach 1374-1869.

Zdaniem autorów nowych przepisów podobne argumenty przemawiają także za nadaniem statusu miasta miejscowości Nowa Słupia w województwie świętokrzyskim, w powiecie kieleckim. Dodano, że Nowa Słupia, położona u podnóży Góry Święty Krzyż, stanowi jeden z najważniejszych punktów turystycznych w Górach Świętokrzyskich.

W województwie świętokrzyskim status miasta ma być nadany jeszcze dwóm miejscowościom. Chodzi o Pierzchnicę (powiat kielecki) oraz Szydłów (powiat staszowski).

Piąta propozycja dotyczy miejscowości Wielbark w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim. Jak wskazano w uzasadnieniu, miejscowość ma wyraźnie wyodrębnione centrum, które stanowi otoczony kamienicami rynek.

Jak zauważono, we wszystkich przypadkach większość mieszkańców opowiedziała się za nadaniem miejscowości statusu miasta. Miejscowości posiadały też prawa miejskie w przeszłości.

Odrzucone wnioski

Odrzucono natomiast wnioski o nadanie statusu miasta miejscowości Lubowidz oraz Skarbimierz-Osiedle.

W pierwszym przypadku przyczyną jest między innymi brak miejskiego charakteru zabudowy, a także brak miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wniosek Rady Gminy Skarbimierz odrzucono natomiast z powodu braku wyodrębnionego centrum miejscowości. Wskazano także, że miejscowość nie posiadała praw miejskich.

Nieco mniej niż chciały władze rozrośnie się ponadto Rzeszów. Do granic miasta ma zostać włączony obszar sołectwa Matysówka o powierzchni 529,77 ha.

Rada Ministrów negatywnie zarekomendowała jednak włączenie do miasta gminy Krasne, która obejmuje powierzchnię 3909 ha (ok. 25 procent dotychczasowej powierzchni miasta). Zdaniem autorów projektu rozporządzenia wniosek nie zawiera jednoznacznego uzasadnienia dla poszerzenia miasta o tak duży obszar. Przypomniano przy tym wyniki referendum z 2016 roku, w którym większość mieszkańców biorących udział w głosowaniu, opowiedziała się przeciwko zmianie granic.

Jak wynika z projektu rozporządzenia, od początku przyszłego roku swój obszar zwiększą między innymi Kartuzy, Kolbuszowa, Kościan, Próchnik, Rawa Mazowiecka, Opoczno.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mapy Google, tvn24.pl