Podwyżka podatków w Nowym Ładzie? Horała: element wyrwany z kontekstu

TVN24 Biznes | Z kraju

Źródło:
TVN24
Marcin Horała o podatkach w Nowym ŁadzieTVN24
wideo 2/5
TVN24Marcin Horała o podatkach w Nowym Ładzie

Ja jestem w stanie powiedzieć, i nawet coś na ten temat wiem, że generalnie raczej zobaczymy w Nowym Ładzie obniżki podatków - powiedział w programie "Rozmowa Piaseckiego" wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Dodał, że zarzuty o podnoszenie podatków za rządów PiS "są nieuczciwe".

Konrad Piasecki zapytał Marcina Horała o to, czy zostało w nim coś z liberała z czasów jego przynależności do Unii Polityki Realnej. - Nie za dużo, ponieważ ta ideologia wolnorynkowizmu w Unii Polityki Realnej właśnie była ideologią, a z wiekiem i nabywaniem doświadczenia człowiek widzi, że życie nie jest takie proste. To jest właśnie urok korwnizmu, że on kilkoma formułkami tłumaczy cały świat. Trochę jak marksizm, paradoksalnie. Życie jest bardziej skomplikowane i gospodarka również, nie chodzi o to, żeby gospodarkę na modłę ideologiczną budować, ale by była skuteczna - mówił Horała.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Horała: "generalnie" obniżki podatków

Pytany w tym kontekście, co zrobi w przypadku podwyżki podatków w ramach wprowadzania założeń Nowego Ładu, odpowiedział: "wyrywa pan z kontekstu jeden element". - Nie rozmawiamy o faktach, ale domniemaniach, teoretycznie możemy sobie coś domniemywać – mówił Horała.

- Ja jestem w stanie powiedzieć, i nawet coś na ten temat wiem, że generalnie raczej pan zobaczy obniżki podatków. Tak jak nieuczciwie jesteśmy traktowani, że do tej pory podnosimy podatki, ale generalnie poziom opodatkowania pod rządami PiS spadł – bo te duże podatki PIT, CIT zostały obniżone. Te kierunki będą kontynuowane - mówił Horała.

Jak dodał, "obniżka takiego podatku (PIT), płaconego przez miliony podatników, to ogromna zmiana i zmiana we wpływach do budżetu".

- To nie jest do porównania z jakąś małą sektorową opłatą, które są często pokazywane jako przykład, jak podnieśliśmy rzekomo podatki - mówił Horała.

Jako przykłady nowych, "sektorowych" podatków wprowadzonych przez PiS wskazywane są m.in. podatek handlowy, opłata cukrowa czy opłata od tak zwanych małpek. Z kolei 1 października 2019 jedna z dwóch stawek PIT, którą płaci największa grupa podatników, została obniżona z 18 do 17 proc. Wcześniej wszedł w życie tak zwany zerowy PIT dla pracowników do 26 lat.

W kontekście zapowiadanego przez PiS Nowego Ładu pojawiają się doniesienia o zmianach podatkowych, w tym podwyżce kwoty wolnej, na których mieliby skorzystać najmniej zarabiający pracownicy oraz część emerytów. Jednocześnie jako źródło sfinansowania tych zapowiedzi wskazywane są zmiany w składce zdrowotnej.

"Ogólny kierunek rządów PiS-u będzie kontynuowany"

- Ogólny kierunek rządów PiS-u będzie kontynuowany w Nowym Ładzie, to jest obniżanie obciążeń podatkowych – zapowiedział wiceminister.

Marcin Horała był pytany też o to, czy Nowy Ład będzie programem Zjednoczonej Prawicy, czy jedynie PiS-u.

- Stawia mnie pan w niezwykle trudnej sytuacji, chociaż taka pana rola, żebym znów uprzedzał fakty. Będzie moment, kiedy Nowy Ład zostanie ogłoszony (...). Wtedy wszystkie pytania z nim związane od razu na siebie odpowiedzą – stwierdził.

ZOBACZ >> Nowy Ład. Co wiadomo o zapowiadanym programie rządu? mp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24