TVN24 Biznes | Z kraju

Nowy Ład. Co wiadomo o zapowiadanym programie rządu?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Waldemar Buda o różnicach między Nowym Ładem a KPOTVN24
wideo 2/6
TVN24Waldemar Buda o różnicach między Nowym Ładem a KPO

Wielkimi krokami zbliża się prezentacja przez rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiadanego od marca Nowego Ładu. Kiedy to nastąpi? Czym jest Nowy Ład i jakie zmiany może nam przynieść? Wszystko, co wiadomo o Nowym Ładzie zapowiadanym przez PiS.

Nowy Ład PiS

Nowy Ład jest nazwą programu społeczno-ekonomicznego stworzonego przez Prawo i Sprawiedliwość. Jego ogłoszenie w marcu zapowiedzieli wspólnie prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz premier Mateusz Morawiecki. Zgodnie z ich słowami, ma to być "kompleksowy program, który pozwoli Polsce rozwijać się jeszcze szybciej, a Polakom zapewni dobrze płatne miejsca pracy".

Nowy Ład ma zastąpić program gospodarczy PiS realizowany przez tę partię przed pandemią, zwany potocznie planem Morawieckiego. Nowy Ład konsultowany jest też z koalicjantami PiS – Porozumieniem oraz Solidarną Polską.

Prezentacja nowego programu pierwotnie miała odbyć się 20 marca, jednak została od tamtej pory kilkukrotnie przekładana – decyzje te tłumaczono sytuacją epidemiczną w Polsce.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Nowy Ład w punktach

W rezultacie wciąż niewiele jednak wiadomo na temat zapowiadanego od miesięcy programu. Kiedy można spodziewać się zaprezentowania Nowego Ładu i jakie zmiany może wprowadzać? Przedstawiamy w punktach wszystko, co wiadomo obecnie na jego temat.

1) Prezentacja Nowego Ładu spodziewana jest 15 maja – czyli w dniu, w którym planowane jest częściowe otwarcie lokali gastronomicznych oraz zniesienie obowiązku noszenia maseczek na zewnątrz. Data ta nie jest jednak traktowana jako ostateczna i wciąż może ulec zmianie.

2) Według zapowiedzi Mateusza Morawieckiego Nowy Ład ma być nowym programem rozwojowym Polski na czas stopniowego powrotu do normalności po pandemii COVID-19.

3) Nowy Ład ma dotyczyć 10 obszarów określonych na razie hasłami: Plan na zdrowie, Uczciwa praca - godna płaca, Dekada rozwoju, Rodzina i dom w centrum życia, Polska - nasza ziemia, Przyjazna szkoła i kultura na nowy wiek, Dobry klimat dla firm, Czysta energia - czyste powietrze, CyberPoland 2025, Złota jesień życia.

4) Szczegóły rozwiązań zawartych w Nowym Ładzie nie są jeszcze znane. Według nieoficjalnych doniesień mówi się m.in. o nowym programie inwestycji publicznych, zmianach podatkowych m.in. podwyższeniu kwoty wolnej od podatku oraz zmianach w emeryturach.

5) Nowy Ład należy odróżniać od Krajowego Planu Odbudowy (KPO). KPO to plan pozyskania i zagospodarowania środków z unijnego Funduszu Odbudowy mającego pomóc gospodarkom państw członkowskich w szybszym wyjściu z kryzysu wywołanego pandemią. Nowy Ład będzie natomiast obejmował działania w ramach KPO, jest jednak szerszym projektem politycznym dotyczącym również obszarów w nim nieujętych.

6) Nazwa Nowy Ład po angielsku brzmi New Deal – tak samo nazywał się program reform prowadzony w USA przez Franklina Delano Roosevelta w latach 1933-1939. Amerykański New Deal służył przezwyciężeniu skutków światowego kryzysu gospodarczego mającego miejsce w latach 1929-1933.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Krystian Maj/KPRM