Nowy banknot w Polsce? Ministerstwo odpowiada na propozycję

[object Object]
Ekspert o płatnościach kartą za granicąTVN24 BiS
wideo 2/3

800-złotowy banknot z wizerunkiem Marii Konopnickiej - jego wprowadzenie do obiegu zaproponował członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon. Do tego postulatu w odpowiedzi na interpelację poselską odniosło się Ministerstwo Finansów wraz z Narodowym Bankiem Polskim.

Na początku lipca członek Rady Polityki Pieniężnej Eryk Łon zaproponował, by wprowadzić do obiegu nowy banknot 800-złotowy z wizerunkiem Marii Konopnickiej. "Ufam, że ten mój postulat znajdzie zrozumienie i stanie się przedmiotem debaty publicznej" - podkreślił ekonomista.

Nowy banknot?

Interpelację poselską w tej sprawie do Ministerstwa Finansów skierowali posłowie Kukiz'15 Maciej Masłowski, Paweł Skutecki oraz Paweł Szramka.

"Dosyć zaskakujące wydaje się być uzasadnienie powyższej propozycji, ponieważ wiąże się ono z tym, że Maria Konopnicka wychowała wraz z mężem ośmioro dzieci" - wskazali.

"Obecnie na wszystkich banknotach - 10, 20, 50, 100, 200 i 500 złotych - widnieją wybrani polscy królowie z okresu I Rzeczypospolitej w porządku chronologicznym w zależności od czasu panowania. Wprowadzenie więc wizerunku Marii Konopnickiej na nominał nowego banknotu byłoby zatem odejściem od powyższej normy" - dodali.

W związku z tym parlamentarzyści zapytali, jakie jest stanowisko ministerstwa w sprawie propozycji członka RPP.

Ministerstwo odpowiada

Odpowiedzi z upoważnienia ministra finansów udzielił Piotr Nowak, podsekretarz stanu w resorcie. Jak podkreślił, odpowiedź została opracowana po konsultacjach z Narodowym Bankiem Polskim.

Nowak podkreślił, że "NBP nie planuje obecnie wprowadzenia do obiegu nowych banknotów, w tym banknotu o wartości nominalnej 800 złotych". "Analizy NBP pokazują, że obecna struktura nominałowa dotycząca podziału na monety i banknoty jest prawidłowa. W zależności od rodzaju znaku pieniężnego (banknot, moneta) struktura nominałowa dostosowana jest do potrzeb rynku" - czytamy w odpowiedzi.

Podsekretarz stanu w MF przypomniał, że aktualnie w obiegu funkcjonuje seria banknotów "Władcy polscy" wprowadzona w 1995 roku. "W 2014 roku zostały wprowadzone do obiegu zmodernizowane banknoty o nominale 10, 20, 50 i 100 złotych, a zmodernizowany banknot o nominale 200 złotych został wprowadzony do obiegu w roku 2016" - zaznaczył Piotr Nowak.

Ponadto, na początku lutego 2017 roku do obiegu trafił banknot o nominale 500 złotych, z wizerunkiem Jana III Sobieskiego.

"Zmodernizowane banknoty posiadają zabezpieczenia zarówno do weryfikacji autentyczności przez społeczeństwo, jak i przeznaczone do odczytu maszynowego. Dostępne nowe zabezpieczenia oraz rozwiązania technologiczne są monitorowane przez NBP i obecnie nie uzasadniają wprowadzania innych zmian" - podkreślił przedstawiciel MF.

Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim wzory i wartość nominalną banknotów, podobnie jak wzory i wartość nominalną monet, oraz wielkość emisji znaków pieniężnych, jak również terminy wprowadzenia ich do obiegu ustala Prezes NBP w drodze zarządzenia.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości