TVN24 Biznes | Z kraju

Niedziele handlowe do końca roku. W które dni sklepy będą otwarte?

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Renata Juszkiewicz o zakazie handlu w niedziele
Renata Juszkiewicz o zakazie handlu w niedzieleTVN24 BiS
wideo 2/7
TVN24 BiSRenata Juszkiewicz o zakazie handlu w niedziele

Trzy niedziele handlowe zostały do końca 2020 roku. W które niedziele w grudniu sklepy będą otwarte, a w którą będzie obowiązywał zakaz handlu? Wyjaśniamy wątpliwości.

Niedziele handlowe w grudniu 2020

W najbliższą niedzielę 6 grudnia większe sklepy miały być zamknięte. Tak jednak nie będzie, gdyż prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy, według której najbliższa niedziela 6 grudnia będzie handlowa.

Nie jest to ostatnia taka niedziela w tym roku - niedziele handlowe wypadają jeszcze 13 i 20 grudnia. Oznacza to, że w ostatnim miesiącu 2020 roku tylko 27 grudnia będzie obowiązywał zakaz handlu. Tego dnia otwarte będą mogły być tylko placówki, w których za ladą staną ich właściciele.

W grudniu większych zakupów nie zrobimy także w dni ustawowo wolne od pracy, które przypadają w dwa dni inne niż niedziela. Chodzi o 25 grudnia - pierwszy dzień Bożego Narodzenia oraz 26 grudnia - drugi dzień Bożego Narodzenia. Z kolei w Wigilię handel jest możliwy tylko do godziny 14.00.

Kalendarz handlowy na grudzień 2020 rokuTVN24/PAP

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta obowiązuje od 1 marca 2018 roku.

W przepisach uwzględniono katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu w niedziele nie dotyczy między innymi cukierni, lodziarni, stacji paliw, kwiaciarni, sklepów z prasą i kawiarni.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara, która może wynieść od 1 tysiąca złotych do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy może to być nawet kara ograniczenia wolności.

Koronawirus a sklepy

Od 28 listopada obowiązują nowe regulacje dotyczące handlu. Przywrócono możliwość funkcjonowania sklepów oraz usług w galeriach i parkach handlowych w ścisłym reżimie sanitarnym. Wyłączone z działalności pozostało prowadzenie sal zabaw.

CO JEST OTWARTE, A CO ZAMKNIĘTE - LISTA >>>

Należy podkreślić, że w sklepach oraz galeriach handlowych wciąż obowiązuje limit osób uzależniony od powierzchni. W przypadku obiektów o powierzchni przeznaczonej w celu sprzedaży lub świadczenia usług nie większej niż 100 metrów kwadratowych jest to maksymalnie 1 osoba na 10 metrów kwadratowych. W przypadku obiektów o powierzchni powyżej 100 metrów kwadratowych - maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

W obiektach handlowych obowiązkowe jest również noszenie rękawiczek lub dezynfekcja rąk oraz zakrywanie ust i nosa.

Godziny dla seniorów

Utrzymane zostały godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach oraz obiektach świadczących usługi pocztowe - w godzinach 10.00-12.00, od poniedziałku do piątku, obsługiwane są wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Jest jednak wyjątek - dotyczy Wigilii Bożego Narodzenia. "Z uwagi na zwyczajowo skrócony czas pracy w dniu 24 grudnia 2020 r. proponuje się rezygnację z tego obostrzenia w tym dniu" - wyjaśniono w uzasadnieniu do rozporządzenia ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W czasie godzin dla seniorów sprzedawca może obsłużyć inną osobę, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia. Przepisy te nie dotyczą placówek handlu hurtowego, a także sklepów w szkołach lub w placówkach oświatowych.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości