TVN24 Biznes | Z kraju

Kolejna niedziela bez zakupów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP
Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedziele
Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedzieleTVN24
wideo 2/6
TVN24Prezes POHiD o zniesieniu zakazu handlu w niedziele

W najbliższą niedzielę 7 czerwca sklepy będą zamknięte. Zakupy będzie można zrobić tylko w tych placówkach, w których za ladą staną ich właściciele.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Najbliższa niedziela bez zakazu handlu wypada 28 czerwca.

Zakaz handlu

Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele, w 2020 roku zakaz handlu nie będzie obowiązywać jedynie w ostatnią niedzielę czerwca i sierpnia, a także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń. Zakaz nie obowiązuje m.in. w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Handel w czasach pandemii

W związku epidemią koronawirusa w połowie marca br. została ograniczona działalność galerii handlowych. Czynne pozostały jedynie sklepy spożywcze i apteki, a także pralnie i drogerie. Następnie wprowadzono ograniczenia dot. liczby klientów w placówkach. Wprowadzony został również obowiązek dla sklepów, aby udostępniały klientom płyny do dezynfekcji rąk i rękawiczki jednorazowe przed wejściem.

Od soboty 30 maja w ramach wprowadzania kolejnych etapów odmrażania gospodarki, rząd zniósł limity klientów w sklepach i galeriach. Nadal obowiązuje wymóg noszenia maseczek oraz udostępnianie klientom rękawiczek jednorazowych i płynów dezynfekcyjnych.

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości