Zakupy przed dniem Wszystkich Świętych. Czy sklepy będą otwarte?

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Piotr Arak o inflacji i ograniczeniu wydatków przez Polaków
Piotr Arak o inflacji i ograniczeniu wydatków przez PolakówTVN24
wideo 2/8
TVN24Piotr Arak o inflacji i ograniczeniu wydatków przez Polaków

W najbliższych dniach czeka nas dłuższa przerwa w handlowym kalendarzu. Większe sklepy nie będą czynne zarówno w niedzielę, 30 października, jak i we wtorek, 1 listopada. W tych dniach nie będzie można również zrobić zakupów w galeriach handlowych.

W 2022 roku - podobnie jak w 2021 roku - handlowych niedziel jest siedem. Zakaz do tej pory nie obowiązywał w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca oraz w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc. Do końca tego roku będą jeszcze tylko dwie niedziele handlowe: 11 i 18 grudnia, przed Bożym Narodzeniem.

PAP

Oznacza to, że najbliższa niedziela 30 października będzie niehandlowa. Sklepy będą zamknięte również we wtorek, 1 listopada, kiedy wypada Wszystkich Świętych. Zakupy będzie można zrobić natomiast w sobotę, 29 października i poniedziałek, 31 października.

Nowe godziny otwarcia sklepów

W związku z rosnącymi cenami prądu niektóre sieci handlowe decydują się na skrócenie godzin otwarcia swoich sklepów.

Jedną z nich jest Netto. Od listopada będą wcześniej otwierane lub zamykane w zależności od sklepu. Inne sieci również przyglądają się aktualnej sytuacji i nie wykluczają wprowadzenia podobnych rozwiązań.

Takie decyzje podejmowane są też na Zachodzie. Niedawno niemiecka sieć sklepów spożywczych Aldi Nord zapowiedziała, że skróci godziny otwarcia wielu oddziałów od listopada, aby zmniejszyć koszty energii. Jak dotąd w sklepach Aldi Polska nie zostaną wprowadzone krótsze godziny pracy.

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1000 zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Od początku lutego obowiązują zmiany w zakazie handlu w niedziele, których celem jest uszczelnienie obowiązujących do tej pory przepisów. Po wejściu w życie nowelizacji otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 procent przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości