TVN24 Biznes | Z kraju

Telefony z informacją o "nieautoryzowanej transakcji bankowej". Ostrzeżenie przed oszustami

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

Oszuści powołują się na Ministerstwo Finansów w trakcie rozmów telefonicznych, które dotyczą rzekomych "nieautoryzowanych transakcji bankowych" – ostrzega resort finansów w komunikacie. Dodano, że przestępcy mogą nakłaniać do oddzwonienia na numer o podwyższonej płatności.

Jak poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów, do resortu trafiają zgłoszenia o połączeniach telefonicznych, w których osoba dzwoniąca lub automat informuje odbiorców o przeprowadzeniu "nieautoryzowanej transakcji bankowej". Podczas połączenia przekazywane są również dane kontaktowe jednego z departamentów w Ministerstwie Finansów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

"Ostrzegamy: to może być próba nakłonienia do wykonywania połączeń o podwyższonej płatności. Próby kontaktów telefonicznych nie pochodzą z Ministerstwa Finansów. Połączenia mogą mieć na celu nakłonienie rozmówców na oddzwonienie na numer o podwyższonej płatności" – napisano w komunikacie MF.

"Prosimy o zachowanie ostrożności" – dodano.

Działania oszustów

W ostatnich miesiącach obserwujemy wzmożoną aktywność oszustów. Banki ostrzegają przed osobami podającymi się za pracowników instytucji finansowych, a także przed wysyłającymi fałszywe wiadomości z informacją o wyłączeniu dostępu do konta i karty.

Poczta Polska ostrzegała na początku czerwca przed wiadomościami e-mail od oszustów z fałszywą informacją o konieczności uzupełnienia dokumentacji celnej dotyczącej towarów zakupionych w azjatyckich sklepach internetowych.

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają dane. Z raportu Narodowego Banku Polskiego wynika, że w czwartym kwartale ubiegłego roku liczba operacji oszukańczych przy użyciu polecenia przelewu z wykorzystaniem aplikacji wzrosła o 449,1 procent kwartał do kwartału.

Niedawno Kancelaria Prezesa Rady Ministrów informowała, że blisko 15 tysięcy adresów znajduje się na liście ostrzeżeń. Strona została uruchomiona w marcu ubiegłego roku wspólnie z NASK, Urzędem Komunikacji Elektronicznej oraz we współpracy z operatorami telekomunikacyjnymi.

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock