Każda myśl o zmianie pracy wiąże się z gruntownym przygotowaniem CV. Warto spojrzeć na nie jeszcze raz i zastanowić się, co w nim poprawić, co wyrzucić, by potem podczas rozmowy kwalifikacyjnej nie spalić się ze wstydu. Oto pięć najczęstszych błędów, które popełniają Polacy pisząc życiorys.
1. Wyświechtane zwroty
W CV często roi się od frazesów, ogólników i zwrotów, które można interpretować na różne sposoby. Zdaniem ekspertów jednym z takich słów jest "zarządzanie". Informacja o zarządzaniu przez kandydata zespołem może sugerować, że sam kandydat wypełniał niewiele zadań.
Z kolei frazes o zarządzaniu konfliktami czy kryzysem przemyca informacje o tym, że do takich konfliktowych czy kryzysowych sytuacji się w ogóle dopuszciło. Zamiast używać szablonowych określeń lepiej jest przytaczać konkretne liczby, czy przykłady. Częste jest także nadużywanie jednego, określonego słowa, które pojawia się w całym tekście CV.
2. Wybrakowany poliglota
Doradcy ds. HR sugerują powściągliwość w rubryce, w której chwalimy się znajomością języków obcych. Nie warto wymieniać tych, w których mówimy "tylko trochę". Lepiej wspomnieć jedynie o językach, których poziom jest przynajmniej średnio zaawansowany, a zatem taki, który pozwoli nam na swobodne prowadzenie rozmowy biznesowej.
3. CV jak poemat
Rekomendowana długość CV to maksymalnie dwie strony. Jeśli ma już trzy strony, to warto je skrócić, inaczej tracimy uwagę potencjalnych pracodawców. Można rozważyć np. wyeliminowanie bądź skondensowanie informacji o starszych funkcjach.
Rekruterzy wcale nie muszą znać szczegółów dotyczących pracy wykonywanej przed 10 laty. Można także zwrócić uwagę na formatowanie i sprawdzić, czy aby na pewno nie marnotrawimy przestrzeni - np. przez duże marginesy czy błahe informacje.
4. Luki w latach pracy
Wiele osób jest zmuszonych, by przejść przez okresy bezrobocia, co jest całkowicie naturalne. Jednak pozostawiając nieobjaśnione luki w CV, narażamy się na podejrzliwość osób przeprowadzających rekrutację. Niemal pewne, że będziemy poproszeni o objaśnienie tych braków podczas rozmowy.
Jeśli mieliśmy zatem przerwę na podróże, chorobę, osobiste projekty czy opiekę nad bliskimi, warto o tym wspomnieć w CV. Nie jest to żaden powód to wstydu. Przeciwnie, dobrze sformułowana informacja może wręcz wywołać dobre wrażenie.
5. Błędy językowe
Nie ma żadnego wytłumaczenia dla tego rodzaju błędów w naszym CV. Błędów jest cały arsenał: językowe, gramatyczne, ortograficzne, literówki. Warto przeczytać ukończone CV kilkakrotnie - za każdym razem zwracając uwagę na inny rodzaj uchybień.
Jeśli wciąż nie jesteśmy pewni, co do formy, można poprosić kolejną osobę o spojrzenie na nie świeżym okiem. W Internecie funkcjonują firmy doradcze, które przeanalizują CV, a nawet całą aplikację, podzielą się sugestiami i zwrócą uwagę na błędy - za odpowiednią opłatą, która - w zależności od języka - może wynieść 150 zł - 250 zł.
Zobacz: Sposób na dobre CV? Zdradził Paweł Blajer (Film z 4.11.2014)
Autor: ag//ms / Źródło: tvn24bis.pl, The Guardian, uk.hudson.com, heundercoverrecruiter.com
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock