Ten wynik trudno uznać za dobry. Najważniejsze zadanie dla nowego premiera

[object Object]
Zuber: mamy poważny problem, załamanie inwestycji krajowychTVN24 BiS
wideo 2/2

Inwestycje rosną, ale wolniej, niż oczekiwali eksperci i sam Mateusz Morawiecki. Ich pobudzenie będzie najważniejszym zadaniem dla nowego premiera - wskazują eksperci.

Nominacja dla Mateusza Morawieckiego uruchomiła lawinę nie tylko spekulacji, kto znajdzie się w gabinecie nowego premiera, a dla kogo zabranie miejsca w rządowych ławach, ale też lawinę zadań dla nowego premiera. Ekonomiści oraz organizacje reprezentujące interesy przedsiębiorców i pracodawców przygotowali listę spraw, którymi rząd Mateusza Morawieckiego powinien zająć się w pierwszej kolejności.

Właściwie w każdym przypadku listę otwierają inwestycje. Ich pobudzenie ma być największym wyzwaniem dla nowego premiera. Choć we wtorkowym expose premier Morawiecki o inwestycjach - programie Mieszkanie plus, budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego czy rozwoju infrastruktury na obszarach wiejskich - mówił stosunkowo niewiele i bez konkretów.

Inwestycje prywatne

W poniedziałek, tuż po powołaniu nowego rządu, o wyzwaniach stojących przed nowym premierem mówił na antenie TVN24 BiS Marek Zuber. - Mamy poważny problem, załamanie inwestycji krajowych w 2016 roku. Było gorzej niż w 2009 roku, kiedy mieliśmy światowy kryzys, było gorzej niż w 2012 i 2013 roku, kiedy mieliśmy kryzys strefy euro. Nie dzieje się nic jakiegoś przełomowego w 2017 roku. To jest największe wyzwanie, jeśli chodzi o przyszły rok – ocenił ekonomista.

I w swojej opinii nie jest osamotniony. Rekomendacje odnośnie pobudzenia wzrostu inwestycji prywatnych przygotowały dla nowego premiera m.in. Business Centre Club i Konfederacja Lewiatan.

– Najważniejsze zadanie jakie przed nim stoi, to pobudzenie wzrostu inwestycji prywatnych, które spadły do poziomu najniższego od 1995 roku. Inwestycje są niezbędne, aby zmodernizować przedsiębiorstwa, zwiększyć produktywność i wynagrodzenia, a w konsekwencji dobrobyt – mówi Henryka Bochniarz, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Przedstawiciele obu organizacji są też zgodni w jednym: prawo musi być przewidywalne, żeby jak najbardziej zniwelować ryzyka inwestycyjne, związane właśnie z mało precyzyjnymi przepisami.

Plan Morawieckiego

W Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, której pomysłodawcą i projektantem jest Mateusz Morawiecki inwestycje są jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki. Cel jest precyzyjny: wzrost stopy inwestycji z 20,1 proc. w 2015 roku do 22-25 proc. w 2020 roku i utrzymanie w 2030 roku na poziomie 25 proc.

Tyle, że na razie się od tego celu oddalamy, bo inwestycje w 2016 roku wyhamowały. W połowie listopada Mateusz Morawiecki (jeszcze jako wicepremier) prognozował, że na koniec 2017 roku poziom inwestycji powinien osiągnąć 18 proc. w relacji do PKB, a ich wartość szacowano na 355-360 mld złotych.

Nakłady inwestycyjne i wzrost PKB

Morawiecki zakładał optymistycznie, że w trzecim kwartale inwestycje urosną o 5 proc. (rok do roku), żeby w ostatnich miesiącach wzrosnąć nawet o 7 procent. Główny Urząd Statystyczny nieco jednak ostudził ten optymizm.

GUS podał, że tempo wzrostu gospodarczego w trzecim kwartale bieżącego roku wyniosło 4,9 proc. (rok do roku). I choć koniunktura jest najlepsza od lat, a do tego poziom bezrobocia spadł do rekordowych poziomów, to jednak wciąż głównym motorem wzrostu jest konsumpcja prywatna. Nakłady inwestycyjne odbijają, ale wolniej niż oczekiwali eksperci i sam Morawiecki. Zamiast o 5 proc., inwestycje w trzecim kwartale wzrosły rok do roku o 3,3 procent.

Jak wskazali analitycy mBanku, to wynik głównie budownictwa.

"Jako rozczarowujące odbieramy wyniki inwestycji. Co prawda podnoszą one wzrost PKB o 0,6 pp., niemniej ich dynamika wciąż kształtuje się na relatywnie niskim poziomie, choć wyraźnie wyższym niż odnotowana w II kwartale (0,9 proc. – red.). Niemniej zważywszy niskie bazy odniesienia oraz silny wzrost eksportu połączony z dobrymi nastrojami konsumpcyjnymi trudno uznać ten wynik za satysfakcjonujący" – skomentowali odczyt PKB ekonomiści Banku Gospodarstwa Krajowego.

Eksperci spodziewają się, że kolejne miesiące przyniosą ożywienie. Rosną już wydatki samorządów, więcej pieniędzy na inwestycje zacznie napływać z funduszy unijnych, ale na naprawdę solidne odbicie w tym roku nie ma co liczyć. Właśnie przez słabe tempo inwestycji sektora prywatnego. Ich pobudzenie to zadanie dla Mateusza Morawieckiego.

Autor: sta / Źródło: tvn24bis.pl

Pozostałe wiadomości

Bardzo się cieszę, że dzisiaj będziemy mogli przyjąć decyzję o tym, że zamrozimy ceny energii dla gospodarstw domowych na przyszły rok. Prąd w polskich domach nie podrożeje w roku 2025. Zamrażamy ceny energii na 9 miesięcy - powiedział premier Donald Tusk przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Ministrów. Dodał też, że dzisiaj rząd przyjmie decyzje, które obniżą składkę zdrowotną dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców.

Premier: zamrażamy ceny energii

Premier: zamrażamy ceny energii

Źródło:
tvn24.pl

Moją intencją jest to, żeby temat wynagrodzeń w Polsce przestał być tematem tabu - powiedział w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl poseł Witold Zembaczyński z Koalicji Obywatelskiej. Chodzi o projekt zakładający obowiązkowe podawanie w ofertach pracy informacji o wynagrodzeniu.

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Nowy obowiązek w sprawie wynagrodzeń. Jest projekt

Źródło:
tvn24.pl

Ustawa o mrożeniu cen energii może być uchwalona w następną środę - powiedział marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Jak dodał, tego samego dnia mogłoby odbyć się głosowanie w sprawie ustawy o wolnej Wigilii.

To może być kluczowy dzień dla milionów Polaków. Marszałek Sejmu wyjaśnia

To może być kluczowy dzień dla milionów Polaków. Marszałek Sejmu wyjaśnia

Źródło:
PAP

Bez suwerenności Unii Europejskiej w produkcji chipów, europejski, w tym polski sektor motoryzacyjny, narażony będzie na przerwanie dostaw, co oznacza kryzys na wielką skalę - wskazał prezes Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych Tomasz Bęben. Branża liczy na realizację Europejskiego aktu w sprawie chipów.

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Europie grozi "kryzys na wielką skalę"

Źródło:
PAP

Polscy przedsiębiorcy będą musieli w bardzo krótkim czasie dostosować się do nowych przepisów. Nie powinniśmy być zaskakiwani - argumentowali przedstawiciele pracodawców w trakcie posiedzenia komisji sejmowej dotyczącego wolnej Wigilii. Rozwiązanie popierają natomiast przedstawiciele pracowników, podkreślając, że okres świąteczny w wielu branżach wiąże się z przepracowaniem.

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Wolna Wigilia już w tym roku? "Nie powinniśmy dopuścić"

Źródło:
PAP

Najwyższa Izba Kontroli zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Jak podał we wtorek NIK, chodzi o organizację importu i dystrybucji węgla kamiennego w związku z wprowadzeniem embarga na dostawy tego surowca z Rosji.

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie Jacka Sasina

Źródło:
PAP

Będą nowe wytyczne dla organizacji ruchu drogowego z zastosowaniem sygnalizacji świetlnej. Przygotowuje je Instytut Badawczy Dróg i Mostów - poinformowało Ministerstwo Infrastruktury. Analizie poddane będą również tak zwane sekundniki - dodało.

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Rewolucja na ulicach. Ministerstwo: trwają analizy

Źródło:
PAP

Ceny mieszkań w mniejszych miastach coraz częściej dorównują największym polskim rynkom, a nawet je przewyższają - wynika z raportu Otodom Analytics. Na podwyżki wpływają nie tylko rosnące koszty budowy, ale także ograniczona dostępność gruntów i dynamiczny rozwój mniejszych ośrodków.

Coraz drożej w mniejszych miastach

Coraz drożej w mniejszych miastach

Źródło:
PAP

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował o wykryciu bakterii Listeria monocytogenes w partii boczku wędzonego. Spożycie skażonego produktu może wywołać listeriozę, niebezpieczną chorobę zakaźną, która stanowi szczególne zagrożenie u dzieci, kobiet w ciąży, a także osób starszych.

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Bakteria w partii boczku. "Spożycie może wywołać niebezpieczną chorobę"

Źródło:
PAP

- Jeżeli w danej klatce schodowej mamy na przykład 80 procent lokali, które nie są stale zamieszkiwane, tylko są wynajmowane krótkoterminowo dla turystów, to mamy nielegalną działalność hotelową - stwierdził na antenie TVN24 BiS Kuba Czajkowski ze Stowarzyszenia Miasto jest Nasze.

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Europa zaostrza przepisy, w Polsce "należy zacząć od trzech prostych rzeczy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO Bank Polski ostrzega przed oszustami, którzy podszywają się pod tę instytucję finansową. "W treści e-mail znajduje się załącznik ze złośliwym oprogramowaniem" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej i w mediach społecznościowych banku.

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Największy bank w Polsce ostrzega klientów. "Możesz stracić pieniądze"

Źródło:
tvn24.pl

Rząd Danii i opozycja parlamentarna porozumiały się w poniedziałek w sprawie wprowadzenia od 2030 roku podatku od dwutlenku węgla w rolnictwie. Będzie to pierwsza na świecie tego rodzaju danina od produkcji żywności.

Pierwszy taki podatek na świecie

Pierwszy taki podatek na świecie

Źródło:
PAP

Ponad pół miliona przedsiębiorców złożyło już wniosek o wakacje składkowe - przekazał w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Zgodnie z przepisami nowa ulga, czyli miesięczne zwolnienie z obowiązku płacenia składek przysługuje tak zwanym mikroprzedsiębiorcom oraz osobom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą.

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Nowa ulga dla przedsiębiorców. Lawina wniosków

Źródło:
PAP

Nawet 40 tysięcy złotych dopłaty do samochodu można będzie pozyskać w ramach programu Mój elektryk 2.0 - wynika z projektu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przedstawionego w poniedziałek do konsultacji. Środki z Krajowego Planu Odbudowy na dofinansowanie tak zwanych elektryków to ponad 1,6 miliarda złotych.

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

40 tysięcy złotych dopłaty. Jest propozycja

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa w październiku 2024 roku spadła do 4,1 procent rok do roku z 4,3 procent we wrześniu, a w ujęciu miesiąc do miesiąca wyniosła 0,4 procent wobec 0,3 procent w poprzednim miesiącu - podał Narodowy Bank Polski.

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Inflacja bazowa. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

- Do dyskusji jest teza, czy pewne zawody trzeba będzie objąć ochroną przed wpływem ze strony sztucznej inteligencji – oceniła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas konferencji w Warszawie.

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Zawody pod "szczególną ochroną". Ministra komentuje

Źródło:
PAP

Działania podejmowane przez Google są przejawem nadużywania dominującej pozycji - napisał w stanowisku Związek Pracodawców Wydawców Cyfrowych (ZPWC). Chodzi o zapowiedziane przez spółkę testowe usunięcie treści publikowanych przez media informacyjne z wyszukiwarki, Google News i Discovera dla jednego procenta użytkowników.

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

"Przejaw nadużywania dominującej pozycji Google"

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w dwóch akcjach promocyjnych - podał w poniedziałek Urząd. Jeśli zarzuty się potwierdzą właścicielowi Biedronki może grozić kara do 10 procent obrotu.

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Właścicielowi Biedronki grozi wysoka kara. Prezes UOKiK stawia zarzuty

Źródło:
PAP