Budżet z nadwyżką po pierwszym kwartale

Z kraju

Morawiecki: nie będzie osobnego budżetu strefy euroTVN24 BiS
wideo 2/3

W okresie od stycznia do marca 2018 roku zrealizowano dochody budżetowe w wysokości 88,5 miliarda złotych, a wydatki w wysokości 85,3 miliarda złotych - podało w poniedziałek Ministerstwo Finansów w komunikacie o szacunkowym wykonaniu budżetu w pierwszym kwartale. Nadwyżka wyniosła 3,1 miliarda złotych - poinformował resort.

Jak wynika z komunikatu resortu, w pierwszych trzech miesiącach dochody z podatków były wyższe niż w ubiegłym roku, z wyjątkiem podatku CIT. MF poinformowało w komunikacie, że w okresie styczeń-marzec 2018 r. dochody podatkowe budżetu państwa były wyższe w stosunku do okresu styczeń - marzec 2017 r. o ok. 3,3 proc. "Dochody z podatku VAT po pierwszym kwartale br. były na zbliżonym poziomie jak w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jednocześnie wpływy w samym marcu z tego podatku były wyższe o ok. 27 proc. rdr. Pozwoliło to zrekompensować niższy poziom dochodów z VAT po styczniu związany z większym poziomem zwrotów dotyczących realizowanych inwestycji" - głosi komunikat MF. Resort dodaje, że wzrost między styczniem a marcem odnotowano w ramach pozostałych kategorii podatków: PIT, akcyza, gry oraz podatku od niektórych instytucji finansowych.

Więcej z PIT-u, mniej z CIT-u

Dochody z podatku PIT były wyższe o 16,3 proc. w ujęciu rocznym (tj. ok. 1,8 mld zł), dochody z podatku akcyzowego i podatku od gier były wyższe o 6,5 proc. rok do roku (tj. ok. 1,0 mld zł), a dochody z tytułu podatku od niektórych instytucji finansowych (tzw. podatku bankowego) były wyższe o 3,4 proc. w ujęciu rocznym. "Wysokie dochody z podatku PIT wiążą się z dobrą sytuacją na rynku pracy oraz wysokimi wpłatami podatku od osób prowadzących działalność gospodarczą" - informuje komunikat. Natomiast dochody z podatku CIT, dodaje MF, po pierwszym kwartale były niższe o 4,1 proc. rok do roku (tj. ok. 0,4 mld zł), co według resortu było związane głównie z układem kalendarza – termin rozliczenia rocznego CIT przypadał na sobotę (31 marca), co oznaczało przesunięcie części wpływów na kwiecień.

Mniej wydatków

Jeśli chodzi o wydatki budżetowe w okresie styczeń-marzec 2018 r., wyniosły one 85,3 mld zł, tj. 21,5 proc. planu. W analogicznym okresie 2017 r., przypomina resort, przekazano na wydatki 87,5 mld zł, czyli 22,7 proc. planu. "Niższe wykonanie wydatków w stosunku do okresu styczeń - marzec roku ubiegłego jest wynikiem niższej dotacji przekazanej do FUS (mniej o ok. 5,2 mld zł), co spowodowane jest dobrą sytuacją na rynku pracy i lepszymi wpływami składek do FUS" - głosi komunikat MF.

Jak podkreśla resort, w związku ze skorzystaniem przez Komisję Europejską z możliwości przyspieszenia w pierwszym półroczu wpłat składek przez państwa członkowskie, w okresie styczeń-marzec 2018 r. odnotowano wyższe wykonanie wydatków w ramach środków własnych Unii Europejskiej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego (więcej o ok. 1,4 mld zł).

Jednocześnie wydatki na obsługę długu Skarbu Państwa były niższe o ok. 0,5 mld zł (tj. 8,7 proc.) w stosunku do okresu styczeń-marzec 2017 r. co jest związane z harmonogramem płatności w tym okresie.

Autor: tol//dap / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock