Ograniczenia w dostawach prądu. Ikea musiała zamknąć sklep, inni wyłączają klimatyzację

Ograniczenia w dostawach prądu. Ikea musiała zamknąć sklep, inni wyłączają klimatyzację
Ograniczenia w dostawach prądu. Ikea musiała zamknąć sklep, inni wyłączają klimatyzację
TVN24 Biznes i Świat
Ograniczenia w dostawach prądu. Ikea musiała zamknąć sklep, inni wyłączają klimatyzacjęTVN24 Biznes i Świat

Polskie Sieci Elektroenergetyczne utrzymały ograniczenia w dostawach energii, jednak są one mniejsze niż w poniedziałek. Nie pozostało to jednak bez wpływu na działanie dużych firm. IKEA musiała zamknąć swój sklep w Katowicach. Ograniczenia dotykają też m.in. galerii handlowych i spółek górniczych.

Rano PSE, operator systemu przesyłowego w Polsce, wprowadził ograniczania w dostawach energii: od godz. 10.00 do 17.00 stopień zasilania 19, a od godz. 17.00 do 22.00 - stopień zasilania 17. Później obniżono te stopnie z 19 na 17 od godziny 13:00 do 17:00 oraz z 17 na 11 (brak ograniczeń) od 17:00. Wczoraj były to odpowiednio stopnie 20 (w dzień) i 19 (wieczorem). Im wyższy, stopień tym większe ograniczenia w dostawach prądu. Dotyczą one jednak tylko dużych przedsiębiorstw. Nie obejmują odbiorców indywidualnych i obiektów wrażliwych, np. szpitali czy lotnisk.

Ograniczenia wprowadzono ze względu na falę upałów i niski poziom wód w rzekach. Powodują one z jednej strony kłopoty z chłodzeniem systemów w elektrowniach, a z drugiej zwiększone zapotrzebowanie na prąd (ludzie włączają klimatyzatory, wiatraki). Ograniczenie w dostawach ma pozwolić uniknąć niekontrolowanych przeciążeń systemu.

IKEA w Katowicach zamknięta

Ograniczenia są jednak odczuwalne dla dużego biznesu. Na ich skutek Ikea musiała zamknąć wczoraj swój sklep w Katowicach.

- W poniedziałek 10 sierpnia br. sklep w Katowicach został zamknięty w związku z ogłoszonymi przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne ograniczeniami w dostawie energii - możemy przeczytać w komunikacie firmy na jej profilu na Facebooku.

Jak przyznała dziś w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat rzeczniczka Ikea Polska Katarzyna Balashov, sklep pozostanie zamknięty także we wtorek do godz. 17.

- O godz. 17 sprawdzimy możliwości mocy i wtedy też podejmiemy decyzję, czy otworzymy sklep - powiedziała.

Ograniczenia w dostawach prądu do największych przedsiębiorstw w Polsce wywołały także skutki dla pozostałych sklepów Ikea w Polsce.

- W pozostałych sklepach wprowadziliśmy znaczne ograniczenia związane z użyciem klimatyzacji, oświetleniem czy działalnością Ikea Food - podkreśliła.

- Różnice wynikają z tego, że PSE przyznają różne limity mocy w zależności od regionu. Nasze sklepy są również energochłonne w różnym stopniu, dlatego w niektórych sklepach wystarczą wprowadzone ograniczenia - tłumaczyła rzeczniczka sieci sklepów Ikea.

Uciążliwe zakupy

Na problemy przy robieniu zakupów muszą przygotować się także klienci galerii handlowych m.in. w Warszawie i we Wrocławiu.

Jak poinformowali w komunikacie przedstawiciele stołecznych Złotych Tarasów, "w związku z informacją o wprowadzeniu stopni zasilania samoistnie powzięliśmy decyzje dotyczące ograniczeń poboru energii elektrycznej".

"Szukaliśmy oszczędności wszędzie tam, gdzie nie stanowi to zagrożenia dla systemów bezpieczeństwa, a jednocześnie jest jak najmniej uciążliwe dla naszych Klientów. Obecnie wyłączyliśmy wybrane strefy oświetlenia, część schodów ruchomych oraz wind serwisowych" - czytamy dalej.

Ograniczenia dotknęły również wielu wrocławskich sklepów, które zdecydowały się na wyłączenie klimatyzacji lub zmniejszenie jej wydajności. Tak jest m.in. w Parku Handlowym Auchan Bielany w Bielanach Wrocławskich, Sky Tower czy Parku Handlowym Bielany. Wyłączane jest też oświetlenie czy windy.

KW i JSW ograniczają zużycie

Ograniczenia dotknęły też spółek górniczych. Kompania Węglowa oraz Jastrzębska Spółka Węglowa juz poinformowały, że ograniczają zużycie energii elektrycznej. KW okresowo wyłącza niektóre urządzenia, w JSW ograniczeniem zasilania objęto dwie koksownie. - Ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej na obszarze całego kraju oraz wprowadzenie 20. stopnia (zasilania) nie dotyczą branży górniczej. W przypadku koksowni ograniczeniem zasilania objęto dwie koksownie - Jadwiga i Dębieńsko - poinformowała Agnieszka Barzycka z JSW. Dodała, że w koksowniach produkcję "ograniczono do minimum, tak aby nie doprowadzić do zniszczenia urządzeń". - W przypadku koksowni Przyjaźń ograniczenia nie ma, gdyż ta koksownia nie kupuje energii, lecz jest jej dużym producentem. Energia ta jest wprowadzana do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego - tłumaczyła Barzycka. Kompania Węglowa, jak poinformował jej rzecznik Tomasz Głogowski, ogranicza zużycie energii elektrycznej "tam gdzie jest to możliwe", mimo że "kopalnie są wyłączone z ograniczeń dzięki rozporządzeniu z lipca 2007 r. ws. szczegółowych zasad i trybu wprowadzania ograniczeń w sprzedaży paliw stałych oraz w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej lub ciepła". - Ze względu na zagrożenie zużycia energii staramy się okresowo wyłączać urządzenia, które nie będą miały wpływu na wielkość wydobycia oraz bezpieczeństwo - powiedział rzecznik Kompanii i dodał, że niektóre z urządzeń, w tym m.in. pompy odwadniające, będą włączane dopiero po godzinach szczytu.

Kłopoty PGE

Wczoraj wieczorem pojawiły się również informacje mówiące o kłopotach w elektrowni Bełchatów.

Doszło bloków energetycznych w elektrowni należącej do Polskiej Grupy Energetycznej.

- Była awaria, ale została już usunięta - poinformowała nas Iwona Paziak, rzecznik prasowy PGE GiEK S.A., jednocześnie dodając, że pojawiające się "informacje o wygaszeniu bloku nie są prawdziwe".

W rozmowie z Reutersem przedstawiciele giganta energetycznego zaprzeczyli również, by awaria była związana z upałami.

Kłopoty pozostałych

Jak mówiła wczoraj premier Kopacz, ograniczenia w dostawie energii dotyczą w sumie ok. 1600 firm w kraju. ArcelorMittal Poland poinformował w poniedziałek, że jest zmuszony ograniczyć produkcję w swych zakładach. W oddziale ArcelorMittal w Dąbrowie Górniczej - dawnej Hucie Katowice - zatrzymano część przetwórczą.

Jako "bardzo poważną" sytuację ocenił również KGHM, który w najbliższych dniach będzie jednak wykorzystywał pełną moc własnych źródeł energii.

PSE zmniejsza ograniczenia w dostarczaniu i poborze energii
PSE zmniejsza ograniczenia w dostarczaniu i poborze energiiTVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Od soboty wszystkie stacje paliw zobowiązane będą do sprzedaży zimowego oleju napędowego. To coroczna procedura regulowana rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska. Polskie przepisy określają także parametry, jakie muszą spełniać paliwa zimowe, przejściowe, a także letnie.

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Od soboty nowe paliwo na stacjach

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Lotos

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING - między innymi te banki zapowiedziały utrudnienia w najbliższych dniach. W związku z pracami serwisowymi mogą pojawić się kłopoty z aplikacją, płatnościami czy korzystaniem z kart.

Bankomaty, aplikacje, blik. Utrudnienia w największych bankach w najbliższych dniach

Bankomaty, aplikacje, blik. Utrudnienia w największych bankach w najbliższych dniach

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zatwierdziła, na podstawie unijnych przepisów dotyczących pomocy państwa, plany Polski przekazania rekompensaty Poczcie Polskiej za jej obowiązek świadczenia powszechnych usług pocztowych w latach 2021–2025. Chodzi o 865 milionów euro.

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Poczta Polska otrzyma 865 milionów euro. Jest zgoda Brukseli

Źródło:
PAP

W ostatnich tygodniach w Polsce doszło do kilku zatruć, także śmiertelnych, wynikających z nieprawidłowego zastosowania środków do zwalczania gryzoni. W piątek apel w tej sprawie opublikował Główny Inspektor Sanitarny.

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Ważny apel w sprawie środków do zwalczania gryzoni

Źródło:
tvn24.pl

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych pomiędzy Polską a siedmioma europejskimi krajami: Francją, Hiszpanią, Portugalią, Włochami, Belgią, Holandią oraz Luksemburgiem - podano w komunikacie. Firma planuje rozszerzenie tej usługi o Wielką Brytanię.

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych do siedmiu europejskich krajów

InPost uruchomił usługę dostaw międzynarodowych do siedmiu europejskich krajów

Źródło:
PAP, Cashless

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto jedna osoba trafiła szóstkę i wygrała ponad 4 miliony złotych. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu można będzie wygrać dwa miliony złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 15 listopada 2024 roku.

Kumulacja w Lotto rozbita

Kumulacja w Lotto rozbita

Źródło:
Lotto.pl

W październiku Rada Polityki Pieniężnej ponownie odrzuciła wniosek o podwyżkę stóp procentowych o 200 punktów bazowych, który poparła jedynie członkini RPP Joanna Tyrowicz, a pozostali obecni na posiedzeniu byli przeciw - podał Narodowy Bank Polski. Innych wniosków nie składano.

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Propozycja dużej podwyżki stóp procentowych. Podano wyniki głosowania RPP

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gubernator stanu Nowy Jork Kathy Hochul zaakceptowała w czwartek plany wprowadzenia opłat mających ograniczyć zatłoczenie w prestiżowej nowojorskiej dzielnicy Manhattan. Podstawowa opłata wyniesie 9 dolarów w porównaniu z proponowaną wcześniej przez władze transportowe w wysokości 15 dolarów.

Wielka zmiana w Nowym Jorku. Wjazd do części miasta będzie płatny

Wielka zmiana w Nowym Jorku. Wjazd do części miasta będzie płatny

Źródło:
PAP

- Elektrownie węglowe będą wygaszane do końca dekady i na początku lat 30., więc musimy już teraz podejmować decyzje, by budować nowe elektrownie gazowe - stwierdził na antenie TVN24 Robert Tomaszewski, szef działu energetycznego Polityka Insight.

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Problemy z produkcją energii. "Mamy do czynienia ze zjawiskiem dunkelflaute"

Źródło:
tvn24.pl, "Rzeczpospolita"

PKB Polski w trzecim kwartale 2024 roku wzrósł o 2,7 procent rok do roku wobec 3,2 procent w drugim kwartale - wynika ze wstępnego szacunku GUS. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w trzecim kwartale spadł o 0,2 procent.

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Polska gospodarka wyhamowała. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska (KE) nałożyła na Meta karę w wysokości niemal 800 milionów euro. Jako powód wskazano nieuczciwe praktyki w serwisie handlowym Facebook Marketplace, w tym powiązanie go z platformą społecznościową Facebook. Meta zapowiedziała odwołanie od decyzji.

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Ogromna kara dla Meta. "Decyzja ignoruje realia rynkowe"

Źródło:
PAP

Najwyższa emerytura w Polsce wynosi 48,7 tysiąca złotych i pobiera ją mężczyzna, którego staż pracy to 67 lat - poinformował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Najniższa wypłacana kwota przez ZUS to 2 grosze. Świadczenie poniżej emerytury minimalnej otrzymuje ponad 456 tysięcy osób.

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Najwyższe i najniższe emerytury w Polsce. ZUS podał najnowsze dane

Źródło:
PAP

Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie stosowania przez Ryanair tak zwanego overbookingu - podano w komunikacie.

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Biletów więcej niż miejsc. Postępowanie UOKiK

Źródło:
PAP

Niemieckie władze zabroniły portom przyjmowania statków z rosyjskim skroplonym gazem ziemnym (LNG) - podał "Financial Times", powołując się na rządowe pismo do państwowej spółki Deutsche Energy Terminal (DET). Zakaz ma obowiązywać do odwołania.

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Niemcy wprowadziły zakaz. Chodzi o statki z Rosji

Źródło:
PAP

Efektem audytów w firmach kontrolowanych przez Skarb Państwa jest ponad 40 zawiadomień do prokuratury. Kilkaset osób może spodziewać się wezwania - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Najczęściej powtarzające się zarzuty to fikcyjne etaty, płacenie za niewykonane usługi, brak kontroli nad wydatkami na marketing, sponsoring i promocję oraz marnotrawienie środków firmowych fundacji.

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Audyty w państwowych spółkach. Ponad 40 zawiadomień do prokuratury

Źródło:
PAP/DGP

Dwie partie wody źródlanej Alfred gazowanej i niegazowanej wyprodukowanej przez firmę Chmielnik Zdrój zostały wycofane ze sprzedaży. W wodzie wykryte zostały bakterie między innymi z grupy coli – poinformował Powiatowy Inspektor Sanitarny w Rzeszowie.

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Woda wycofana ze sprzedaży. Wykryto groźne bakterie

Źródło:
PAP/tvn24.pl