Wynik referendum w Wielkiej Brytanii nie wpływa aktualnie na realizację unijnej polityki spójności w Polsce; wielkość funduszy UE dla Polski w ramach tej polityki na lata 2014 - 2020 pozostaje bez zmian - podał w piątek resort rozwoju.
"Do czasu wynegocjowania przez Wielką Brytanię warunków wyjścia z Unii Europejskiej obowiązują aktualne traktaty i prawo UE. Wynik referendum w Wielkiej Brytanii nie wpływa aktualnie na realizację polityki spójności w Polsce na lata 2014-2020. Jest ona skutecznie realizowana zgodnie z wynegocjowanymi z Komisją Europejską programami i Umową Partnerstwa oraz zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa europejskiego i polskiego" - napisano w stanowisku ministerstwa rozwoju.
Po głosowaniu
Według oficjalnych wyników opublikowanych w piątek rano 51,9 proc. Brytyjczyków opowiedziało się w czwartkowym referendum za wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Za pozostaniem kraju we Wspólnocie zagłosowało 48,1 proc. wyborców.
"Wielkość środków finansowych dostępnych dla Polski w ramach polityki spójności na lata 2014-2020 pozostaje bez zmian" - zaznaczył resort. Podkreślił, że pieniądze dla Polski zostały określone w Umowie Partnerstwa przyjętej decyzją Komisji Europejskiej z maja 2014 r.
"Podobnie, wszystkie programy operacyjne były przedmiotem indywidualnych decyzji Komisji Europejskiej" - podkreśliło MR.
Co dalej?
Ministerstwo zaznaczyło, że bez zmian pozostają także zasady wdrażania polityki spójności, określone w odpowiednich przepisach prawnych, przede wszystkim w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 17 grudnia 2013 r.
"Negocjacje warunków opuszczenia UE przez Wielką Brytanię (na podstawie art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej) określą zasady wyjścia oraz kształt nowych relacji tego kraju z UE. W ramach tych negocjacji ustalony zostanie także termin zakończenia udziału Wielkiej Brytanii w finansowaniu budżetu unijnego oraz korzystania z niego" - czytamy w stanowisku.
Resort wskazuje, że oczekiwane jest stanowisko Komisji Europejskiej dotyczące wpływu wyników referendum na zakres planowanego w tym roku przeglądu budżetu UE (tzw. Wieloletnich Ram Finansowych 2014-2020).
Programy operacyjne KE stopniowo akceptowała od grudnia 2014 r. do lutego 2015 r. Uruchomienie funduszy nastąpiło wkrótce po tym.
Polska otrzymała 77,6 mld euro w ramach polityki spójności (największy krajowy przydział pieniędzy UE spośród wszystkich krajów członkowskich) oraz 8,6 mld euro na rozwój obszarów wiejskich.
W obecnej perspektywie UE wsparcie funduszy unijnych obejmuje te dziedziny, które najbardziej przyczyniają się do wzrostu gospodarczego, zwiększenia zatrudnienia i modernizacji gospodarki.
Zobacz. Brexit stał się faktem
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com