Śmigłowce dla polskiej armii. MON wysłało zaproszenia do negocjacji

Z kraju

ShutterstockKomisja negocjacyjna przekazała oferentom zaproszenia do składania ofert

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie negocjacji z trzema wykonawcami, którzy złożyli wstępne oferty na dostawy 16 śmigłowców dla wojska. W poniedziałek przekazano producentom zaproszenia do składania ofert - poinformowało MON.

"W dniu dzisiejszym Inspektorat Uzbrojenia, jako zamawiający w imieniu Ministra ON uzbrojenie i sprzęt wojskowy dla polskich Sił Zbrojnych ogłosił rozpoczęcie negocjacji z 3 wykonawcami, którzy już wcześniej złożyli oferty wstępne na dostawy 8 śmigłowców zdolnych do prowadzenia przez wojska specjalne misji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych oraz 8 maszyn przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych z jednoczesną zdolnością do prowadzenia misji ratowniczych na morzu" - poinformowało MON w komunikacie.

Śmigłowce dla wojsk specjalnych priorytetem

"Komisja negocjacyjna - wspólna dla obu postępowań - przekazała oferentom zaproszenia do składania ofert" - dodano.

MON poinformowało, że w pierwszym etapie zostaną podjęte negocjacje dotyczące pozyskania śmigłowców dla Wojsk Specjalnych.

Według ministerstwa ich pozyskanie jest najbardziej pilne, bowiem śmigłowce wykorzystywane do akcji ratunkowych na Bałtyku mają resursy (ustalony okres pracy) do 2019 r. i wypełniają zadania.

"W związku z tym negocjacje w sprawie śmigłowców morskich mają być prowadzone po analizie proponowanych przez oferentów harmonogramów możliwych dostaw. Ministerstwo dopuszcza przy tym możliwość ich pozyskania w dwu transzach po 4 maszyny" - czytamy w komunikacie.

Całkowita poufność negocjacji

MON poinformowało, że postępowanie prowadzone jest w trybie przewidzianym dla zamówień o podstawowym znaczeniu dla bezpieczeństwa państwa. "W związku z tym negocjacje prowadzone muszą być w trybie całkowitej poufności. Oznacza to, że do czasu ich zakończenia opinii publicznej nie mogą być przekazywane żadne informacje szczegółowe." - czytamy w komunikacie.

Rozpisanie nowego przetargu na śmigłowce minister obrony Antoni Macierewicz zapowiedział w ubiegłym tygodniu. Poinformował, że o zamówienie ubiegają się wszystkie trzy firmy, które konkurowały w postępowaniu prowadzonym przez poprzednie kierownictwo MON - europejska grupa Airbus Helicopters, należące do amerykańskiego koncernu Lockheed Martin zakłady PZL Mielec oraz WSK "PZL-Świdnik", które należą do włosko-brytyjskiej grupy Leonardo. 9 lutego Macierewicz zapowiedział, że pierwsze dwa śmigłowce zostaną dostarczone najpóźniej w marcu. W stycznia mówił, że stanie się to na przełomie stycznia i lutego; jeszcze wcześniej zapowiadał że dostawa nastąpi do końca 2016 r. W październiku 2016 r., po trwających rok negocjacjach offsetowych związanych z planowanym zakupem 50 wiropłatów, Ministerstwo Rozwoju, które odpowiadało za offset, poinformowało o "zakończeniu" rozmów, uznając ich dalsze prowadzenie za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbus Helicopters dotycząca śmigłowców H225M Caracal nie odpowiadała interesom ekonomicznym i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej.

Samoloty dla VIP-ów

Jednocześnie Inspektorat Uzbrojenia zaprosił dzisiaj do składania ofert na dostawę 3 samolotów "średnich" przeznaczonych do przewozu najważniejszych osób w państwie.

W rozpoczętym postępowaniu przetargowym udział biorą: Boeing Company oraz wspólnie Lufthansa wraz z firmą Glomex.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock