Podatek handlowy prędko nie wróci

Z kraju

Eurostat: średnie ceny w Europie, Polska tańsza niż Niemcy TVN24 BiS
wideo 2/5

Ministerstwo Finansów chce zawiesić podatek od sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2019 roku - wynika z wykazu prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Dotychczas podatek był zawieszony do 1 stycznia przyszłego roku.

"Projekt ustawy przewiduje, że przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej będą miały zastosowanie do przychodów ze sprzedaży detalicznej, osiągniętych od dnia 1 stycznia 2019 r. W efekcie nastąpi przedłużenie do dnia 31 grudnia 2018 r. zawieszenia stosowania przepisów ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej" - napisano w projekcie ustawy, za którą odpowiada wiceminister finansów Wiesław Janczyk. "Skutkiem zmiany będzie kontynuacja zawieszenia stosowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej, a potencjalni podatnicy podatku od sprzedaży detalicznej nie będą obowiązani do składania deklaracji podatkowych o wysokości podatku oraz do obliczania i wpłacania podatku od sprzedaży detalicznej - do końca 2018 r. Proponuje się wejście w życie projektowanej ustawy z dniem 1 stycznia 2018 r." - dodano.

Postępowanie Komisji

We wrześniu 2016 roku Komisja Europejska wszczęła postępowanie wyjaśniające w sprawie polskiego podatku od sprzedaży detalicznej. Miesiąc później Rada Ministrów przyjęła nowelę, która wstrzymała funkcjonowanie podatku do 1 stycznia 2018 roku.

Ustawa wprowadza dwie stawki podatku od handlu: 0,8 proc. od przychodu między 17 mln zł a 170 mln zł miesięcznie i 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. Kwota wolna od podatku w skali roku miała wynosić 204 mln zł. Według założeń rządu w tym roku podatek ten miał przynieść 1,6 miliarda złotych wpływów, jednak ze względu na zawieszenie jego stosowania nie przyniósł ani złotówki. Polskie władze od dłuższego czasu przekonują KE, że konstrukcja podatku (jego progresja) nie powoduje zróżnicowania pomiędzy podatnikami, nie może być mowy o pomocy publicznej.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty: