Megaprzejęcie w branży spożywczej. Łowicz, Włocławek, Tarczyn mają nowego właściciela

Z kraju

ShutterstockGrupa Maspex Wadowice podpisała wstępną umowę na zakup wybranych marek należących do Agros Nova

Grupa Maspex Wadowice podpisała wstępną umowę na zakup wybranych marek należących do Agros Nova. Dzięki temu portfel małopolskiej spółki powiększy się o takich marek, jak Łowicz, Krakus, Kotlin, Włocławek, Fruktus, Tarczyn, DrWitt. Dziś do wadowickiej firmy należą m.in. Tymbark, Kubuś i Lubella.

Maspex podpisał wstępną umowę z IK Investment Partners. Warunkiem jej finalizacji jest uzyskanie zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jeżeli dojdzie do tego będzie to siedemnasta akwizycja grupy i największa w jej historii. W efekcie przejęcia powstanie grupa o obrotach ponad 4 miliardów zł.

"Zwiększenie skali biznesu da lepszą pozycję oraz możliwość osiągnięcia synergii kosztowej i operacyjnej, co będzie korzystne dla obu spółek. Szeroka oferta, jak również liderska obecność w wielu wartościowych kategoriach to kolejne atrybuty planowanej transakcji" - czytamy o transakcji w komunikacie grupy.

Dzięki tej umowie Maspex Wadowice stanie się właścicielem dwóch zakładów produkcyjnych w Łowiczu i Wąsoszu - oba zakłady maja przejść dalszą restrukturyzację. Do portfela grupy trafią również takie marki, jak: Łowicz, Krakus, Kotlin, Włocławek, Fruktus, Tarczyn, DrWitt. Strony nie ujawniają wartości transakcji.

- Grupa Agros Nova to bezdyskusyjnie jedna z najsilniejszych firm spożywczych w tym kraju, która wniesie olbrzymi dorobek do naszej spółki – wartościowe i silne marki oraz co dla nas bardzo ważne także - profesjonalny zespół pracowników, który wypracował tak dobrą pozycję rynkową tej firmy - mówi Krzysztof Pawiński, prezes Maspexu w komunikacie przekazanym naszej redakcji.

Co z Agros Nova?

Agros Nova wciaż będzie dysponowała takimi markami, jak Fortuna, Pysio i Garden. Spółka chce skupić się na rozwoju tych marek.

- W ciągu najbliższych miesięcy będziemy poszukiwać możliwości akwizycji podmiotów na polskim rynku w celu dołączenia ich do Agros Nova Soki lub też możliwości sprzedaży spółki do inwestora branżowego w celu zapewnienia dalszego rozwoju markom - mówi Marek Sypek, prezes grupy.

Grupa Kapitałowa Agros Nova to producent branży spożywczej zajmujący się produkcją m.in. dżemów, sosów, zup i koncentratów zup, keczupów.

Spożywczy gigant

Motorem rozwoju Grupy Maspex Wadowice są soki, nektary i napoje, które stanowią 70 proc. obrotów firmy oraz makarony, wyroby zbożowe i produkty instant dające 30 proc. przychodów ze sprzedaży, które w 2014 roku wyniosły ponad 3,3 miliarda zł. To już 17 akwizycja Grupy Maspex Wadowice, w tym 8 na rynku polskim. Największe, które do tej pory zrealizowane były w Polsce to zakup firmy Tymbark (1999 rok) oraz spółki Lubella (2003 rok).

Autor: /gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock