"Przepisy okazały się zbyt liberalne". Wiceminister zapowiada zmiany

Źródło:
PAP
Sylwia Majcher o kampanii "Często dobre dłużej"
Sylwia Majcher o kampanii "Często dobre dłużej"TVN24
wideo 2/4
Sylwia Majcher o kampanii "Często dobry dłużej"TVN24

W ciągu dwóch dni do konsultacji skierujemy projekt noweli dotyczącej przeciwdziałania marnowaniu żywności - zapowiada wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak. Każdy sklep o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych będzie musiał zawrzeć umowę o przekazywaniu nadmiaru produktów.

Kołodziejczak poinformował, że projekt nowelizacji ma trafić do konsultacji w ciągu dwóch dni. Uczynił to podczas konferencji na temat kampanii informacyjno-edukacyjnej "Nie marnuj żywności – żywność to wartość".

Czytaj też: Wyższe opłaty za marnowanie żywności. Trwają prace nad projektem >>>

Marnowanie żywności. Ma być projekt

- Dotychczas obowiązujące przepisy okazały się zbyt liberalne. Do tej pory to sieci handlowe zobowiązane były do podpisywania umów dotyczących przekazywania żywności do banków żywności. Teraz (po wejściu nowelizacji w życie - red.) każdy pojedynczy sklep o powierzchni powyżej 250 metrów kwadratowych będzie musiał mieć podpisaną umowę z organizacją, która będzie tę żywność odbierała - wskazał Kołodziejczak.

Wiceszef resortu dodał, że projektowana nowela zobowiązuje też sklepy do obowiązkowego uczestnictwa w kampaniach informacyjnych przeciwdziałających marnowaniu żywności. Zapowiedział również, że projekt przewiduje podwyższenie kar za marnowanie żywności.

Czytaj też: Miliony ton żywności trafiają do kosza >>>

"Często kupujemy za dużo"

Wcześniej otwierający konferencję minister rolnictwa Czesław Siekierski wskazał, że żywność marnuje się w całym łańcuchu dostaw. - 15 procent tracimy przy zbiorze u rolnika, co jednak się zmniejsza, bo jest coraz lepszy sprzęt. Następne 15 procent marnuje się w przetwórstwie, a kolejne 7 procent w handlu. Ale około 60 procent marnujemy my, konsumenci - podkreślił Siekierski.

Minister zaznaczył, że niezbędne są działania, które ograniczyłyby straty żywności. - Są propozycje, aby zwiększyć kary dla sklepów, ale ja bym stawiał na edukację - od przedszkola do wieku senioralnego. Często kupujemy za dużo, nieracjonalnie. Nie wykorzystujemy całej zakupionej żywności - argumentował Siekierski.

Joanna Trybus z Departamentu Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich poinformowała, że według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, podmioty handlowe przekazują rocznie organizacjom pożytku społecznego ok. 180 tys. ton żywności.

- Jednak tyle samo rocznie trafia do kosza. Dlatego podjęliśmy działania, aby również i tę żywność zagospodarować. Między innymi doprecyzowaliśmy definicję sprzedawcy żywności i żywności marnowanej - przekazała.

"Bezmyślnie utylizują i wrzucają to sobie w koszty"

W opinii wiceministra Kołodziejczaka jedną z przyczyn marnowania żywności w gospodarstwach domowych są promocje stosowane przez sieci handlowe, a w konsekwencji kupowanie zbyt dużych ilości jedzenia przez konsumentów.

- Będziemy się przyglądać, kto w łańcuchu dostaw nadużywa swojej pozycji. Zmienimy w ustawie definicję żywności, która powinna być przekazana ze sklepów na przykład do banków żywności. Potencjalnie wysokimi karami chcemy zachęcić, żeby żywności nie wyrzucać, tylko ją przekazywać do banków żywności, żeby żywność była zagospodarowywana - podkreślił.

Według Kołodziejczaka sieci handlowe często zamawiają więcej towaru, niż potrzebują, obciążając później kosztami dostawców, którym zwracają niesprzedane produkty albo "bezmyślnie utylizują i wrzucają to sobie w koszty handlowe".

- Każdego roku wyrzucamy około pięciu milionów ton żywności, czyli tyle, ile wynosi roczna produkcja owoców. W każdej sekundzie w Polsce wyrzucamy około 92 kilogramy żywności gotowej do spożycia - to równowartość 180 bochenków chleba. Kiedy zmiany, które przygotowujemy, wejdą w życie, część żywności, która jeszcze nadaje się spożycia, będzie mogła trafić na stoły potrzebujących - powiedział Kołodziejczak.

Wiceminister poinformował również, że resort rolnictwa przeprowadzi kampanię na rzecz ograniczenia marnowania żywności pod hasłem "Żywność to wartość".

Autorka/Autor:kris/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Adobe Stock

Pozostałe wiadomości

Projekt budżetu na 2025 rok został wniesiony do Sejmu. Zgodnie z przepisami rząd powinien przedłożyć dokument izbie niższej parlamentu w terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy.

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Termin upływał w poniedziałek. Projekt budżetu trafił do Sejmu

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wciąż poszukiwane są środki na wsparcie odbiorców energii w 2025 roku - wynika z wypowiedzi ministry klimatu i środowiska Pauliny Hennig-Kloski. Dodała, że w przyszłorocznym budżecie zarezerwowano dwa miliardy złotych na ten cel.

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

"Szukamy na to dodatkowej puli". Ministra o mrożeniu cen prądu

Źródło:
PAP

Pracownicy urzędów skarbowych i Krajowej Informacji Skarbowej od wtorku, 1 października, będą dostępni pod jednym numerem telefonu, na jednej ogólnopolskiej infolinii KAS - informuje Ministerstwo Finansów. - Będą mogli bezpiecznie udzielać przez telefon także informacji w indywidualnych sprawach, objętych tajemnicą skarbową - wyjaśnia zastępca szefa Krajowej Administracji Skarbowej Małgorzata Krok.

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Ważna zmiana w kontaktach z fiskusem

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wyniki audytów stanowią podstawę do złożenia pięciu zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Będą one dotyczyć podejrzenia niegospodarności, a także nieprawidłowości w zarządzaniu, polityce kadrowej oraz obszarze nieruchomości - przekazał w komunikacie PKO Bank Polski. Audyty objęły działalność spółki od 2016 do 2024 roku.

PKO BP ujawnił wyniki audytu. Będą zawiadomienia do prokuratury

PKO BP ujawnił wyniki audytu. Będą zawiadomienia do prokuratury

Źródło:
tvn24.pl

Inflacja we wrześniu 2024 roku była na poziomie 4,9 procent rok do roku - wynika z szybkiego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). W porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,1 procent.

Tak rosną ceny. Najnowsze dane

Tak rosną ceny. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Program Aktywny Rodzic rusza od 1 października. Rodzice otrzymają jedno z trzech świadczeń - "aktywni rodzice w pracy" (tak zwane babciowe), "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Wnioskować będzie można tylko przez internet.

Nawet 1900 złotych na dziecko. Rusza nabór wniosków

Nawet 1900 złotych na dziecko. Rusza nabór wniosków

Źródło:
PAP

Nowa droga ekspresowa ma połączyć węzeł Łódź Południe (skrzyżowanie A1 i S8), z węzłem Kozenin (skrzyżowaniem S12 i S74). Pierwsze konsultacje z mieszkańcami zaplanowane są na przyszły miesiąc - przekazał w poniedziałek minister infrastruktury Dariusz Klimczak.

Nowa droga ekspresowa. Wkrótce konsultacje 

Nowa droga ekspresowa. Wkrótce konsultacje 

Źródło:
PAP

Grupa Azoty złożyła kolejne zawiadomienie do prokuratury - podała spółka w komunikacie prasowym. Chodzi o sprowadzenie bezpośredniego niebezpieczeństwa wyrządzenia szkody majątkowej przekraczającej cztery miliony złotych. 

Kolejne zawiadomienie do prokuratury w Grupie Azoty

Kolejne zawiadomienie do prokuratury w Grupie Azoty

Źródło:
PAP

Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego, może mieć charakter dłuższej tendencji - wynika z opracowania Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). "Utrzymywanie się przez długi czas niskiej dzietności grozi wejściem w tak zwaną pułapkę niskiej płodności, z której wyjście jest bardzo trudne" - alarmuje GUS.

"Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego"

"Polska wkroczyła w okres kolejnego kryzysu demograficznego"

Źródło:
PAP

Miał zarobić olbrzymie pieniądze na kryptowalutach, stracił 200 tysięcy złotych. Jak poinformowała policja, 34-letni mieszkaniec powiatu opolskiego został oszukany podczas dokonywania internetowych inwestycji. Do skorzystania z "oferty" skusiła go reklama z wizerunkiem znanego influencera.

Skusiła go reklama z wizerunkiem influencera. Stracił ponad 200 tysięcy złotych

Skusiła go reklama z wizerunkiem influencera. Stracił ponad 200 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Tylko do 30 września można składać wnioski o przyznanie bonu energetycznego, czyli jednorazowego wsparcia, udzielanego na pokrycie rachunków za energię elektryczną. Świadczenie w wysokości od 300 do 1200 złotych przeznaczone jest dla rodzin o niższych dochodach.

Nawet 1200 złotych na pokrycie rachunku. To ostatni moment, by złożyć wniosek

Nawet 1200 złotych na pokrycie rachunku. To ostatni moment, by złożyć wniosek

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie odnotowano głównej wygranej w żadnym z krajów biorących udział w loterii. W Polsce trafiono natomiast wygraną trzeciego stopnia o wartości 2 093 014,10 złotych. Totalizator Sportowy ujawnił, gdzie zawarto szczęśliwy zakład.

Ponad dwa miliony złotych w Eurojackpot. Wiemy, gdzie padła wygrana

Ponad dwa miliony złotych w Eurojackpot. Wiemy, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Inni dostali normalne rachunki za wodę. A mój jest taki, jakbym rozstawił jacuzzi i całe dnie przez pół roku siedział w gorącej wodzie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Jakub z warszawskiego osiedla Życzliwa Praga. Jego faktura za wodę opiewa na ponad pięć tysięcy złotych, choć wcześniej płacił dziesięć razy mniej.

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Rachunek grozy z warszawskiego osiedla. "Kwota jest absurdalna"

Źródło:
tvn24.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej dotycząca stóp procentowych, konferencja prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, dane Głównego Urzędu Statystycznego o inflacji - to najważniejsze wydarzenia gospodarcze rozpoczynającego się tygodnia. W Warszawie i Katowicach zaplanowano kilka większych kongresów gospodarczych.

Stopy procentowe, konferencja Glapińskiego, inflacja. Tydzień w gospodarce

Stopy procentowe, konferencja Glapińskiego, inflacja. Tydzień w gospodarce

Źródło:
PAP

Coraz bardziej prawdopodobny strajk w portach wschodniego wybrzeża USA i w Zatoce Meksykańskiej może wpłynąć na zaburzenie globalnego łańcucha dostaw. Skutki protestu odczują również przewoźnicy i konsumenci w Europie, w tym w Polsce - ocenia firma logistyczna C.H. Robinson. Jak donosi Reuters, ​​strajk może kosztować gospodarkę USA pięć miliardów dolarów dziennie.

Skutki strajku mogą być dotkliwe. "Kaskadowo zakłóci przepływ towarów"

Skutki strajku mogą być dotkliwe. "Kaskadowo zakłóci przepływ towarów"

Źródło:
PAP, Reuters

Sposób oznaczania daty ważności to jedna z głównych przyczyn marnowania żywności. Nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie - mówiła na antenie TVN24 dziennikarka, edukatorka ekologiczna Sylwia Majcher. Jak zauważyła, dlatego Komisja Europejska pracuje nad zmianami w tej sprawie. - Żeby w ogóle z wielu produktów data ważności zupełnie zniknęła - zauważyła.

"Mamy dwa rodzaje daty ważności". Bruksela szykuje rewolucję

"Mamy dwa rodzaje daty ważności". Bruksela szykuje rewolucję

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W Ministerstwie Finansów nie są toczone prace w sprawie podatku od pustostanów ani podatku katastralnego - wynika z odpowiedzi resortu na interpelację poselską.

Odpowiedź ministerstwa w sprawie podatku od pustostanów i katastralnego

Odpowiedź ministerstwa w sprawie podatku od pustostanów i katastralnego

Źródło:
tvn24.pl

W kolejnych gminach województwa dolnośląskiego oraz lubuskiego został wprowadzony stan klęski żywiołowej. Tak wynika z rozporządzenia Rady Ministrów opublikowanego w sobotę w Dzienniku Ustaw.

Stan klęski żywiołowej na kolejnych obszarach

Stan klęski żywiołowej na kolejnych obszarach

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na ryneczku wszystko obstawione samochodami, biedy nie ma. Był nawet kiedyś taki dowcip, że ludzie pod urząd pracy przyjeżdżają limuzynami – opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl jeden z mieszkańców Szydłowca. Dlaczego w powiecie szydłowieckim jest najwyższe bezrobocie w kraju? - Nie można tego ukrywać: jest szara strefa - mówi nam Jarosław Basiak, wicedyrektor tamtejszego urzędu pracy.

Stolica polskiego bezrobocia. "Tylko nie piszcie, że jesteśmy stolicą biedy"

Stolica polskiego bezrobocia. "Tylko nie piszcie, że jesteśmy stolicą biedy"

Źródło:
tvn24.pl

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025 – poinformowała kancelaria premiera w sobotnim komunikacie. - Decyzja w sprawie potencjalnej nowelizacji budżetu na 2024 rok nie została jeszcze podjęta, ale jej prawdopodobieństwo istotnie wzrosło – mówił wcześniej minister finansów Andrzej Domański.

Nowy projekt budżetu. Jest decyzja rządu

Nowy projekt budżetu. Jest decyzja rządu

Źródło:
PAP

Zakopane chce zmiany przepisów dotyczących pobieranej od turystów tak zwanej opłaty klimatycznej. Radni wystąpili w tej sprawie do Sejmu i kancelarii premiera. - To pokłosie sprawy sądowej, która toczyła się między Zakopanem a przedstawicielami jednej z fundacji proekologicznych i turystą - wyjaśnił radny z Zakopanego Tymoteusz Mróz.

Dodatkowa opłata od turystów. Apel do premiera i posłów

Dodatkowa opłata od turystów. Apel do premiera i posłów

Źródło:
PAP