Zmiany na czele paliwowego giganta. Grupa Lotos odwołała prezesa

Z kraju

LOTOS stara się dywersyfikować źródła ropyTVN24 BiS
wideo 2/3

Rada nadzorcza odwołała w poniedziałek prezesa Grupy Lotos Marcina Jastrzębskiego - poinformowano w komunikacie. Jastrzębski pełnił funkcję od 12 stycznia ubiegłego roku. Jego obowiązki przejął Mateusz Bonc, wiceprezes zarządu do spraw ekonomiczno-finansowych.

W poniedziałkowym komunikacie Grupy Lotos czytamy również, że rada nadzorcza oddelegowała Piotra Ciacha, wiceprzewodniczącego RN do czasowego wykonywania czynności członka zarządu spółki na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Krótka kadencja

Jastrzębski został powołany na stanowisko prezesa Grupy Lotos 12 stycznia 2017 roku. Wcześniej, po odwołaniu Roberta Pietryszyna, pełnił obowiązki prezesa (od listopada 2016 roku).

Jastrzębski ma wieloletnie doświadczenie w spółkach paliwowych. W latach 2006-2008 był wiceprezesem ds. strategii i operacji PERN "Przyjaźń". Był również (w latach 2006-2010) prezesem Międzynarodowego Przedsiębiorstwa Rurociągowego "Sarmatia" i szefem Gazoprojektu (w latach 2013-2015).

Orlen chce przejąć kontrolę

To nie jedyne zmiany, które mogą czekać Grupę Lotos w najbliższych miesiącach.

27 lutego PKN Orlen poinformował bowiem o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego w sprawie przejęcia przez Orlen kontroli kapitałowej nad Grupą Lotos.

Płocki koncern chce nabyć (bezpośrednio lub pośrednio) minimum 53 proc. akcji Lotosu. "Model transakcji, harmonogram oraz szczegółowe zasady jej realizacji wymagają przeprowadzenia szczegółowych analiz i będą obecnie wypracowywane" - poinformował Orlen w komunikacie.

W ubiegłym tygodniu minister Krzysztof Tchórzewski przyznał, że Ministerstwo Energii myśli o pełnej integracji PKN Orlen i Grupy Lotos.

O grupie

Dwa tygodnie temu Grupa Lotos przedstawiła wyniki za 2017 rok. Zysk netto spółki był najwyższy w historii i wyniósł 1,7 mld zł. Zadłużenie netto Lotosu na koniec roku spadło z 4,8 mld zł do 2,5 mld zł.

Lotos jest koncernem naftowym zajmującym się wydobyciem i przerobem ropy naftowej oraz sprzedażą hurtową i detaliczną produktów naftowych. Pod koniec września 2017 roku w sieci Lotos działało 485 stacji paliw. Głównym akcjonariuszem przedsiębiorstwa jest Skarb Państwa, który ma 53,19 procent udziału. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

Autor: mb//sta / Źródło: PAP, tvn24bis.pl