"Sposób przeprowadzenia całej akcji jest absolutnie nie do zaakceptowania"

Autor:
mp/dap
Źródło:
TVN24
Henryka Bochniarz o zatrzymaniu Macieja Wituckiego
Henryka Bochniarz o zatrzymaniu Macieja WituckiegoTVN24
wideo 2/5
TVN24Henryka Bochniarz o zatrzymaniu Macieja Wituckiego

Jak można niszczyć życie ludzi, którzy mają tak ogromny dorobek, mają swoje rodziny i nagle ktoś w pięć minut to demoluje. Nie wiadomo, w jakim celu - mówiła na antenie TVN24 Henryka Bochniarz z Konfederacji Lewiatan, odnosząc się do zatrzymania szefa tej organizacji Macieja Wituckiego. Zdaniem Henryki Bochniarz "jest to naprawdę skandaliczne". - Każdy obywatel może czuć się zagrożony - dodała.

Funkcjonariusze CBA i CBŚP dokonali w środę zatrzymań "w sprawie wyłudzeń z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych". Wśród zatrzymanych są były senator Tomasz Misiak i prezydent Konfederacji Lewiatan Maciej Witucki.

Zatrzymanym – jak poinformowała w czwartek prokuratura – zostały przedstawione zarzuty "dotyczące oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości, działania na szkodę pracowników i prania brudnych pieniędzy". Jak dodano, działanie na szkodę pracowników dotyczy 22 tys. osób.

"To jest jakaś pokazówka"

Henryka Bochniarz pytana o zatrzymanie Macieja Wituckiego przyznała, że w pierwszej chwili nie mogła w nie uwierzyć. - Pierwsza myśl to była taka, że ktoś sobie robi dowcip - mówiła. 

- Okazało się, że niestety nie są to żarty. Muszę powiedzieć, że sposób przeprowadzenia całej tej akcji jest dla mnie absolutnie nie do zaakceptowania - stwierdziła. Zdaniem Bochniarz "jest to jakaś pokazówka".

- Ona nie wiadomo, czemu i komu ma służyć, bo jeżeli są jakieś zarzuty, sprawa jest prowadzona w końcu od czterech lat, to przecież można było tym osobom je normalnie postawić w trybie, w którym nie byłoby wożenia z Gdańska do Wrocławia – tego wszystkiego, co naprawdę wskazuje na to, że daleko nam jest od kraju praworządnego - podkreślała. 

Podkreślała, że "Maciej Witucki wielokrotnie składał zeznania" w swojej sprawie. - Nigdy się nie uchylał od tej odpowiedzialności. Jestem przekonana, że skończy się, jeżeli nawet będą postawione zarzuty, uniewinnieniem - zaznaczyła.

"Każdy obywatel może czuć się zagrożony"

-  Jak można niszczyć życie ludzi, którzy mają tak ogromny dorobek, mają swoje rodziny i nagle ktoś w pięć minut to demoluje. Nie wiadomo w jakim celu - mówiła. Zdaniem Henryki Bochniarz "jest to naprawdę skandaliczne". - Każdy obywatel może czuć się zagrożony - dodała.

Pytana o to, jak na zatrzymanie Macieja Wituckiego zareagowali uczestnicy konferencji Europejskiego Forum Nowych Idei (EFNI), na którym była prelegentką, odpowiedziała: "nigdy nie spodziewałam się, że będę otwierała konferencję, zaczynając od komunikatu z prokuratury". - Nasi goście są w kompletnym szoku: znają organizację, znają Maćka od lat. Oni nie mogą uwierzyć, w głowie się nie mieści, że tak można potraktować jakiegokolwiek człowieka - mówiła.

Poinformowała, że organizacja ma "dziesiątki, setki poręczeń osobistych dla pana prezydenta Wituckiego". - Dla mnie to jest wstyd, że zamiast rozmawiać z tymi ludźmi o tym, jak poradzić sobie podczas tego strasznego kryzysu, to my zajmujemy się tą sprawą - podkreślała.

Kim jest Maciej Witucki?

Maciej Witucki pełni funkcję prezydenta organizacji biznesowej Konfederacja Lewiatan od 2019 roku. "Dzięki naszym działaniom, firmy wpływają na kształt prawa, prowadzą dialog z administracją i otrzymują narzędzia do rozwoju swojego biznesu. Reprezentujemy naszych członków w Polsce i Unii Europejskiej" - czytamy na stronie internetowej organizacji. Ma ona "stałe przedstawicielstwo w Brukseli i jako jedyna organizacja z Polski należy do BusinessEurope – największej europejskiej organizacji biznesu". Według informacji podanych na stronie organizacji skupia ona ponad 4100 firm, zatrudniających ponad milion pracowników.

Witucki jest też wiceprzewodniczącym Rady Dialogu Społecznego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/dap

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości