Maciej Sokołowski: Polska osiągnęła, co chciała, ale bez inwestycji będzie energetycznym skansenem


Polska osiągnęła to, co chciała. Nasza strategia była prosta: niech Europa ogranicza sobie limity CO2, jeśli ją na to stać, ale niech da nam spokój, bo Polska gospodarka ich nie wytrzyma. Zgodziliśmy się więc z ogólnym hasłem, które teraz pojawi się w zachodnich nagłówkach: "Europa redukuje emisję o 40 proc.", ale dla nas istotne jest to, co zostało dopisane drobnym drukiem - pisze z Brukseli nasz korespondent Maciej Sokołowski.

Redukcja emisji to po prostu zmniejszanie liczby pozwoleń na zanieczyszczanie powietrza. Z każdym rokiem będzie ich na rynku coraz mniej, a ich cena będzie przez to coraz wyższa. Im więcej trzeba zapłacić za chmurę dymu, tym droższy jest prąd. To, jaki sens ma nakładanie przez Unię limitów na samą siebie w sytuacji, gdy nie robi tego świat, to element innej dyskusji. Wczoraj chodziło tylko o to, by przebić się przez ten spadający na głowę sufit ograniczeń i sprawić, by w momencie, gdy w Europie pozwoleń będzie coraz mniej, w Polsce pozostało ich tyle samo.

Skuteczna Kopacz

Aby to osiągnąć, trzeba było zagrać ostro. Od kilku tygodni premier Kopacz mówiła wprost, że jeśli rozwiązania nie będą korzystne, to wstanie i odejdzie od stołu, zrywając umowy. Czy była to realna groźba, czy tylko straszak, ma już mniejsze znaczenie, bo słowa podziałały. Wielu zagranicznych dziennikarzy pytało mnie wczoraj, czemu polska premier się buntuje i dlaczego chcemy użyć weta. W europejskiej opinii pojawiło się przekonanie, że nie podoba nam się główny cel szczytu, czyli redukcja emisji o 40 proc. To nie do końca prawda, ale to wystarczyło. Wielu zachodnich przywódców chciało się pochwalić sukcesem na szczycie, zależało im na czasie i na chwytliwych tytułach w prasie. Nam chodziło o coś innego. Po pierwsze o specjalny system podziału zezwoleń między państwa Unii, z korzyścią dla tych biednych i dla tych najbiedniejszych. I to udało się osiągnąć. Mechanizm jest skomplikowany, w pierwszym kroku zapewnia pewną liczbę zezwoleń dla państw o PKB poniżej 60 proc. średniej UE. Dzięki fikołkom, jakie wykonywała polska dyplomacja, nasz kraj nie tylko załapie się do tej grupy, ale też zgarnie połowę przewidzianych tu zezwoleń. W kolejnym kroku zezwolenia trafiają dla państw o PKB niższym niż 90 proc. średniej UE. Tu też Polska otrzyma swoją część. Na końcu kwoty dzielone są pomiędzy wszystkie państwa i tu także zyskujemy. Więcej zezwoleń oznacza, że będą one tańsze i w sytuacji, gdy na zachodzie będzie ich mniej, w Polsce powinny pozostać na tym samym poziomie.

Trudne rozmowy

Te zapisy udało się wczoraj uzgodnić już podczas rozmowy przy małym stoliku z udziałem premier Kopacz, kanclerz Merkel i prezydenta Hollande'a. To właśnie Francja i Niemcy byli naszymi głównymi przeciwnikami więc to z nimi rozmowy były najtrudniejsze. Pozostali szefowie państw musieli poczekać z kolacją aż ta trójka przy udziale szefa Rady Rompuy'a ustali wspólne stanowisko. Dopiero wtedy, wczoraj po 20:00, szczyt mógł się zacząć. Mimo pozytywnych nastrojów wśród polskich dyplomatów, po tej rozmowie wciąż nie była dogadana inna ważna kwestia - rozdawania darmowych uprawnień. To dziś jest możliwe. Polska przekazuje zezwolenia za darmo dla swoich elektrowni, by cena prądu nie podskoczyła, ale na przykład Francja robić tego nie może. To wyjątkowa sytuacja, która wygaśnie w 2019 roku. Ewa Kopacz do końca starała się, by ten wyjątek przedłużyć, zachowując dotychczasowe warunki. To te negocjacje trwały najdłużej, do końca nie było jasne czy, na jak długo i w jakiej wysokości zachowamy ten przywilej. Kanclerz Merkel podchodziła do polskiej premier, pytając, czego jeszcze chce, skoro tak bardzo już ustąpili. David Cameron mówił Ewie Kopacz, żeby już odpuściła, bo przecież dostała już to, po co przyjechała. Ale i jednym, i drugim zależało na dobrej prasie, tak jak Niemcy chciały się pochwalić tym, jak to ambitna jest Unia, tak Polsce rachunki nie zgodziłyby się bez tego ostatniego elementu. W końcu, po drugiej w nocy i to się udało - polski rząd będzie mógł rozdawać zezwolenia do samego końca omawianej perspektywy, czyli do 2030 roku.

Węglowe spinki

Dodatkowo Polska z poparciem Grupy Wyszehradzkiej zagwarantowała sobie, że wszelkie zmiany w tych przepisach będą także wymagały zgody wszystkich państw UE i decyzje będą zapadały jednomyślnie. Jeden z polskich dyplomatów symbolicznie w trakcie negocjacji nosił zrobione z węgla spinki do mankietów, podkreślając, jak ważny jest dla naszego kraju ten surowiec. Ale nikt nie ukrywa, że najbliższe lata to czas, w którym zaoszczędzone pieniądze trzeba inwestować w nowe źródła energii i modernizować węglowe bloki energetyczne. Bez tego Polska stanie się w Europie energetycznym skansenem. Mamy na to 16 lat. Co będzie się działo po 2030 roku, to już zupełnie inna historia, to dopiero za kilka kadencji i za kilka kampanii wyborczych.

Szczyt klimatyczny. Ile zapłacimy za energię?
Szczyt klimatyczny. Ile zapłacimy za energię?TVN24 Biznes i Świat

Autor: Maciej Sokołowski / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości

Chiny od 10 kwietnia podniosą do 84 procent cła na towary z USA - podał chiński resort finansów. To odwet za ostatnie podniesienie stawki taryf o 50 procent przez prezydenta Donalda Trumpa.

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Wet za wet. Pekin odpowiada Trumpowi

Źródło:
PAP, Reuters

Banco Santander, hiszpański właściciel Santander Bank Polska, rozważa różne opcje, w tym sprzedaż swojej polskiej filii, wartej 8 miliardów dolarów - podał Reuters, powołując się na Bloomberga.

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Znany bank zniknie z Polski? Ważą się jego losy

Źródło:
Reuters

Coraz więcej osób rezygnuje z amerykańskich produktów na rzecz tych krajowych w odpowiedzi na cła Trumpa i jego politykę wobec sojuszników - przekazał portal stacji BBC. Na popularności zyskują aplikacje i etykiety określające, skąd pochodzą sprzedawane produkty.

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Czarna gwiazdka w sklepach. "Mogę głosować swoją kartą kredytową"

Źródło:
BBC

Spadki na europejskich parkietach. Tak giełdy zareagowały na dodatkowe cła prezydenta USA Donalda Trumpa, które w środę weszły w życie. Indeksy w Azji zakończyły dzień pod kreską.

Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Rynki mocno reagują na cła Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Wojna celna Donalda Trumpa może przynieść pozytywne skutki dla części firm. Skorzystać na tej sytuacji mogą podmioty obsługujące logistykę, kurierzy i magazyny - wskazał "Puls Biznesu".

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Cła Trumpa. Te polskie firmy mogą zyskać

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał dekret uznający węgiel za minerał krytyczny. Prezydent USA ogłosił też inne działania mające znieść regulacje środowiskowe, zwiększyć wydobycie węgla i zablokować zamykanie kopalń.

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Donald Trump podpisał dekret. "Raz na zawsze kończymy wojnę Joe Bidena"

Źródło:
PAP

W maju Rada Polityki Pieniężnej nie będzie dyskutować czy ciąć stopy procentowe, dyskusja będzie dotyczyć raczej tego, o ile je obniżyć i czy to początek cyklu, czy jednorazowe dostosowanie - komentuje członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki w rozmowie z Programem I Polskiego Radia. Jego zdaniem do końca roku stopy mogą spaść o 100 punktów bazowych.

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

"Można już nie udawać". Ważny głos w sprawie stóp procentowych

Źródło:
PAP

W środę na drogach w całej w Polsce odbywa się akcja "Prędkość". Policjanci sprawdzają prędkość zarówno z użyciem radarów, jak i radiowozów z wideorejestratorami. - Apelujemy do kierujących, by przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zwalniali w miejscach, gdzie przepisy i rozwaga wymagają zachowania szczególnej ostrożności - powiedział nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP.

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Wielka akcja policji. Apel do kierowców

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W minionym roku liczba pracujących emerytów w Polsce wzrosła o 18,6 tysiąca osób w porównaniu do roku 2023 - wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wśród dorabiających do świadczeń przeważają kobiety.

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Wracają do pracy. Zaskakujące dane ZUS

Źródło:
PAP

Ceny ropy na nowojorskiej giełdzie są na najniższym poziomie od czterech lat, a na rynkach nie słabnie gwałtowna wyprzedaż surowca - informują maklerzy. Wskazują, że cła prezydenta USA Donalda Trumpa zagrażają popytowi na surowce na świecie.

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Drastyczna wyprzedaż surowca. Najniższy poziom od czterech lat

Źródło:
PAP

Polacy coraz chętniej odwiedzają Azory. W 2024 roku przybyła na ten portugalski archipelag rekordowa liczba turystów znad Wisły. Azory zyskują na popularności w kontynentalnej części Europy.

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

"Turystów z Polski nam tu dziś nie brakuje"

Źródło:
PAP

Podwyższone stawki ceł Donalda Trumpa weszły w życie. Zostały nałożone na towary z krajów, z którymi USA mają deficyt handlowy. Wśród nich jest między innymi 20-procentowe cło na produkty z Unii Europejskiej oraz 84-procentowe na Chiny.

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Dodatkowe cła Trumpa weszły w życie

Źródło:
PAP

Chłopcy będą chłopcami - w ten sposób rzeczniczka Białego Domu Karoline Leavitt odniosła się do publicznego sporu miedzy doradcami prezydenta Donalda Trumpa, miliarderem Elonem Muskiem i doradcą do spraw handlu Peterem Navarro. Musk określił wcześniej Navarro "kretynem" i "głupszym niż worek cegieł".

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Musk nazwał go "kretynem". Biały Dom komentuje

Źródło:
PAP

We wtorek w Lotto nie odnotowano głównej wygranej. Kumulacja rośnie do trzech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 8 kwietnia 2025 roku.

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Wyniki ostatniego losowania Lotto

Źródło:
tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot żaden z graczy nie wytypował poprawnie wszystkich liczb. Kumulacja rośnie do 190 milionów złotych. W Polsce padła jedna wygrana czwartego stopnia w wysokości ponad 655 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 8 kwietnia 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Kumulacja w Eurojackpot w górę

Źródło:
PAP

Majątek 11 miliarderów od początku roku skurczył się łącznie aż o prawie 450 miliardów dolarów - wynika z danych Bloomberga. Agencja regularnie publikuje szacunki dotyczące fortun najbogatszych ludzi świata.

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Krezusi na minusie. "Wyparowało" 450 miliardów dolarów

Źródło:
tvn24.pl

Departament Wydajności Państwa (DOGE), kierowany przez Elona Muska, wykorzystuje sztuczną inteligencję do śledzenia komunikacji w co najmniej jednej agencji federalnej, szukając przejawów wrogości wobec prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa - przekazał Reuters. 

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Polowanie na "antytrumpowe" treści. Agencja pod lupą Muska

Źródło:
PAP

USA nałożą dodatkowe cła na Chiny, podwyższając łączne taryfy do 104 procent - przekazał Reuters, cytując urzędnika Białego Domu. Dodatkowe cła mają wejść w życie w środę, 9 kwietnia.

Trump spełni swoją groźbę

Trump spełni swoją groźbę

Źródło:
Reuters

- Poziom ceł w Stanach Zjednoczonych został podniesiony do poziomu z przełomu XIX i XX wieku. To jest we współczesnej historii stosunków międzynarodowych rzecz po prostu niesłychana - mówił w "Faktach po Faktach" prof. Dariusz Rosati, ekonomista, były członek Rady Polityki Pieniężnej. Z kolei dr Sławomir Dudek nazwał cła "kulami, które lecą we wszystkie strony".

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

"To kule, które lecą we wszystkie strony"

Źródło:
TVN24

Miliarderzy popierający Donalda Trumpa zaczynają krytykować jego politykę handlową - podał "Washington Post". Wszystko za sprawą gwałtownych zmian na rynkach kapitałowych.

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Miliarderzy odwracają się od Trumpa

Źródło:
PAP

W wyniku ataku hakerskiego na Grupę Smyk naruszono dane niektórych klientów, kontrahentów, pracowników i partnerów biznesowych - przekazała firma. Większość skradzionych informacji to dokumentacja dotycząca produkcji odzieży.

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Popularna sieć sklepów o kradzieży danych

Źródło:
PAP

Musimy szukać rozwiązań i działań, które uchronią lub przynajmniej złagodzą skutki wysokich ceł - podkreślił we wtorek premier Donald Tusk podczas spotkania z przedstawicielami branży motoryzacyjnej. Minister finansów Andrzej Domański stwierdził z kolei, że amerykańskie cła z pewnością "istotnie" wpłyną na gospodarkę światową.

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Premier o cłach: musimy szukać rozwiązań

Źródło:
TVN24, PAP

Państwowy urząd socjalny w Finlandii wysłał pisma do ponad 40 tysięcy osób o niskich dochodach, zalecając im poszukiwanie tańszego mieszkania. Jeśli się nie przeprowadzą w ciągu trzech miesięcy, urząd przestanie pokrywać im koszty czynszu w pełnej wysokości - informuje we wtorek telewizja MTV.

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Dostali pismo. Przeprowadzka albo strata zasiłku

Źródło:
PAP

Decyzja Donalda Trumpa w sprawie nałożenia nowych ceł spowodowała kilkunastoprocentowy spadek kursu Apple na amerykańskiej giełdzie. Według Bloomberga efekt był jeszcze jeden - klienci rzucili się do sklepów, aby kupić iPhone'y, zanim ich ceny wzrosną.

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Rzucili się do sklepów w obawie przed wzrostem cen

Źródło:
Bloomberg