Prawie 700 tysięcy cudzoziemców w ZUS. "Skala nienotowana w naszej historii"

Autor:
kris/dap
Źródło:
ZUS, TVN24 Biznes
Jakich zmian w prawie dotyczących zatrudniania Ukraińców oczekują pracodawcy?
Jakich zmian w prawie dotyczących zatrudniania Ukraińców oczekują pracodawcy?TVN24 BiS
wideo 2/6
TVN24 BiSJakich zmian w prawie dotyczących zatrudniania Ukraińców oczekują pracodawcy?

Na koniec września 2020 roku w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych było zarejestrowanych 689 tysięcy cudzoziemców - to o 31 tysięcy więcej niż na koniec sierpnia. - Jest to skala nienotowana w naszej historii - podkreśla szefowa ZUS Gertruda Uścińska.

Cudzoziemców zarejestrowanych na koniec września było więcej o 19 tys. niż w lutym, czyli przed pandemią. To istotne, ponieważ ograniczenia wdrażane w związku z koronawirusem, w tym dotyczące przekraczania granic, zmusiły część obywateli innych państw do powrotu do swoich krajów. Od marca do czerwca liczba osób ubezpieczonych o obywatelstwie innym niż polskie w ZUS spadła o 10 proc. Jednak gdy rząd ponownie otworzył polską granicę, ubezpieczonych cudzoziemców znowu zaczęło przybywać.

- Analizując najnowsze dane, widzimy, że sytuacja się ustabilizowała. We wrześniu przekroczyliśmy poziom z lutego. Odrobiliśmy już straty z nawiązką, a to pozytywna informacja w kontekście systemu ubezpieczeń społecznych oraz rynku pracy - wskazała prof. Uścińska.

16 lat wzrostów

Jak przekazała prezes ZUS, według najnowszych danych największe grupy ubezpieczonych w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych cudzoziemców to obywatele:

- Ukrainy - 507 tys. osób,

- Białorusi - 46,2 tys. osób,

- Gruzji - 11,1 tys. osób.

- Spośród cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych 409 tysięcy to pracownicy, a 21,5 tysięcy to prowadzący własną działalność. Pozostali są zatrudnieni na innego rodzaju oskładkowanych umowach, na przykład umowach zlecenia - wyjaśniła prof. Uścińska.

Trzeba jednak pamiętać, że nie każdy legalnie pracujący w Polsce cudzoziemiec musi opłacać składki na ubezpieczenia społeczne. Niektórzy są objęci wyłącznie ubezpieczeniem zdrowotnym. Takich osób było 36 tys.

W sumie ubezpieczeniem zdrowotnym objęto 725 tys. obywateli innych państw. Jednak nawet ta liczba nie mówi wszystkiego. Część cudzoziemców pracuje wyłącznie na podstawie umów o dzieło, które nie są objęte ubezpieczeniami społecznymi ani ubezpieczeniem zdrowotnym.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris/dap

Źródło: ZUS, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości