TVN24 Biznes | Z kraju

Dziennik elektroniczny Librus Synergia. Jak założyć konto i jakie są z tego korzyści

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
red.
Źródło:
TVN24 Biznes
Niedzielski: od 4 maja klasy I-III będą uczyć się stacjonarnie
Niedzielski: od 4 maja klasy I-III będą uczyć się stacjonarnieTVN24
wideo 2/5
TVN24Niedzielski: od 4 maja klasy I-III będą uczyć się stacjonarnie

Elektroniczny dziennik ucznia w wielu szkołach funkcjonuje już od kilku lat, a pandemia sprawiła, że korzystanie z niego stało się naprawdę powszechne. Najpopularniejszym rodzajem e-dziennika jest Librus Synergia. Co to jest i jakie daje możliwości? Wyjaśniamy krok po kroku, jak zacząć korzystać z e-dziennika Librus Synergia.

E-dziennik w Polsce

E-dziennik jest platformą internetową, który może w pełni zastępować tradycyjny, książkowy dziennik szkolny. Podobnie jak jego papierowy poprzednik, e-dziennik służy do rejestracji i archiwizacji przebiegu nauczania, a także sprawdzania obecności, ocen i zachowania każdego z uczniów.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Jego używanie zostało prawnie uregulowane w Polsce w 2009 roku i od tamtej pory zaczął być wprowadzany w rosnącej liczbie szkół.

Korzystać z niego mogą nie tylko nauczyciele, ale również rodzice i – w ograniczonym stopniu – także uczniowie. Ci ostatni najczęściej mogą jedynie sprawdzać swoje oceny i obecności, nie mają jednak dostępu do wiadomości wysyłanych pomiędzy personelem szkoły i rodzicami.

Librus – co to jest?

Obecnie funkcjonuje kilka rodzajów e-dzienników, a szkoły najczęściej same mogą podejmować decyzję o tym, który z nich wybierają. Najpopularniejszym e-dziennikiem jest obecnie Librus Synergia. Korzysta z niego przeszło 7700 szkół, a co za tym idzie 310 tys. nauczycieli oraz 4,3 mln rodziców i uczniów.

Choć z e-dzienników korzystają już miliony osób, wciąż nie wszyscy znają wszystkie jego możliwości.

A tych jest wiele. Po pierwsze, to dostępność do dziennika szkolnego z własnego domu, bez potrzeby wychodzenia do szkoły. Dzięki internetowi i indywidualnym danym logowania dostęp ten mamy przez całą dobę, a udostępniane dane są zawsze aktualne.

Po drugie, e-dziennik zawiera z reguły więcej informacji niż tradycyjny dziennik lekcyjny – są w nim nie tylko oceny, obecności czy uwagi, ale też informacje o zadaniach domowych, zastępstwach czy stopniu realizacji podstawy programowej.

E-dziennik to wreszcie wygodny, dodatkowy sposób komunikacji nauczycieli z rodzicami. Mamy dzięki niemu stały dostęp do ogłoszeń szkolnych, kwestii organizacyjnych, ankiet, czy też prywatnych wiadomości od i do nauczycieli.

Librus – jak zacząć korzystać?

Jak zacząć korzystać z e-dziennika Librus Synergia? Potrzebny będzie nam do tego jedynie komputer z dostępem do internetu oraz hasło i login konkretnego dziennika otrzymane ze szkoły naszego dziecka. W praktyce Librus jest nazwą naszej strony dostępowej, zaś Synergia dziennikiem elektronicznym jako takim. Aby Librus mógł więc wyświetlać dane z konkretnego dziennika Synergia, niezbędne jest nie tylko posiadanie kontu w obu systemach, ale też powiązanie ich ze sobą.

Pierwszym krokiem będzie założenie swojego konta Librus na stronie portal.librus.pl/rodzina. W tym celu należy wybrać opcję "Rozpocznij" w prawej części strony, a następnie odpowiedzieć na pytanie, czy korzystamy z Librusa po raz pierwszy. Jeżeli tak, na następnym ekranie będziemy musieli podać swój adres e-mail, który stanie się loginem do konta Librus, oraz wymyślić własne hasło logowania i kliknąć "Załóż konto".

Otrzymamy wówczas wiadomość mailową z linkiem aktywacyjnym, po kliknięciu którego nasze konto Librus zostanie założone.

Ostatnim krokiem jest powiązanie swojego konta Librus z kontem Synergia, które otrzymaliśmy w szkole naszego dziecka. Opcja ta sama się nam wyświetli na stronie Librusa po założeniu konta – wystarczy wybrać przycisk "Powiąż konta". Następnie należy wpisać login i hasło systemu Synergia, które otrzymaliśmy wcześniej w szkole, zalogować się i zaakceptować zgody wymagane przez RODO.

Możliwe jest również korzystanie z Librusa na smartfonach. Aby to zrobić wystarczy na naszym smartfonie pobrać aplikację Librus ze sklepu z aplikacjami mobilnym (Google Play lub App Store) i w niej założyć konto Librus lub – jeśli konto już mamy - zalogować się.

Jedno konto niezależnie od liczby dzieci

Raz powiązane konta Librus i Synergii zostaną zapamiętane i nie będzie konieczne ponowne ich wiązanie ze sobą – po każdym logowaniu do konta Librus będziemy mieli dostęp do danych naszego dziecka.

Warto pamiętać, że możemy korzystać z jednego konta Librus niezależnie od liczby posiadanych dzieci. Możliwe jest bowiem powiązanie z nim dowolnej liczby kont uczniów objętych systemem dziennika elektronicznego Librus Synergia.

Autor:red.

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości