Lex pilot. Komisja przyjęła wnioski o odrzucenie rządowych projektów

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes
 Agnieszka Plencner z Forum Konsumentów o tzw. lex pilot
Agnieszka Plencner z Forum Konsumentów o tzw. lex pilotTVN24
wideo 2/5
TVN24 Agnieszka Plencner z Forum Konsumentów o tzw. lex pilot

Sejmowa komisja cyfryzacji odrzuciła w środę rządowy projekt ustawy, znany jako lex pilot. "Ta ustawa nie jest żadną poprawą dostępu do informacji" - napisał na Twitterze Arkadiusz Marchewka, poseł Koalicji Obywatelskiej.

W środę odbyło się posiedzenie sejmowej komisji cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii, która miała rozpatrzyć rządowe projekty ustaw Prawo komunikacji elektronicznej oraz przepisy wprowadzające ustawę - Prawo komunikacji elektronicznej.

Podczas posiedzenia komisji Arkadiusz Marchewka, poseł Koalicji Obywatelskiej, zgłosił wnioski o odrzucenie obu rządowych projektów. Wnioski poparł Krzysztof Gawkowski z Lewicy.

Robert Gontarz z PiS był zaskoczony wypowiedziami posłów opozycji. Wcześniej podsekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Paweł Lewandowski zapowiedział złożenie 50 poprawek merytorycznych.

- Rozumiejąc, jak istotne są to projekty ustaw, wprowadzamy takie rozwiązania, które prowadzą do tego, że nie będzie żadnych wątpliwości, żadnych kontrowersji, bo bardzo zależy nam na tym, żeby te przepisy zostały wprowadzone - zapewniał Gontarz. Jak mówił, jedna z poprawek zakłada, żeby "kanały telewizyjne nie były w żaden sposób układane kolejnościowo w ustawie".

Gawkowski w odpowiedzi na to wskazywał, że poprawki PiS zostały przedstawione członkom komisji "5 minut temu". - Pokreślone poprawki (...), wstyd - ocenił poseł Lewicy. - To jest cyrk - dodał. 

Ostatecznie wnioski opozycji zostały przyjęte przez większość członków. Głosowało 15 posłów - za było 10, przeciw 5. Oznacza to, że komisja rekomenduje odrzucenie obu rządowych projektów.

"Opozycja wygrywa głosowanie, #LexPilot odrzucone na posiedzeniu komisji cyfryzacji. Ta ustawa nie jest żadną poprawą dostępu do informacji. To plan zaprogramowania naszych pilotów i zalania rządową propagandą widzów tuż przed wyborami" - napisał Marchewka. Poseł KO będzie posłem sprawozdawcą komisji.

Teraz wnioski trafią na posiedzenie plenarne, podczas którego zostanie podjęta ostateczna decyzja. Sejm może w głosowaniu odrzucić przedstawione w sprawozdaniu komisji wnioski o odrzucenie rządowych propozycji.

Robert Gontarz z PiS wyraził przekonanie, że projekty przejdą w Sejmie do drugiego czytania. - Pozbawiamy się dalszej dyskusji - wskazywał poseł.

Lex pilot

Rządowe projekty budzą kontrowersje. Jeden z proponowanych zapisów ustala kolejność kanałów programów telewizyjnych na pilocie tak, że na pięciu pierwszych miejscach znalazłyby się kanały telewizji rządowej.

Projekt przewiduje bowiem zmiany w obowiązującej zasadzie "must carry, must offer". Zgodnie z nią do tej pory na liście kanałów obowiązkowych oferowanych przez płatnych operatorów były kanały telewizji rządowej i stacje komercyjne, w tym np. TVN. Jeśli nowelizacja weszłaby w życie, z obowiązkowej listy kanały komercyjne wypadną. Zostaną TVP1, TVP2, TVP3 oraz dodatkowo pojawią się TVP Info i TVP Kultura.

6 marca w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne w sprawie projektu nowelizacji Prawa komunikacji elektronicznej i związanych z nim ustaw, w tym ustawy o radiofonii i telewizji.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości