Latasz tanimi liniami? Spore zmiany dotyczące bagażu

TVN24 Biznes

Samolot Elvisa sprzedanyCourtesy of GWS Auctions and LiveAuctioneers.com
wideo 2/3

Wizz Air i Ryanair, najpopularniejsze w Polsce tanie linie lotnicze, wprowadzają nowe zasady przewozu bagażu.

Od 29 października klienci Wizz Air będą uprawnieni do wniesienia na pokład jednego bagażu podręcznego o maksymalnych wymiarach 55x40x23cm. Będzie on zawarty w cenie biletu. Oznacza to, że zniknie obowiązujący dziś podział na mały darmowy (42x32x25 cm) i duży płatny (56x45x25 cm) bagaż podręczny.

Węgierski przewoźnik wprowadza również limit wagowy bagażu podręcznego, który wynosi 10 kilogramów. Linie zastrzegają jednak, że nie wszystkie bagaże podręczne trafią na pokład samolotu. Taką pewność będą mieli jedynie pasażerowie, które wykupią usługę WIZZ Priority. Pozwala ona także na wniesienie do kabiny dodatkowego małego bagażu (o maksymalnych wymiarach 40x30x18cm).

Linie poinformowały, że klienci podróżujący 29 października 2017 roku i później, którzy dokonali już opłaty za bagaż podręczny poprzez bezpośrednie kanały sprzedaży Wizz Air, otrzymają zwrot pieniędzy w wysokości nawet 120 proc. poniesionej opłaty.

Od 29 października Wizz Air obniży obniży również limit wagowy dla bagażu rejestrowanego w niższej cenie (z 23 do 20 kilogramów).

Duże obłożenie, mało miejsca

Swoją politykę bagażową zmienił również Ryanair. Każdy pasażer irlandzkich linii, korzystający ze standardowej taryfy, może nieodpłatnie zabrać ze sobą dwie sztuki bagażu podręcznego: jeden duży do 10 kilogramów (maks. 55x40x20 cm) i jeden mały (maks. 35x20x20 cm).

Firma zaznacza jednak, że ze względu na ograniczone wymiary kabiny i wysokie obłożenie lotów w sezonie letnim (95 procent) można w niej przewozić tylko 90 dużych sztuk bagażu podręcznego. Reszta trafi do luku bagażowego.

Podobnie jak w przypadku Wizz Air pasażerowie Rayair, którzy wykupili opcję pierwszeństwa wejścia na pokład, będą mieli pewność, że ich bagaż podręczny nie trafi do luku.

Autor: ToL//bgr / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock