Zmiany w kredytach coraz bliżej. Kredytobiorcy mogą zaoszczędzić nawet 500 złotych miesięcznie

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Profesor Litwiniuk o zaciąganiu kredytów: niestety wielu ludzi posłuchało tych rad
Profesor Litwiniuk o zaciąganiu kredytów: niestety wielu ludzi posłuchało tych radTVN24
wideo 2/7
TVN24Profesor Litwiniuk o zaciąganiu kredytów: niestety wielu ludzi posłuchało tych rad

Sejm w piątek jednogłośnie uchwalił nowelizację przepisów o kredycie hipotecznym. Ustawa przewiduje zwrot dodatkowych opłat, które kredytobiorca ponosi w okresie oczekiwania na wpis do księgi wieczystej. "Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców" - podkreślił wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Przepisy mają objąć nowych kredytobiorców.

Chodzi o ustawę o zmianie ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, przygotowaną przez Ministerstwo Sprawiedliwości. W piątek Sejm jednogłośnie przyjął nowelizację, teraz trafi ona do Senatu.

Nowe przepisy mają być odpowiedzią na wydłużające się formalności wieczystoksięgowe. Największe problemy w tym zakresie mają sądy w dużych miastach. Tam na wpis do księgi wieczystej czeka się nawet ponad rok. Wiąże się to z koniecznością ponoszenia wyższych kosztów przez kredytobiorców, którym banki naliczają dodatkowe opłaty do momentu uzyskania wpisu w księdze wieczystej.

Ministerstwo wyjaśniło, że dodatkowe opłaty dla banków przy zaciąganiu kredytu hipotecznego mają charakter nadzwyczajnego "ubezpieczenia" ryzyka kredytowego. "Tymczasem w praktyce niemal w każdym przypadku wpis hipoteki jest dokonywany zgodnie z wnioskiem. A więc zakładanego przez banki ryzyka praktycznie nie ma. Skoro zatem ryzyko uzasadniające dodatkowe koszty nie istnieje, nadzwyczajna opłata powinna być swoistą kaucją" - podkreślił resort.

Kredyt hipoteczny - wpis do księgi wieczystej

Według ministerstwa dzięki nowym przepisom niektórzy kredytobiorcy będą mogli zaoszczędzić nawet 500 zł miesięcznie.

"Dodatkowy koszt kredytu hipotecznego, (...), podlega zwrotowi konsumentowi lub zaliczeniu na poczet spłaty kredytu hipotecznego po dokonaniu wpisu hipoteki stanowiącej zabezpieczenie kredytu hipotecznego do księgi wieczystej, na warunkach określonych umową o kredyt hipoteczny" - czytamy w ustawie.

ZOBACZ USTAWĘ

"Przywracamy elementarną przyzwoitość w traktowaniu kredytobiorców. Banki będą zwracać wszystkie dodatkowe opłaty poniesione w czasie oczekiwania na wpis hipoteki do księgi wieczystej" - podkreślił, cytowany w komunikacie, wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, który nadzorował prace nad ustawą.

W przepisach nie wskazano, kiedy mają zostać zwrócone pieniądze przez bank. Koalicja Obywatelska w trakcie drugiego czytania w Sejmie zapowiadała, że zgłosi poprawkę, by bank musiał zwrócić dodatkowe koszty w ciągu 60 dni. Poprawka ostatecznie została wycofana przez posłankę Magdalena Filiks (KO), ale - zgodnie z zapowiedziami - ma ona powrócić na etapie prac w Senacie.

Kto skorzysta na zmianach?

Zgodnie z ustawą przyjętą w Sejmie, przepisy będą miały zastosowanie do umów o kredyt hipoteczny zawartych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Oznacza to, że zmiany obejmą wyłącznie nowych kredytobiorców.

Krzysztof Paszyk w imieniu w klubu Koalicja Polska w trakcie drugiego czytania zgłosił poprawkę, aby "zakresem obowiązywania tej ustawy objąć nie tylko tych, którzy z momentem wejścia w życie będą uczestniczyć w procedurze przyznania kredytu, ale także tych, którzy już się o to ubiegają".

Koalicja Polska zaproponowała, by skreślić artykuł mówiący o tym, że przepisy mają zastosowanie do umów o kredyt hipoteczny zawartych po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy. Ostatecznie poprawka nie została przyjęta.

Choć wcześniej pomysł rozszerzenia przepisów na część obowiązujących umów kredytowych popierał wiceminister Marcin Warchoł. - Ustawa powinna dotyczyć realnie również tych, którzy mają takie umowy zawarte, a oczekują na wpis hipoteki do księgi wieczystej, bo niestety wiemy, że akcja kredytowa w tej chwili znacznie zmalała (...) - mówił Warchoł w Sejmie w trakcie drugiego czytania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego:  Kamil Zajaczkowski / Shutterstock

Pozostałe wiadomości