Nowy zarząd Krajowego Zasobu Nieruchomości ma rozpoznać, co się wydarzyło w instytucji do tej pory. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała w czwartek w mediach społecznościowych o pierwszych "odkryciach" nowych władz. Jak przekazała, były zawierane "umowy z podwykonawcami omijające zamówienia publiczne", a do dyspozycji pracowników były 22 samochody służbowe. "Bizancjum zostanie ukrócone" - zapewniła Pełczyńska-Nałęcz.
Minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w czwartek zamieściła wpis w mediach społecznościowych. "Po wejściu do KZN 'odkrycia' nowego zarządu: na 76 pracowników 22 samochody służbowe, każdy dostaje 450 zł miesięcznie na lunche. Umowy z podwykonawcami omijające zamówienia publiczne" - przekazała Pełczyńska-Nałęcz w serwisie X (dawniej Twitter).
"Bizancjum zostanie ukrócone. Umowy do prokuratora. Państwo dla obywateli nie tłustych kotów!" - dodała szefowa MFiPR
Nowy zarząd Krajowego Zasobu Nieruchomości
Krajowy Zasób Nieruchomości powstał 6,5 roku temu, a trzy lata temu został uruchomiony program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych (SIM). Celem programu było zbudowanie jak największej liczby mieszkań dla młodych polskich rodzin, które nie mają zdolności kredytowej, ale są w stanie wynajmować mieszkanie z docelowym dojściem do jego własności.
Tymczasem jak mówiła minister funduszy Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas środowej konferencji prasowej, w czasie działania SIM wybudowano jeden blok liczący 40 mieszkań. - Przy takich efektach pensje w KZN-ie rosły w sposób szokujący. W 2018 roku wynagrodzenia osobowe to było w sumie 1,7 miliona złotych, w 2023 roku - prawie 9 milionów złotych, czyli wzrost około 4,5-krotny. Przekracza to dosyć znacząco inflację i wszelkie inne powody, dlaczego mogłyby tak urosnąć pensje - podkreślała.
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz "w związku z wieloma nieprawidłowościami" podjęła decyzję o zmianach w zarządzie Krajowego Zasobu Nieruchomości. - Z dniem 31 grudnia (2023 roku - red.) odwołałam cały zarząd KZN-u, na czele z panem prezesem Arkadiuszem Urbanem - poinformowała minister w środę.
Szefowa MFiPR powołała na stanowisko I wiceprezesa i p.o. prezesa Łukasza Bałajewicza, a na funkcję II wiceprezesa KZN Arkadiusza Borka. Tymczasowe kierownictwo KZN będzie sprawowało swoją funkcję do czasu wyłonienia nowego prezesa, co - zgodnie z zapowiedziami - nastąpi w ciągu kilku miesięcy.
Minister zwracała uwagę, że "tymczasowemu kierownictwu przekazuję bardzo ważną misję: dogłębne rozpoznanie tego, co się wydarzyło w instytucji, rozpoznanie krzywd, jeżeli takie miały miejsce wobec pracowników".
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz mówiła w środę o liście otwartym od pracowników KZN oskarżającym zarząd o "skrajnie nieobyczajne zachowanie", który wpłynął do resortu funduszy dziewięć miesięcy temu. Jak przekazywała, od tego czasu informacje w nim zawarte nie zostały w żaden sposób zweryfikowane w MFiPR, mimo że, jak podkreśliła, list ten zobaczył ówczesny minister i wiceminister.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Leszek Szymański