TVN24 Biznes | Z kraju

Rzecznik rządu o KPO: Polska i Komisja Europejska doszły do porozumienia w sprawie tak zwanych kamieni milowych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Rzecznik rządu Piotr Mueller o porozumieniu z KE ws. Krajowego Planu Odbudowy
Rzecznik rządu Piotr Mueller o porozumieniu z KE ws. Krajowego Planu OdbudowyTVN24
wideo 2/6
TVN24Rzecznik rządu Piotr Mueller o porozumieniu z KE ws. Krajowego Planu Odbudowy

W środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. Polska i Komisja Europejska doszły do porozumienia w sprawie tak zwanych kamieni milowych - powiedział w piątek rzecznik rządu Piotr Mueller. Jak dodał, zostały one przekazane do finalnej akceptacji przez Komisję.

Rzecznik rządu Piotr Mueller oświadczył podczas piątkowej konferencji prasowej w Bytowie w województwie pomorskim, że w środę zakończyły się prace zespołów negocjacyjnych dotyczących Krajowego Planu Odbudowy. - Doszliśmy do porozumienia, jeżeli chodzi o treść kamieni milowych w Krajowym Planie Odbudowy. To jest bardzo dobra wiadomość, to jest wiadomość, która oznacza, że w najbliższych kilku, kilkunastu dniach powinno dojść do formalnego zaakceptowania Krajowego Planu Odbudowy - powiedział Mueller.

- Cieszę się, że doszło do tego porozumienia w tych zespołach negocjacyjnych. Przed nami już właściwie tylko droga formalna w Komisji Europejskiej, a później oczywiście realizacja poszczególnych reform, które są zapisane w Krajowym Planie Odbudowy. Jest ich wiele, bo one nie dotyczą tylko wymiaru sprawiedliwości, to jest wąski wycinek, który był dyskutowany na samym końcu, ale wielu reform gospodarczych, systemowych, które będą finansowane ze środków Unii Europejskiej, więc w tej chwili oczekujemy na formalny, finalny krok ze strony Komisji Europejskiej - dodał rzecznik rządu.

Rzecznik rządu był dopytywany, kiedy możemy się spodziewać wypłaty pieniędzy z KPO. - Zespoły dogadały się co do treści Krajowego Planu Odbudowy, to była najważniejsza część (...), formalnie musi to zaakceptować Komisja Europejska na kolegium komisarzy i później Polska zobowiązuje się do realizacji poszczególnych reform, jedną z nich jest kwestia związana z korektami dotyczącymi postępowań dyscyplinarnych w wymiarze sprawiedliwości - wskazał Piotr Mueller, dodając, że chodzi o ustawę, która jest procedowana w Sejmie.

- Akceptacja tej ustawy i przechodzimy do wypłaty środków, ale one są wypłacane w drugiej części roku, ponieważ tak wygląda system zaliczkowania i wypłaty transz środków unijnych - tłumaczył rzecznik.

Likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego zakłada projekt noweli ustawy o SN, zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę. Pracuje nad nim komisja sprawiedliwości. W piątek jej szef Marek Ast (PiS) powiedział, że jest przekonany, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu, planowanym pod koniec maja, projekt ten zostanie przegłosowany.

Krajowy Plan Odbudowy - warunki Komisji Europejskiej

Fundusz Odbudowy to środki, które mają ożywić gospodarkę UE po pandemii COVID-19, a równocześnie odpowiedzieć na największe wyzwania naszych czasów: transformację klimatyczną i cyfrową. Aby otrzymać wsparcie, państwa członkowskie muszą przedstawić KE swoje plany odbudowy. Polski Krajowy Plan Odbudowy trafił do Brukseli na początku maja 2021 roku.

Pod koniec października 2021 roku przewodnicząca KE Ursula von der Leyen postawiła warunek, by w polskim KPO znalazło się zobowiązanie rządu do likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W środę rzeczniczka KE Veerle Nuyts powiedziała Polskiej Agencji Prasowej, że polski Krajowy Plan Odbudowy musi zawierać zobowiązania do: likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, reformy systemu dyscyplinarnego, przywrócenia do pracy sędziów zwolnionych niezgodnie z prawem.

- W ostatnich miesiącach ściśle współpracowaliśmy z Polską nad Krajowym Planem Odbudowy. Plan musi przyczyniać się do skutecznego rozwiązywania wszystkich lub znacznej części wyzwań określonych w zaleceniach dla poszczególnych krajów. W przypadku Polski obejmuje to niezawisłość sądownictwa - przekazała rzeczniczka Komisji.

- Pracowaliśmy z Polską nad "kamieniami milowymi" i celami we wszystkich trzech punktach i jesteśmy zadowoleni z wyników naszych rozmów. Teraz czekamy na potwierdzenie przez Polskę, że zgadza się z tymi kamieniami milowymi i celami. Wtedy Komisja byłaby gotowa do działania - wskazywała Nuyts.

Każdy kraj otrzyma pierwszą transzę dopiero wtedy, gdy KE zatwierdzi krajowy plan wydatków, który musi spełnić kryteria określone w prawie unijnym. Polska w ramach Krajowego Planu Odbudowy wnioskuje o 35,4 mld euro, czyli ok. 166 mld zł, do wydania w ciągu pięciu lat (23,9 mld euro w formie dotacji i 11,5 mld euro w formie pożyczek).

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mb/ToL

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości