Mimo zakazu popularna linia wznowiła rejsy między Polską a Wielką Brytanią

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/4
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Węgierski Wizz Air w miniony weekend wznowił połączenia z Gdańska i Katowic do portu Londyn-Luton. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że obowiązuje zakaz lądowań samolotów pasażerskich z Wielkiej Brytanii. Przewoźnik w poniedziałek wydał komunikat w tej sprawie.

Zakaz lotów międzynarodowych został zniesiony od północy z 16 na 17 czerwca. W rozporządzeniu z 16 czerwca 2020 roku napisano, że zakazu wykonywania lotów "nie stosuje się do statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Unii Europejskiej".

Przewidziano jednak pewne wyjątki. Zakaz lotów międzynarodowych został bowiem utrzymany dla Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Królestwa Szwecji i Republiki Portugalskiej. Rozporządzenie traci moc z dniem 30 czerwca 2020 roku. Na razie nie wiadomo, czy zostanie przedłużone i czy ewentualnie będą zmiany w jego treści.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Wizz Air wznowił loty do Wielkiej Brytanii

W poniedziałkowym komunikacie węgierski Wizz Air zapewnił, że "zgodnie z wytycznymi polskiego Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wznowił loty do Wielkiej Brytanii". Jak dodano, pierwszy, po długiej przerwie samolot z Polski na Wyspy Brytyjskie odleciał 28 czerwca z Gdańska do portu Londyn-Luton. 

Przewoźnik poinformował, że "Urząd Lotnictwa Cywilnego wydał komunikat, który dopuszcza loty z/do Wielkiej Brytanii, pod warunkiem, że na pokładzie samolotów wykonujących loty z/do Wielkiej Brytanii do/z Polski znajdują się wyłącznie polscy obywatele". "Według komunikatu do Polski mają także prawo przylecieć między innymi: małżonkowie i dzieci obywateli Polski, osoby posiadające kartę stałego pobytu w Polsce, osoby posiadające Kartę Polaka, obcokrajowcy pracujący na terenie Polski czy uczniowie i studenci pobierający naukę w Polsce" - czytamy.

Chodzi o komunikat NOTAM wydany przez ULC. Informację o wznowieniu rejsów do Wielkiej Brytanii zamieściło w weekend katowickie lotnisko. "Wizz Air planuje w niedzielę 28 czerwca br. reaktywować połączenie KTW - Londyn-Luton" - mogliśmy przeczytać we wpisie na Facebooku.

"Zapytacie Państwo, jak to możliwe? Przecież do 30 czerwca br. obowiązuje zakaz lądowań samolotów pasażerskich przylatujących do Polski m.in. z Wielkiej Brytanii. To oczywiście prawda, ale aktualny NOTAM, wydany przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, w którym sprecyzowano, kto i skąd może przylatywać do Polski, daje możliwość wykonywania lotów z/do Wielkiej Brytanii, jednak pod warunkiem, że na rejsach przylotowych do Polski będą tylko polscy obywatele (plus kilka dodatkowych wyjątków)" - wskazali przedstawiciele lotniska.

Jako pierwszy o sprawie napisał branżowy portal Fly4free.pl.

Na początku lipca połączenia międzynarodowe mają przywrócić między innymi irlandzki Ryanair oraz Polskie Linie Lotnicze LOT.

Obowiązkowa kwarantanna

Należy pamiętać, że od 8 czerwca osoby wjeżdżające do Wielkiej Brytanii podlegają obowiązkowej kwarantannie przez 14 dni. Jak czytamy na stronie polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w przypadku złamania zasad kwarantanny w Anglii, Irlandii Północnej, Walii grożą mandaty karne w wysokości 1000 funtów. W przypadku Szkocji kara jest niższa i może wynieść 480 funtów.

Brytyjski rząd wprowadził kilka wyjątków. Z obowiązku kwarantanny zwolnione są między innymi osoby mieszkające w Zjednoczonym Królestwie, ale pracujące w innym kraju i podróżujące między Wyspami a państwem, w którym pracują co najmniej raz w tygodniu, a także osoby mieszkające poza Zjednoczonym Królestwem, ale pracujące na Wyspach i podróżujące pomiędzy krajem zamieszkania, a Zjednoczonym Królestwem co najmniej raz w tygodniu.

Osoby, które przylecą z Wielkiej Brytanii do Polski, nie muszą odbywać obowiązkowej kwarantanny.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości