Praca zdalna odbija się na zdrowiu Polaków. "Straciliśmy dodatkową aktywność fizyczną"

Autor:
asty
Źródło:
PAP
Dr Karauda: szczepimy się też również po to, żeby zmniejszać ryzyko poważnych powikłań dla naszego zdrowia
Dr Karauda: szczepimy się też również po to, żeby zmniejszać ryzyko poważnych powikłań dla naszego zdrowiaTVN24
wideo 2/20
Koronawirus w Polsce

Naukowcy z wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej uważają, że praca zdalna ma destrukcyjny wpływ między innymi na kręgosłupy Polaków. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w czasie pandemii statystyczny obywatel przytył o dwa kilogramy.

Dr Przemysław Domaszewski z Katedry Antropomotoryki i Biomechaniki Wydziału Wychowania Fizycznego i Fizjoterapii Politechniki Opolskiej na pytanie, jaki wpływ ma praca zdalna na kondycję fizyczną Polaków, uważa, że można go określić jednym słowem: destrukcyjny.

- Przy pracy zdalnej straciliśmy dodatkową aktywność fizyczną, której nawet nie zauważaliśmy. Mam tutaj na myśli wyjście z domu, pójście na autobus, pokonywanie schodów w pracy, przechodzenie z miejsca na miejsce, chodzenie do toalety na końcu korytarza – zwrócił uwagę.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Negatywny wpływ pandemii na kondycję fizyczną

- W przypadku pracy zdalnej wszystko mamy w bliskim zasięgu, większość osób siedzi przy komputerze non stop. To samo dotyczy dzieci, które w pozycji siedzącej spędzają cały dzień: najpierw nauczanie zdalne, następnie odpoczynek przed telewizorem a później jeszcze gry na komputerze. Bardzo ciężko zachować równowagę pomiędzy aktywnością a siedzeniem, które jako pozycja jest dla nas gorsze niż stanie. Przypominam, że naturalną postawą naszego organizmu jest postawa stojąca - przypomina naukowiec.

Zdaniem dr Domaszewskiego, jednym ze sposobów na zmniejszenie negatywnych skutków wielogodzinnego siedzenia jest powrót do znanych na przykład z filmów historycznych pulpitów, przy których pracuje się, stojąc. - Plus takiego wyboru, to możliwość poruszania się – stwierdził. Naukowiec podkreślił, że "po całym dniu siedzenia przed komputerem warto wprowadzić element klasycznej gimnastyki, jogi, stretchingu, żeby rozciągnąć przykurczone mięśnie". - W przeciwnym wypadku, czego się obawiam, będziemy mieli dużo więcej wad postawy – dodał.

Praca zdalna negatywnie wpływa na kondycję fizycznąShutterstock

Sprawni fizycznie "zakażenie przechodzą szybciej"

Naukowcy przypominają, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) pandemia sprzyja przybieraniu na wadze. Ostatnie dane wskazują, że przytyliśmy średnio 2 kilogramy.

Jak zauważa dr Domaszewski, zarówno sportowcy, jak i osoby trenujące rekreacyjnie, lżej przechodzą zakażenie. - Na tym etapie nie możemy się jeszcze opierać na badaniach naukowych, ale widać, że zakażenie przechodzą szybciej, sprawniej. Większy problem zauważam u tych osób, które przeszły koronawirusa, ale nie były aktywne fizycznie. Teraz już przy niewielkim wysiłku łapie je zadyszka - wskazuje.

Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości