TVN24 Biznes | Z kraju

LOT podał termin powrotu rejsów międzynarodowych. Dwadzieścia miast na liście

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik MZ o zakazie lotów do kilku państw
Rzecznik MZ o zakazie lotów do kilku państwTVN24
wideo 2/2
TVN24Rzecznik MZ o zakazie lotów do kilku państw

Od 1 lipca Polskie Linie Lotnicze LOT wznawiają rejsy międzynarodowe. Pasażerowie będą mogli polecieć do wybranych krajów Strefy Schengen, między innymi Niemiec, Czech, Belgii i Norwegii, a także zaplanować wakacje w Grecji, Chorwacji, Bułgarii czy Hiszpanii.

"Większość zaproponowanych kierunków to kraje Strefy Schengen, które mają stabilną sytuację epidemiczną i jednocześnie zniosły obowiązek kwarantanny oraz pozostałe restrykcje dla podróżnych przyjeżdżających z innych krajów. Nasi pasażerowie mogą więc spokojnie planować wakacje, krótkie rekreacyjne wypady czy wyjazdy służbowe wiedząc, że będą mogli się w pełni cieszyć podróżami zagranicznymi" - podkreślił, cytowany w komunikacie, Rafał Milczarski, prezes zarządu Polskich Linii Lotniczych LOT.

"Dążymy jednocześnie do wznawiania kolejnych kierunków i zwiększenia częstotliwości rejsów. Analizujemy m.in. możliwość uruchomienia regularnych lotów pasażerskich do Stanów Zjednoczonych, które obecnie realizujemy w ramach transportów cargo" - dodał Milczarski.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

LOT wznawia rejsy międzynarodowe

Od północy z wtorku na środę przestał obowiązywać zakaz wykonywania pasażerskich lotów międzynarodowych do i z Polski. W rozporządzeniu Rady Ministrów opublikowanym we wtorek wieczorem w Dzienniku Ustaw napisano, że zakazu wykonywania lotów nie stosuje się do połączeń z lotnisk położonych na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej oraz Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinu.

Mimo zniesienia zakazu na wznowienie rejsów międzynarodowych trzeba poczekać. Z trójki największych linii lotniczych operujących w Polsce połączenia 17 czerwca wznowił węgierski Wizz Air, irlandzki Ryanair planuje to na 1 lipca.

Z kolei LOT poinformował w środę, że rejsy międzynarodowe wrócą do siatki połączeń od początku lipca. Plany narodowego przewoźnika na pierwsze dwa tygodnie lipca obejmują przede wszystkim połączenia do krajów Strefy Schengen, a także ulubione letnie destynacje Polaków. Siatka 20 europejskich miast uwzględnia:

- siedem rejsów tygodniowo do Pragi, Duesseldorfu, Wilna i Budapesztu,

- sześć rejsów tygodniowo do Berlina,

- pięć lotów w tygodniu do Wiednia, Brukseli i Kijowa (na lotnisko Boryspol),

- cztery połączenia tygodniowo do Amsterdamu i Bukaresztu,

- trzy rejsy w tygodniu do Barcelony, Tbilisi i Oslo,

- dwa rejsy tygodniowo do Splitu i Dubrownika,

- oraz co najmniej jedno połączenie w tygodniu realizowane do Zadaru, Podgoricy, na Korfu, do Chanii i Warny.

Do 14 lipca wszystkie międzynarodowe rejsy realizowane będą z Lotniska Chopina w Warszawie.

Dodatkowo do wznowionej siatki LOT-u wrócą dwa połączenia z Budapesztu: do Warny i Dubrownika, realizowane raz w tygodniu w weekend. Oprócz rejsów międzynarodowych LOT utrzyma także dotychczasowy rozkład ponad 30 lotów krajowych dziennie. Połączenia krajowe zostały odmrożone od początku czerwca.

Najwięksi przewoźnicy

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że irlandzki Ryanair pozostaje największą linią lotniczą w Polsce. Przewoźnik obsłużył w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu w ubiegłym roku blisko 12 milionów pasażerów, co stanowiło wzrost o 402 tysiące pasażerów rok do roku.

Na drugim miejscu sklasyfikowano Polskie Linie Lotnicze LOT - około 11,8 miliona pasażerów. Narodowy przewoźnik rósł jednak najszybciej. LOT przewiózł ponad 1,4 miliona pasażerów więcej niż rok wcześniej.

Na trzecim miejscu znalazł się węgierski Wizz Air - niecałe 9,5 miliona pasażerów, po wzroście o ponad 760 tysięcy pasażerów.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Pozostałe wiadomości