Praca zdalna w urzędach. Jest termin wejścia przepisów

Autor:
mb//now
Źródło:
PAP
Premier o pracy zdalnej
Premier o pracy zdalnejTVN24
wideo 2/5
TVN24Premier o pracy zdalnej

Rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych wejdzie w życie we wtorek 3 listopada - wynika z komunikatu po spotkaniu konsultacyjnym premiera Mateusza Morawieckiego ze stroną samorządową.

Premier Mateusz Morawiecki podczas piątkowej konferencji prasowej ogłosił, że wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie, mają pracować zdalnie. Dodał, że regulacja będzie obowiązywać przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia.

Zmiana była tematem sobotniego spotkania konsultacyjnego premiera Mateusza Morawieckiego i wiceministra spraw wewnętrznych Pawła Szefernakera z przedstawicielami strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Koronawirus a urzędy

"W wyniku rzeczowej, konstruktywnej dyskusji, ustalono, że rozporządzenie dotyczące administracji samorządowej wejdzie w życie od wtorku, po ogłoszeniu w poniedziałek 2 listopada" – poinformowali we wspólnym oświadczeniu współprzewodniczący komisji: Paweł Szefernaker i Jacek Karnowski.

Jak podkreślono, "rozporządzenie zasadniczo wprowadzi pracę zdalną w urzędach i jednostkach organizacyjnych, jednak upoważni kierowników urzędów i jednostek do ustalenia szczególnych rozwiązań organizacyjnych w sprawach pomocy obywatelom, ich bieżącej, egzystencjalnej obsługi w zakresie podstawowych usług publicznych oraz innych ważnych spraw, których załatwienie w sposób zdalny nie jest możliwe".

W dyskusji - jak napisano w oświadczeniu - obie strony zwróciły uwagę na konieczność utrzymania aktywności gospodarczej, czyli rejestrację nowych podmiotów, a także inwestycyjnej, czyli np. przetargi i pozwolenia na budowę.

Zgłoszone problemy i postulaty rozpatrzone przy kolejnym rozporządzeniu

"Obie strony uzgodniły wspólne wystąpienie do Senatu RP o uwzględnienie w ostatniej nowelizacji ustawy 'covid-owej' kwestii zawieszenia/odroczenia biegu spraw administracyjnych oraz uelastycznienia innych terminów i procedur, które ustawy wyznaczają w sposób sztywny, a których pełne dotrzymanie nie będzie możliwe w trybie pracy zdalnej" - poinformowano w oświadczeniu.

Przekazano także, że inne zgłoszone przez samorządowców problemy i postulaty zostaną rozpatrzone w trakcie prac nad projektem kolejnego rozporządzenia, który będzie przedstawiony do zaopiniowania w najbliższych dniach.

Autor:mb//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości