TVN24 Biznes | Z kraju

Jest decyzja w sprawie kwarantanny dla podróżnych

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp,
mb
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP
Niedzielski: podążając za rekomendacjami ECDC, wydajemy zakaz lotów do 7 krajów afrykańskich
Niedzielski: podążając za rekomendacjami ECDC, wydajemy zakaz lotów do 7 krajów afrykańskichTVN24
wideo 2/6
TVN24Niedzielski: podążając za rekomendacjami ECDC, wydajemy zakaz lotów do 7 krajów afrykańskich

Rząd wprowadzi zakaz lotów do siedmiu krajów na południu Afryki - to Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Dla przyjeżdżających z tych państw zostanie wprowadzona obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna - poinformował na poniedziałkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Test nie będzie zwalniał z izolacji.

Wariant koronawirusa, który otrzymał nazwę omikron rozprzestrzenia się w Europie. Belgia była pierwszym krajem na Starym Kontynencie, w którym go wykryto. W poniedziałek informacja o pierwszej osobie zakażonej nowym wariantem dotarła m.in. z Czech. Wcześniej takie przypadki potwierdzono również w Niemczech.

W poniedziałek odbyło się posiedzenie sztabu kryzysowego zwołanego przez ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z udziałem głównego inspektora sanitarnego oraz szefa Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Na konferencji prasowej zorganizowanej po zakończeniu spotkania przekazano informacje o podjętych decyzjach.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Koronawirus w Polsce. Ograniczenia

W związku z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa rząd zdecydował o wprowadzeniu zakazu lotów do siedmiu krajów Afryki i obowiązkowej, 14-dniowej kwarantannie dla wracających.

- Pakiet alertowy obostrzeń związany z omikronem ma dwa elementy. Pierwszy z nich dotyczy uszczelniania granic. Podążając za rekomendacjami europejskiej agencji ds. kontroli zakażeń (Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób - przyp. red.) wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów - Botswana, Eswatini, Lesotho, Mozambik, Namibia, RPA i Zimbabwe. Te kraje zostały uznane za kraje wysokiego ryzyka i w przypadku tych krajów zostanie wprowadzony zakaz lotów - powiedział Niedzielski.

- Osoby, które będą wracały z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni, w tym przypadku nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej 14-dniowej kwarantanny - dodał minister.

Zmienią się zasady dla osób podróżujących do Polski z krajów spoza strefy Schengen. - Podjęliśmy decyzję razem z panem ministrem Saczką (Krzysztof Saczka, p.o. GIS - red.) o wydłużeniu kwarantanny do 14 dni (obecnie 10 dni - red.) - przekazał Niedzielski. Zwolnienie z tej kwarantanny może mieć miejsce dopiero od ósmego dnia po wykonaniu testu PCR. - Wraz z rozwojem sytuacji te decyzje mogą podlegać zmianom - zastrzegł szef MZ.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz wyjaśniał, że osoby w pełni zaszczepione preparatami uznanymi na terenie Unii Europejskiej, które przyjeżdżają do Polski, nie podlegają kwarantannie. - Dotyczy, to wszystkich innych osób, które nie są osobami zaszczepionymi szczepionkami uznanymi w granicach Unii Europejskiej - dodał.

Zmiany limitów

Minister zdrowia poinformował również o zmianie limitów. - Wszystkie te obiekty, w których mieliśmy limit wypełnienia 75 procent (...), te wszystkie limity zostaną zmienione i zostaną zmniejszone do 50 procent. To dotyczy gastronomii, hoteli, miejsc kultury: kina, teatry, opery, filharmonie, domy i ośrodki kultury, koncerty, widowiska cyrkowe, kościoły, obiektów sportowych: baseny, aquaparki - tam wszędzie będzie 50-procentowe obłożenie - wyjaśnił Adam Niedzielski. Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 nie będą uwzględniane w limitach.

Rząd zmienia limity obłożenia dla osób przebywających w siłowniach, muzeach i miejscach - do 1 os. na 15 m2 z 1 os. na 10 m2. - Do tej pory w obiektach takich jak siłownie, kluby, muzea, hazard, tam, gdzie mieliśmy liczone obłożenie na metry kwadratowe i obowiązywał limit 1 osoba na 10 metrów kwadratowych, obecnie podnosimy ten limit do 1 osoby na 15 metrów kwadratowych - poinformował minister zdrowia.

Ponadto obniżone zostaną limity dotyczące zgromadzeń i uroczystości - ze 150 do 100 osób.

Nowe obostrzenia mają obowiązywać od 1 do 17 grudnia br.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 13 115 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Oznacza to wzrost o 781, czyli 6 proc., w porównaniu do sytuacji przed tygodniem.

Resort przekazał też w poniedziałek, że zmarło 18 osób chorujących na COVID-19.

Od początku pandemii w Polsce potwierdzono 3 520 961 infekcji, zmarło 83 055 zakażonych.

Autor:mp, mb

Źródło: TVN24 Biznes, PAP

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości