TVN24 Biznes | Z kraju

Od poniedziałku ważne zmiany w obostrzeniach

TVN24 Biznes | Z kraju

Aktualizacja:
Autor:
mb/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Niedzielski: Od 28 marca wprowadzamy dwa rozwiązania. Pierwsze to zniesienie obowiązku noszenia maseczek
Niedzielski: Od 28 marca wprowadzamy dwa rozwiązania. Pierwsze to zniesienie obowiązku noszenia maseczekTVN24
wideo 2/6
TVN24Niedzielski: Od 28 marca wprowadzamy dwa rozwiązania. Pierwsze to zniesienie obowiązku noszenia maseczek

Od najbliższego poniedziałku, 28 marca zniesiony zostaje obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem podmiotów leczniczych i aptek. Zmiany dotyczą także kwarantanny i izolacji. Najnowsze rozporządzenie obostrzeniowe w piątek wieczorem zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Dokument został opublikowany w Dzienniku Ustaw i wejdzie w życie w poniedziałek, 28 marca.

Autorzy projektu wskazali w uzasadnieniu, że "biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, jak również rozwiązania przyjmowane w innych krajach Unii Europejskiej, za uzasadnione uznano zniesienie większości dotychczas obowiązujących ograniczeń, nakazów i zakazów".

Koronawirus w Polsce. Bez maseczek i kwarantanny

Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w czwartek, że od najbliższego poniedziałku zostanie zniesiony obowiązek noszenia maseczek. Jest jednak wyjątek. Zgodnie z rozporządzeniem "do dnia 30 kwietnia 2022 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach".

Jednocześnie zniesiony zostaje obowiązek kierowania na izolację i kwarantannę z powodu COVID-19. 

Od 28 marca każdy zakażony będzie zobowiązany do izolacji, dokładnie w taki sam sposób jak w przypadku zakażenia chorobą zakaźną. We własnym zakresie będzie musiał funkcjonować tak, by nie narażać innych.

"Osoby odbywające w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia kwarantannę, izolację albo izolację w warunkach domowych są obowiązane zakończyć tę kwarantannę, izolację albo izolację w warunkach domowych na dotychczasowych zasadach" - czytamy w rozporządzeniu.

Autor:mb/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości