Jest data "odmrożenia" lotów międzynarodowych. Ale nie polecimy do wszystkich krajów

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb
Źródło:
TVN24 Biznes
Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudnaTVN24
wideo 2/5
TVN24Sebastian Mikosz: sytuacja w branży lotniczej jest bardzo trudna

Od środy nie będzie zakazu lotów w ruchu międzynarodowym - poinformował w niedzielę w Radiu Zet wiceminister infrastruktury Marcin Horała. Nie oznacza to jednak, że polecimy do wszystkich krajów.

W związku z pandemią COVID-19 od połowy marca w Polsce wprowadzony został zakaz międzynarodowych i krajowych lotniczych połączeń pasażerskich. Rozporządzenie Rady Ministrów z 5 czerwca 2020 roku przedłużyło zakaz w międzynarodowym ruchu lotniczym do najbliższego wtorku - 16 czerwca.

- We wtorek kończy się rozporządzenie o zakazie lotów w ruchu międzynarodowym. Będzie nowe rozporządzenie, które dopuści ruch z krajami Unii Europejskiej lub z częścią państw Unii Europejskiej, to zależy od rekomendacji Głównego Inspektora Sanitarnego - wskazał wiceminister Horała.

Mimo zniesienia zakazu, na wznowienie rejsów będzie trzeba jednak prawdopodobnie poczekać. - Czy od środy pojawią się już samoloty, loty - pewnie nie, ponieważ linie lotnicze potrzebują kilku dni na wprowadzenie bookingów, zbudowanie siatki połączeń, sprzedaż rezerwacji, ale to już są kwestie biznesowo-operacyjne po stronie linii - wyjaśnił w Radiu Zet wiceszef MI.

Loty krajowe

W odniesieniu do lotów krajowych zakaz obowiązywał do 31 maja.

Od początku czerwca LOT ponownie uruchomił pasażerskie połączenia lotnicze wewnątrz kraju. Wznowiona siatka połączeń obejmuje około 30 rejsów krajowych, realizowanych do trzech razy dziennie z Warszawy do Gdańska, do dwóch razy dziennie z Warszawy do: Krakowa, Poznania, Rzeszowa, Szczecina, Wrocławia i Zielonej Góry oraz jeden raz dziennie z Krakowa do Gdańska.

Narodowy przewoźnik od 20 czerwca wznowi kolejne połączenia. Spółka poinformowała, że będzie można skorzystać z bezpośrednich lotów krajowych na trasie Kraków - Olsztyn-Mazury (do trzech razy tygodniowo) i Rzeszów - Gdańsk (raz tygodniowo).

Najwięksi przewoźnicy

Z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego wynika, że irlandzki Ryanair pozostaje największą linią lotniczą w Polsce. Przewoźnik obsłużył w polskich portach lotniczych w krajowym i międzynarodowym ruchu w ubiegłym roku blisko 12 milionów pasażerów, co stanowiło wzrost o 402 tysiące pasażerów rok do roku.

Na drugim miejscu sklasyfikowano Polskie Linie Lotnicze LOT - około 11,8 miliona pasażerów. Narodowy przewoźnik rósł jednak najszybciej. LOT przewiózł ponad 1,4 miliona pasażerów więcej niż rok wcześniej.

Na trzecim miejscu znalazł się węgierski Wizz Air - niecałe 9,5 miliona pasażerów, po wzroście o ponad 760 tysięcy pasażerów.

Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes