Limit osób, wstrzymane wizyty. Banki wprowadzają zmiany w czerwonych i żółtych strefach

Źródło:
TVN24 Biznes
Rzecznik MZ: Możliwe są zmiany na liście czerwonych i żółtych powiatów. Do jutra podamy informację
Rzecznik MZ: Możliwe są zmiany na liście czerwonych i żółtych powiatów. Do jutra podamy informacjęTVN24
wideo 2/4
Rzecznik MZ: Możliwe są zmiany na liście czerwonych i żółtych powiatów. Do jutra podamy informacjęTVN24

Limit klientów, bezwzględny nakaz osłaniania ust i nosa oraz wstrzymane wizyty. Część banków podjęło decyzję o wprowadzeniu zmian w placówkach zlokalizowanych w czerwonych i żółtych strefach.

Od soboty w 19 powiatach z największym przyrostem zakażeń koronawirusem w ostatnich tygodniach wróciły większe obostrzenia. Ministerstwo Zdrowia podzieliło powiaty: na czerwone, w których zostały wprowadzone największe obostrzenia, a także na żółte, w których są one nieco łagodniejsze.

ZOBACZ LISTĘ REGIONALNYCH OBOSTRZEŃ

W związku z tym niektóre banki zdecydowały się na wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu swoich placówek.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO

Czerwone i żółte powiaty

Limit klientów w oddziałach ze strefy żółtej i czerwonej wprowadził ING Bank Śląski. Jak poinformowano w komunikacie, wewnątrz oddziału może przebywać od 2 do 6 klientów – w zależności od wielkości oddziału i liczby oczekujących. Przedstawiciele ING proszą również o zakrywanie ust i nosa - przy pomocy maski, maseczki lub części odzieży.

Bank poinformował w komunikacie, że oddziały w galeriach handlowych w większości są czynne w godzinach otwarcia galerii. "Oddziały poza galeriami handlowymi - od poniedziałku do piątku, w godzinach od 11.00 do 16.00. Oddziały, które były dostępne w soboty i niedziele, są w te dni nieczynne. Niektóre oddziały będą zamknięte, ale strefy bankomatowe są w dalszym ciągu czynne 24 h na dobę" - czytamy.

Karolina Kozakiewicz z BNP Paribas poinformowała nas, że na terenach powiatów, w których przywrócono większe obostrzenia, znajduje się 17 oddziałów Banku BNP Paribas, w tym: 9 w strefie czerwonej oraz 8 w strefie żółtej. "Po ponownym wprowadzeniu dodatkowych restrykcji na wybranych terenach w Polsce, Bank ponownie wzmocnił komunikację do pracowników oddziałów przypominając o zachowaniu wszelkich środków ochrony osobistej podczas obsługi klientów" - wskazała.

Kozakiewicz zwróciła uwagę, że pracownicy mają do dyspozycji stanowiska obsługi klienta wyposażone w szyby pleksi. Zaznaczyła jednak, że to nie zwalnia doradcy z obowiązku noszenia maseczki podczas obsługi klienta. Ponadto do ich dyspozycji są rękawiczki, żele antybakteryjne do rąk oraz żele dezynfekujące do powierzchni.

Na terenie powiatów objętych większymi obostrzeniami leży również około 3 procent wszystkich placówek Banku Millennium. "W związku z powrotem większych obostrzeń w 19 powiatach, wprowadziliśmy dodatkowo bezwzględny nakaz osłaniania ust i nosa przez pracowników i klientów oraz wstrzymaliśmy wszelkie wizyty pracowników spoza tych placówek" - poinformowała Agnieszka Kubajek z Banku Millennium.

Ograniczenia w bankach

Iwona Radomska z PKO Banku Polskiego wskazała, że bank ma zlokalizowane 42 oddziały na terenie 19 powiatów, które znalazły się w czerwonej lub żółtej strefie. Jak podkreśliła, "bank na bieżąco analizuje sytuację dotyczącą epidemii koronawirusa i podejmuje adekwatne do tego decyzje".

"W oddziałach obowiązuje specjalne zarządzanie ruchem. W placówkach obowiązują limity liczby osób, które mogą wejść do środka. Klienci wpuszczani są pojedynczo lub tylu ile jest czynnych stanowisk. Klienci oczekujący oraz wchodzący do oddziału proszeni są o zachowanie bezpiecznej odległości (2 metry), a przy stanowisku obsługi może przebywać tylko klient obsługiwany" - wskazała Iwona Radomska. Jak dodała, bank zachęca do płatności bezgotówkowych oraz korzystania z usług bankowości elektronicznej.

Swoje oddziały w powiatach objętych większymi obostrzeniami posiada również Bank Pekao. Nie wprowadzono w nich jednak dodatkowych ograniczeń w porównaniu do placówek z pozostałych regionów kraju. "Nasze placówki niezmiennie objęte są podwyższonymi środkami ostrożności. Stosujemy zasady, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom oraz klientom" - wskazał Paweł Jurek, rzecznik prasowy Banku Pekao.

Jak dodał, przede wszystkim zarówno klientów. jak i pracowników obowiązuje zasada zasłaniania nosa i ust, w placówce może jednocześnie przebywać tylu klientów, ile jest czynnych stanowisk obsługi danego dnia. 

Ewa Krawczyk z biura prasowego Santander Bank Polska poinformowała, że bank ma 18 oddziałów w strefach szczególnie zagrożonych COVID-19: w żółtej 10, a w czerwonej - 8. "Od pierwszych dni epidemii wprowadziliśmy we wszystkich naszych placówkach podwyższone standardy bezpieczeństwa - obowiązkowy dystans, maseczki/przyłbice, dezynfekcja, określona liczba osób przebywających jednocześnie w placówce" - wymieniła.

Autorka/Autor:mb

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Całemu zarządowi Orlenu w 2023 roku wypłacono w sumie ponad 24 miliony złotych z tytułu wynagrodzeń - wynika z opublikowanego we wtorek przez koncern sprawozdania rady nadzorczej. Najwięcej otrzymał były prezes - Daniel Obajtek.

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Najwięcej zarobił Obajtek. Raport

Źródło:
PAP

"Praktyki stosowane przez obie platformy mogą stanowić wielopoziomowe naruszenie krajowych i unijnych przepisów w zakresie między innymi ochrony konsumentów" - przekazało we wtorek Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W komunikacie wskazano, że chodzi o Temu i Shein.

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Dwaj giganci handlowi na celowniku. "Sygnały świadczące o nieprawidłowościach"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

- Dla pracodawców to najważniejsza zapowiedź obecnie rządzącej koalicji. Obecne rozwiązanie jest nieracjonalne - przekonuje Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i członek Rady Nadzorczej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o zapowiadane przez Donalda Tuska przejęcie przez ZUS płacenia zasiłku chorobowego od pierwszego dnia L4. "Trwają analizy skutków finansowych" - wyjaśnia w odpowiedzi na pytania o losy projektu resort rodziny i pracy.

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Głośna obietnica Tuska w sprawie ZUS. "Najważniejsza zapowiedź koalicji"

Źródło:
tvn24.pl

Wnioski o wakacje kredytowe w większości banków można składać już od 15 maja. Kredytobiorcy, którzy chcą skorzystać z odroczenia spłaty hipoteki, powinni jednak uważać, gdyż w tym roku program działa na nowych zasadach.

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Te wnioski klientów będą odrzucone. Banki tłumaczą

Źródło:
tvn24.pl

Podczas wtorkowego posiedzenia rząd przyjął rozporządzenie w sprawie określenia miesiąca, w którym zostanie wypłacona tak zwana 14. emerytura. Kancelaria premiera przekazała, że - tak jak w roku ubiegłym - miesiącem wypłat "czternastek" będzie wrzesień. Czternasta emerytura w podstawowej wysokości ma wynosić 1780,96 zł brutto.

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Jest decyzja w sprawie wysokości i terminu wypłaty "czternastki" dla emerytów

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Oszczędności, nieruchomości, akcje i samochody znalazły się w oświadczeniach majątkowych europosłów przygotowanych w związku z końcem kadencji Parlamentu Europejskiego. Dokumenty zostały opublikowane na stronie internetowej Sejmu.

Europosłowie pokazali majątki

Europosłowie pokazali majątki

Źródło:
tvn24.pl

Ceny produktów spożywczych w ostatnich latach poszybowały w górę. Podwyżki nie ominęły również lodów. Najbardziej podrożały rożki, za które obecnie płacimy o 45 procent więcej niż jeszcze dwa lata temu - wynika z danych aplikacji PanParagon.

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Cena może zmrozić. Duże wzrosty

Źródło:
tvn24.pl

Od 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe limity przychodów dla pracujących wcześniejszych emerytów i niektórych rencistów - informuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Ich przekroczenie powoduje zmniejszenie lub nawet zawieszenie wypłacanego świadczenia

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Nowe limity zarobkowe dla części emerytów i rencistów

Źródło:
PAP

Wkrótce rusza pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu (SCT). W związku z tym na ulicach Warszawy pojawią się samochody ze specjalnymi oznaczeniami. Warto jednak podkreślić, że zielone naklejki, umieszczane na przedniej szybie pojazdów, będą obowiązkowe tylko w niektórych przypadkach. Kogo obejmą nowe regulacje? 

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Nowe oznaczenia na samochodach. Kogo będą dotyczyć?

Źródło:
tvn24.pl

Otrzymaliśmy informacje, że ceny sprzętu Xiaomi mogą być ustalane w wyniku niedozwolonego porozumienia - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W związku z tym zostało wszczęte w tej sprawie postępowanie wyjaśniające. Przeszukano siedzibę Xiaomi Polska i dwóch dystrybutorów produktów tej marki.

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Przeszukanie w siedzibie znanego producenta. "Obszerny materiał dowodowy"

Źródło:
PAP

Trwają prace nad przygotowaniem nowego modelu ugód dla osób spłacających mieszkaniowe kredyty frankowe - przekazał na konferencji prasowej prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Jak podkreślił, nowa propozycja będzie bardziej atrakcyjna w porównaniu do poprzedniej koncepcji opracowanej przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Będzie nowy model ugody dla frankowiczów

Źródło:
PAP

Najbliższy czwartek, 30 maja, to dzień wolny od pracy. To oznacza, że system rozliczeniowy Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych, ma przerwę w standardowym funkcjonowaniu - przypomina Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR).

Przerwa w realizacji przelewów

Przerwa w realizacji przelewów

Źródło:
tvn24.pl

Czasem moglibyśmy uniknąć przykrych zdarzeń, jeżeli zrezygnowalibyśmy z danej wyprawy - mówił w programie "Dzień na świecie" na antenie TVN24 BiS dyrektor departamentu konsularnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jakub Wawrzyniak. Zwracał uwagę, że przed wyjazdem zagranicznym trzeba dobrze się przygotować. Zdradził również, z jakimi nietypowymi prośbami o pomoc zgłaszają się Polacy do konsulatów.

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Wakacje bez stresu. "Często zapominamy o najważniejszym"

Źródło:
TVN24 BiS

Na bardzo konkurencyjnym rynku sprzedaży internetowej już w pierwszym roku działalności znika 5 procent podmiotów. Po dziesięciu latach nadal działa zaledwie 37 procent - można przeczytać we wtorkowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Większość firm w tej branży nie przetrwa

Źródło:
PAP

Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej postanowiła odwołać Michała Fijoła ze stanowiska prezesa spółki, powierzając jednocześnie jego obowiązki wiceprezesowi Bartoszowi Piechocie - przekazała PGL. Zarząd opuścił także członek zarządu do spraw finansowo-ekonomicznych Paweł Urbaniak.

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Prezes Polskiej Grupy Lotniczej odwołany

Źródło:
PAP

- Jeżeli marszałek Szymon Hołownia i jego ugrupowanie nie poprą projektu w sprawie Kredytu zero procent, to szansa, że zostanie on wdrożony, radykalnie spada - stwierdził w poniedziałek w radiowym wywiadzie minister finansów Andrzej Domański.  

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Sztandarowy program pod znakiem zapytania. "Szanse radykalnie spadają"

Źródło:
tvn24.pl

Za dwa tygodnie z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK) zniknie ponad siedem milionów aut - wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Chodzi o tak zwane martwe dusze, czyli samochody, które od dłuższego czasu nie mają ważnych badań technicznych ani ubezpieczenia OC.

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Tego dnia z ewidencji znikną miliony aut

Źródło:
tvn24.pl

Podejmujemy wszelkie działania, zmierzające do uratowania spółki PKP Cargo - poinformował w poniedziałek dziennikarzy wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. Dodał, że w ostatnich latach nie spotkał się na polskiej kolei z taką skalą patologii, jaka miała miejsce w spółce.

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Duże kłopoty giganta. "To są działania konieczne, żeby spółka nie poszła na dno"

Źródło:
PAP

W poniedziałek poznaliśmy zwycięzców 13. edycji Nagrody Polskiej Rady Biznesu, nazywanej "biznesowymi Oscarami". Laureatami zostali Radosław Kulesza, współzałożyciel i prezes szkoły Giganci Programowania, Władysław Grochowski, założyciel i prezes Arche, oraz Sylwia Gregorczyk-Abram, Paulina Kieszkowska-Knapik i Michał Wawrykiewicz z Fundacji Wolne Sądy. Nagroda Specjalna została przyznana śp. Mariuszowi Walterowi, jednemu z twórców TVN.

"Biznesowe Oscary" rozdane

"Biznesowe Oscary" rozdane

Źródło:
tvn24.pl

Sojusz zakupowy Auchan i Intermarche w Polsce. Dwie wielkie sieci handlowe chcą utworzyć wspólną strukturę, która będzie negocjować dostawy produktów spożywczych i niespożywczych przez najbliższe 10 lat. Spółki wystąpiły w tej sprawie o zgodę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - poinformowano w poniedziałek we wspólnym komunikacie.

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Sojusz wielkich sieci handlowych w Polsce

Źródło:
PAP

W kwietniu 2024 roku 43 zakłady zadeklarowały zwolnienie 2,3 tysiąca pracowników - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w kwietniu 2023 roku 38 zakładów deklarowało zwolnienie 1,5 tysiąca pracowników.

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Pracę może stracić ponad dwa tysiące osób. Deklaracje firm

Źródło:
PAP