TVN24 Biznes | Z kraju

Szczepionki na koronawirusa zwolnione z VAT

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Szczepionki przeciwko koronawirusowi i zestawy testowe będą tymczasowo zwolnione z VAT - zadecydowały państwa członkowskie w ramach Rady Unii Europejskiej. Ma to sprawić, że będą bardziej dostępne cenowo.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Rada UE przyjęła w poniedziałek zmiany w dyrektywie w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (VAT), aby umożliwić państwom członkowskim czasowe zwolnienie z podatku VAT szczepionek i zestawów testowych na obecność koronawirusa oraz usług ściśle z nimi związanych.

Środki, które podjęto w poniedziałek, dotyczą wyłącznie szczepionek przeciw COVID-19, zatwierdzonych przez Komisję Europejską lub państwa członkowskie oraz zestawów testowych na obecność koronawirusa, zgodnych z obowiązującym prawodawstwem UE.

Tymczasowe regulację będą obowiązywać do 31 grudnia 2022 r.

Szczepionki na koronawirusa

Pod koniec listopada media obiegła informacja, że opracowywana przez Uniwersytet Oksfordzki szczepionka przeciw COVID-19 wykazuje skuteczność od 62 do 90 procent. Współpracująca z uniwersytetem brytyjska firma AstraZeneca ogłosiła, że przy zastosowaniu optymalnej dawki skuteczność wynosi około 90 procent.

AstraZeneca jest trzecią firmą, która ogłosiła wstępne wyniki badań nad swoją szczepionką. Jako pierwsze o 90-procentowej skuteczności poinformowały współpracujące ze sobą amerykański Pfizer oraz niemiecki BioNTech. Kilka dni później przekazano, że efektywność wzrosła do 95 procent. Pfizer wyprodukował już ponad 20 milionów dawek szczepionki i spodziewa się, że do końca roku liczba ta osiągnie 50 milionów. W 2021 roku planuje się wyprodukować kolejne 1,3 miliarda dawek.

Kolejną firmą, która przekazała wyniki badań nad szczepionką, jest amerykańska Moderna. Wstępne wyniki badań klinicznych wykazały skuteczność na poziomie 94,5 procent. Skuteczność szczepionki obliczono na podstawie potwierdzonych dotychczas infekcji koronawirusem wśród uczestników testów. Wśród 30 tysięcy uczestników badań 95 uległo zakażeniu, z czego 90 z nich to osoby, które zamiast szczepionki otrzymały placebo.

Potencjalne szczepionki na COVID-19 - porównanie (Newsquawk/TVN24)Newsquawk/TVN24

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O SZCZEPIONKACH

Autor:mp

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości