Bahrajn to drugi kraj na świecie, który dopuścił do użycia szczepionkę na koronawirusa, wyprodukowaną przez firmy Pfizer i BioNTech. Wcześniej na taki krok zdecydowała się Wielka Brytania.
"Potwierdzenie zaaprobowania szczepionki przez Krajowy Urząd Regulacji Zdrowia Królestwa Bahrajnu nastąpiło po dokładnej analizie i dokonanym przez władze przeglądzie wszystkich dostępnych danych" - poinformowano za pośrednictwem Państwowej Agencji Prasowej Bahrajnu (BNA).
Nie podano, jak będą dostarczone szczepionki, ani kiedy rozpoczną się szczepienia.
Szczepionka musi być przechowywana i wysyłana w bardzo niskich temperaturach, około minus 70 stopni Celsjusza, co jest bezpośrednim wyzwaniem dla Bahrajnu, w którym latem regularnie występują temperatury około 40 stopni Celsjusza i wysoka wilgotność.
Bahrajn dysponuje państwowym przewoźnikiem Gulf Air, który mógłby wziąć na siebie transport szczepionek. W niedalekich Zjednoczonych Emiratach Arabskich linie Emirates już zadeklarowały, że przygotowują się do dystrybucji szczepionek w bardzo niskich temperaturach.
- Zatwierdzenie szczepionki Pfizer/BioNTech to kolejna krajowa odpowiedź królestwa na COVID-19, w której priorytetem jest ochrona zdrowia wszystkich obywateli i mieszkańców podczas pandemii - powiedziała dr Mariam al-Jalahma, dyrektor generalna Krajowego Urzędu Regulacji Zdrowia Bahrajnu.
W Bahrajnie, leżącym na małej wysepce w pobliżu Arabii Saudyjskiej nad Zatoką Perską, liczącym 1,6 mln mieszkańców, potwierdzono ponad 87 tys. przypadków zakażenia koronawirusem; zmarło 341 osób.
W środę Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użytku szczepionkę opracowaną przez Pfizera i BioNTech. Jak poinformowano, szczepienia zaczną się na początku przyszłego tygodnia. Brytyjski rząd zamówił 40 milionów dawek szczepionki - która, aby była skuteczna, wymaga dwóch dawek.
Zdecydowana większość szczepionek zostanie dostarczona w przyszłym roku.
Szczepionka Pfizer-BioNTech przeciw COVID-19
Według badań z ostatniej fazy testów klinicznych, preparat firm Pfizer i BioNTech ma 95 procent skuteczności. Substancja wywołuje reakcję immunologiczną u pacjentów ze wszystkich grup wiekowych, przy jej stosowaniu nie zaobserwowano poważnych skutków ubocznych.
Szczepionka podawana jest w dwóch dawkach, w odstępie trzech tygodni, a odporność na chorobę pojawia się po 28 dniach od zaaplikowania pierwszej dawki i tygodniu od podania drugiej. Ze względu na wymóg niskiej temperatury przy transporcie preparatu, firma Pfizer produkuje specjalne opakowania, które mają ułatwić ten proces.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock